Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

CHP'nin Susurluk tavrı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Uzun süredir izliyorum, iktidar da muhalefet partileri de Susurluk'la ilgili Ayhan Çarkın'ın açıklamalarını neredeyse görmezden geliyor.
Hatta medyanın bir kısmı da hiç görmüyor. Çarkın, onların kapsama alanına girmiyor.
Belki AK Parti'nin ilgisizliği "devlet-iktidar" ortaklığıyla açıklanabilir ama bir ana muhalefet partisinin toplumun geçmişinde derin yaralar açan olaylar karşısında suskun kalması anlaşılır gibi değil.
Oysa aynı CHP Ergenekon davası konusunda hiç susmadı. Kimi avukatlığa soyundu, kimi üye olmaya bile kalktı. Ve her duruşmayı milletvekili kafileleriyle izlediler...
Bunu son dönemde CHP içinde yaşanan iç iktidar kavgasıyla açıklamak da mümkün değil.
Çünkü aynı dönemlerde Ergenekon ve OdaTv davalarına vakit bulup giden CHP'lilerin, Susurluk öncesi ve sonrasında işlenen faili meçhul cinayet iddialarıyla ilgilenmemesi düşünülemez.
Ayhan Çarkın ne diyor: "Üç solcu gencin nasıl öldürüldüğünü biliyorum. Ayhan Efeoğlu İstanbul Emniyeti'nde yapılan işkence sonucu ölmüştü. Onu bizzat kendi ellerimle gömdüm."
Kendisine "solcu" diyen, 12 Eylül'lerden, çetelerden hesap sorulmasını isteyen CHP milletvekillerinin bu açıklama karşısında kılını kıpırdatmaması şaşırtıcı değil mi?
Anladığım kadarıyla o gençlerin Mehmet Haberal kadar bile CHP nezdinde kıymeti yok.
Allah'tan CHP'yi bu zülden kurtaracak bir isim var, Hüseyin Aygün... Dersim açıklamasıyla CHP içinde bile topa tutulan Aygün, Çarkın'la görüşerek bir nebze muhalefetsizlik sıkıntısını giderdi ama içeriden ne kadar destek bulur bilinmez.
O görüşmede Çarkın'ın Aygün'e çok çarpıcı isimler ve olaylar anlattığı anlaşılıyor. Aygün'ün şu sözleri bile bir siyasi partiyi ayağa kaldırmaya yeter:
"Bana 'bu işlerin içinde şu kişiler vardı' diyerek başbakandan, yüksek rütbe ve konumdaki kişilere kadar önemli isimleri telaffuz etti."
CHP'liler bu tür eleştiriler olunca kızıyorlar ama kızmasınlar, çünkü AK Parti bu süreci Meclis düzeyinde Bülent Arınç'ın "anayasal güvence" getiren tarihi Kürt açılımıyla, Beşir Atalay'ın "mini demokrasi paketi" hazırlamasıyla telefi edecek görünüyor. Ama CHP'nin bu ilgisizliği telafi edecek bir önerisi olmadığı gibi bir çabası da yok.
CHP, Çarkın'ın Susurluk açıklamaları üzerinden güçlü bir muhalefet yürütürse geçmişle yüzleşmede de önemli bir adım atmış oluruz.

Talim Terbiye'de derin yapı sürüyor mu?
Milli Eğitim Bakanlığı'na Prof. Dr. Ömer Dinçer'in gelmesiyle, bakanlıkta müthiş bir değişim havası esti.
Geçmişte AK Parti'nin idari reform önerisini de hazırlayan Dinçer'in eğitim gibi değişmesi zor ama bir o kadar da gerekli bir bakanlıkta köklü bir değişim başlatması anlamlıydı. Başta Talim Terbiye Kurulu olmak üzere birçok birimde farklı bir değişim süreci başlatıldı.
Bakanlık bünyesinde 32 olan birim sayısı 17'ye indirildi.
Sadece biçimsel mi yoksa yapısal bir değişim mi? Bu noktada önemli birimlerden biri, Talim ve Terbiye Kurulu. Bu kurulun üye sayısı 15'ten 10'a indirildi. Sayı değişti ama eğitim zihniyet değişti mi belli değil.
Eskiden hep söylenirdi, buralarda başta Genelkurmay olmak üzere bazı "derin" kurumların temsilcisi var ve asıl kararı onlar veriyor. Hâlâ var mı doğrusu merak ediyorum.
Bu arada bakanlık idari açıdan değişti görünüyor ama kadrolar açısından ciddi bir kargaşa yaşandığı söyleniyor. Eğitim kulislerinden gelen bilgilere göre bugün itibariyle 81 ilin il milli eğitim müdürlerinin çoğu o makamlarda emaneten duruyor.
Bir bakanlık mensubu durumu şöyle özetliyor:
"Yarın durumumuzun ne olacağı belli olmadığı için her gece yatağa başımızı rahat koyup uyuyamıyoruz. Diken üstündeyiz."

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS