Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

CHP'nin 'çağdaş' ırkçıları

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
CHP yine karıştı. Karışması da doğal... Çünkü birbiriyle taban tabana zıt fikirlerin bir partide "ortak" siyaset geliştirmesi mümkün değil.
CHP'liler kendilerine yöneltilen eleştirilere kızıyor ama Hasan Bülent Kahraman hocanın dediği gibi CHP'yi böylesine "şizofrenik" bir partiye dönüştüren bizzat kendileri.
Çok uzağa gitmeye gerek yok. En son Nihat Matkap dönemini hatırlayın. CHP bugünkü kadar kaotik bir durumda değildi.
Normalleşen bir CHP, son kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nun tercihiyle birbirinden çok farklı düşünen kesimleri partiye doldurdu.
Bir anlamda siyasi cinlikle, iki kesimi birbiriyle kavga ettirerek "küçük iktidarı"nı korumak istedi ama olmadı, olmaz da...
Nihayet Kılıçdaroğlu son çıkışıyla CHP'nin ulusalcı çizgiye teslim olduğunu ilan etti.
"Bizim altı okumuzdan biri milliyetçilik.
Türkçesi ulusalcılık. Elbette ki ulusalcıyız."
CHP'liler farkında değil ama bu çıkışla Başbakan Erdoğan'ı haklı çıkardıkları gibi bir dönem "Kızılelma koalisyonu" yapan marjinal solun "ulusalcılık" tuzağına da düşmüş oldu.
Bunun neye yol açacağının en çarpıcı örneğini önceki gün Meclis'te gördük. Ana dille savunma hakkı görüşülürken bakın CHP'li Birgül Ayman Güler ne diyor: "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz."
CHP ve MHP sıralarından alkışlar... Bu mu insanı öne alan sosyal demokrat düşünce?
Açıkça nefret suçu işleyen Güler, bu ülkeye derin acılar yaşatan 1930'ların Esat Mahmut Bozkurt zihniyetini hatırlatıyor.
Bozkurt, ne diyordu o tarihlerde: "Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı."
Dersim'de katliam yaptıran zihniyet buydu işte...
CHP'yi yönetenler "Bunlar iç sorunumuz" diyerek geçiştirmek istese de artık çok geç. Kürt meselesi gibi derin bir sorunun çözülmesine büyük destek veren Türkiye toplumu, CHP'nin içinden yükselen ırkçı söylemlerin hayattaki karşılığını bildiği ve gördüğü için CHP'ye iktidar izni vermiyor.
Bu durumda CHP içinde kendilerini sol ve sosyal demokrat tanımlayanların ne yapacağı merak ediliyor.
CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat istifa ederek ilk işareti verdi. Ulusalcılar tarafından hainlikle suçlanan Sezgin Tanrıkulu, Gülseren Onanç, Hurşit Güneş, Nihat Matkap gibi sosyal demokrat olduğunu söyleyenler ne yapacak?
Bu utancı taşımaları kolay olmayacak.

Akyol'un önerdiği kitap İmralı'da
Geçen yıl Taha Akyol, Öcalan'a liberal eserleri de okumasını önermişti.
Bu önerisinin gerekçesini de en son 15 Ocak'taki yazısında, Öcalan'ın düşünce yapısını eleştirerek şöyle açıklıyordu: "Öcalan'ın 1970'lerden kalma totaliter tortuları test edebileceği liberal eserleri de okuması gerektiğine inanıyorum: Bir Karl Popper'i, Hayek'i, Mises'i okumadan çağdaş demokrasinin ve piyasa ekonomisinin felsefi bir analizi yapılamaz."
Bir süre önce Kürt siyasetinin içinden gelen bir aydınla buluştuğumda elinde, iki adet Friedrich A. Hayek'in o ünlü üçlemesini içeren "Hukuk, Yasama ve Özgürlük" isimli kitabını görünce merakla sordum: "Yoksa Öcalan'a mı göndereceksin?"
Cevabı kısa oldu: "Evet, birini İmralı için birini de sana aldım." Çevirisini Prof. Dr. Atilla Yayla'nın yaptığı o kitabı ilgiyle okuyorum ama Öcalan'ın nasıl sonuçlar çıkartacağını daha çok merak ediyorum.

Yazının devamını okumak için tıklayın.
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS