Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Darbe mi? Bir daha asla!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yaralı bir toplumuz... Hâlâ da bir yanımız kanıyor. Tek parti döneminin açtığı yaralar kapanmadan çok partili dönemde askeri darbelerin açtıkları hâlâ vicdanlarımızı sızlatıyor.

Dün Başvekil Adnan Menderes'in idam edilişinin 50'nci yılıydı. Bu ülke kendi başbakanını asmıştı. Menderes'in yattığı anıt mezardaki töreni izlerken insanların yüzünde, o ve ondan sonraki idamlar karşısında suskun kalışın yarattığı "ezikliği" hissettim. Vicdanlar sızlıyordu ama kafalarda da hep aynı soru vardı: Neden 60'ta, 70'te, 80'de hatta 90'larda "vicdanlarımızda derin yaralar açan" darbelere dur diyemedik?

Bursa'dan kalkıp İstanbul'a anma için gelen bir Demokrat Partili bu soruya şöyle cevap veriyordu:
"Demirel isteseydi önleyebilirdi. Ama şapkasını alıp gitti. Ecevit kendisine yapılmasa da 71 muhtırasına karşı çıktı. Bir şey de olmadı. Ama çok geç kaldık. Allah'tan şimdi Tayyip Erdoğan dik durdu da biraz ferahladık. Ama hâlâ kaygılıyım."
Doğrusu demokrasi yolculuğumuzu askeri darbelerle kesintiye uğratanlara karşı son yıllar hariç ne yazık ki "sandığa dökülmek" dışında bir şey yapamamıştık. Ne direnmiş, ne de yargı önüne çıkartabilmiştik.

Bu gerçeği Menderes'i anma toplantısına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı şöyle dile getiriyordu:
"Bugün genç cumhuriyetimizin, demokrasimizin derin şekilde zedelendiği gündür. Darbeciler bugüne kadar yargı önünde hesap vermeseler de milletin vicdanında mahkûm oldular."
Peki,bu toplum "darbecilerden" tam anlamıyla hesap soramayacak mı?
Belki... Onun ipucu da Menderes'in idam edilişinin 50'nci yılı törenine katılan Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in söylediklerinde saklıydı: 

"Kulluktan efendiliğe giden mücadelede 'Yeter, söz milletindir' sözü, bizim ufkumuzu aydınlatan ve demokrasi mücadelemizin en önemli gerekçesi oldu. Bize düşen bundan geriye gitmeden, ileri demokrasiyi gerçekleştirecek, sivil bir anayasayı milletimize armağan etmektir."
Bağcılar Belediyesi'nin "Bir daha asla" sloganıyla düzenlediği törene AK Partili milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş da katıldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca son söz olarak şöyle diyordu: 

"Darbeler bu topluma çok derin acılar yaşattı. Ülkeyi her açıdan geri bıraktırdı. Her kesim bu sonuçtan payına düşeni fazlasıyla aldı. Bunun için bir daha asla darbelere izin vermemeliyiz."

İstanbul'da Tarih'e Geçmek

İstanbul'daki yoğun yapılaşmanın hangi boyutlara ulaştığını en çarpıcı biçimde hafta içinde Radikal'in yayınladığı bir fotoğraf ortaya koydu. Astay Gayrimenkul'ün Zeytinburnu'nda yaptığı gökdelenler geçmişte çok tartışılan Gökkafes'i bile gölgede bıraktı. Konu bir süredir İstanbulluların gündemindeydi.
Özellikle de AK Partili İstanbullular, Tarihi Yarımada siluetini zedeleyen bu görüntüden rahatsızdı.
Hatta ilk şikâyeti onlardan duydum. AK Partili siyasetci, bir belediye yöneticisini işaret ederek şöyle ironi yapıyordu:
"Bu gökdelenler bitince onlar da arasına bir mahya asar belediyenin reklamını yapar."
İşin ne kadar rahatsız edici bir noktaya geldiği belli... Peki, ne olacak bundan sonra?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, flu bir açıklama yaptı:
"Bundan sonra asla böyle bir görüntüye müsaade etmeyeceğiz..."
Başkanın "bundan sonra" demesi hayra alamet değil. Firma da "hukuki, idare, inşai açılardan hiçbir eksiklik yok" açıklaması yaptı. Peki ya İstanbul'un tarihine karşı bir sorumluluk yok mu?
Ne yapılacağını merakla izleyeceğim.
Bu arada Ali Sami Yen arazisinin yeşil alan yapılmasıyla ilgili İstanbullulardan yoğun mesaj aldım... Nereye SMS atacağını soran da vardı, hesap numarası isteyen de... Hatta bir işadamı "İlk 50 bin lira benden" diye telefon açtı.
Anlaşılan o ki, İstanbullularda, İstanbul'a sahip çıkma bilinci çok yüksek. Bunu harekete geçiren tarihe geçer.

 

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS