Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Demirtaş'ın Zana yanılgısı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Kürt siyasetinin önemli aktörlerinden Leyla Zana, önce Başbakan Erdoğan'a ilişkin sözleri sonra da baş başa görüşmesiyle yeni bir gündem yarattı. Ve Türkiye toplumunu umutlandırdı.
Toplum, Zana'nın bu çıkışına şiddeti sonlandırma umuduyla destek verdi. Aynı umudu şimdi Kürt aydınlarının imza kampanyasında görüyoruz. Aralarında Şivan Perwer, Yılmaz Erdoğan, BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu gibi isimlerin de bulunduğu yüzlerce aydın, siyasetçi Leyla Zana'ya destek bildirisi yayınladı. Söyledikleri ve beklentileri de çok net:
"Hiçbir savaş sonsuza kadar sürmez. Bu topraklara barış mutlaka gelecek. O gün gelsin artık. Leyla Zana'nın siyasi çözüm ve barış çabalarını destekliyoruz."
Ancak ilginçtir toplumun ve aydınların bu desteğine rağmen başta BDP yönetimi olmak üzere, sol çevre Zana'nın çıkışından hoşlanmadı ve bir kısmı da sert tepki gösterdi.
Bu tepkiyi en net biçimde BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Taraf gazetesinde Neşe Düzel'in "Leyla Zana bu sorunu Erdoğan'ın çözebileceğini ve onun desteklenmesi gerektiğini söyledi. Siz bu sözler hakkında tam ne düşünüyorsunuz?" sorusuna verdiği cevapta görüyoruz:
"Leyla Hanım kişisel görüşlerini ifade etti. Biz parti olarak Leyla Hanım'ın "Başbakan desteklenmelidir, umut Başbakan'dır" görüşüne katılmıyoruz. Başbakan'ın sorunu çözmeye gücü var ama niyeti yok. Başbakan iktidarını zorda hissetmedikçe asla özgürlükler konusunda adım atmaz. Bu yüzden muhalefet, Başbakan'ın özgürlükçü ve demokrat olmadığını iyi teşhir etmeli. Başbakan oy kaybetmeye başlamalı ki, bir şeyleri değiştirebilsin."
Demirtaş'ın bu yaklaşımı aslında son dönemde BDP ve Türkiye solunda çok yaygın bir görüş. AK Parti "özgürlükçü ve demokrat" olmadığı için Kürt meselesini çözemez... Kimin demokrat olup olmadığı tartışılır da... İspanya'da sosyalistler de Bask meselesini çözemedi. Onlar özgürlükçü değiller miydi?
Dahası Güney Afrika'da Mandela'nın önünü genelkurmay ikinci başkanlığından gelen ırkçı De Klerk açtı.
Peki, De Klerk çok mu özgürlükçüydü?
İşin özü, etnik, dini ve cinsiyetle ilgili sorunlar kolay sorunlar değil ve tek bir reçetesi de yok.
Zana, Kürt meselesi gibi derin bir sorunun demokrasi içinde çözülmesini, toplumun yüzde 50 desteğini alan, darbe girişimlerinin önünü kesen, 12 Eylül ve 28 Şubat'ın yargılanmasının önünü açan Başbakan Erdoğan'dan istiyor.
Doğru olan da bu...

Hukuk, demokrasi ve istikrar
Türkiye insanı sadece AB ülkeleriyle değil, dünyanın dört bir yanıyla iş yapan bir sürecin içinde. Küresel dünyanın bir parçası olmaya çalışıyor. Bu bir yanıyla Türkiye insanını zenginleştirirken, bir yanıyla da hesap verebilir kılıyor.
Evrensel standartlar giderek yaşamımızın bir parçası oluyor. Dün bir dönem kısa süre de olsa Sabah'ta birlikte çalıştığımız eski dostum işadamı Hasan Yalçın'ın firması HSY'nin tanıtım gecesine katıldım. HSY bir mali müşavirlik firması. Ama yerel kalmamış küresel bir ortağı da var: Crowe Horwath.
Geceye katılanlar arasında Altınbaş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, Hasan Şer, Mehmet Ceylan, Ayhan Soysal, Cengiz Biçer gibi işadamları dikkat çekiyordu. Kısa sohbette gördüğüm o ki işadamlarının hepsinin bir ayağı yurtdışında.
Ve ortak beklentileri var: Hukuk, demokrasi ve istikrar...

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS