Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

CHP'li yenilikçilerin derin suskunluğu

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
CHP'deki iç gerginlik "susarak" geçiştirilecek gibi değil. O gerginliğin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki günkü grup konuşmasıyla giderileceğini bekleyenler hayal kırıklığı yaşadı.
Alt alta sıralanan 11 maddelik öneriler hoş görünse de CHP'lilerin barış sürecine ilişkin yaşadığı karın ağısını gidermeye yetmedi.
Bu ağrıyı da elbette "ulusalcılar" değil daha çok "yenilikçi" dediğimiz kesim çekiyor. Gerçi "çözüm süreci karşısında bu kadar sessiz kalmamalıyız" diyerek 29 imzayla bir toplantı yaptılar ama etkili olamadılar.
Hatta genel başkanın "bu toplantı burada bitmiştir, artık kimse konuşmasın" demesine rağmen çıkıp konuştular, beklentilerini anlattılar ama CHP'nin topluma yansıyan siyasetinde etkili olamadılar.
Şimdi parti politikasıyla "genel başkan" arasında sıkışıp kalmış durumdalar.
Aslında sadece Kürt meselesindeki barış süreciyle ilgili değil, CHP, son dönemde gündeme gelen birçok konuda derin bir iç çelişki yaşıyor. Alın anayasa konusunda verdiği sözü. Şimdi CHP'nin ulusalcıları, hatta eski genel başkanları Deniz Baykal, sık sık medyaya çıkıp, "Türk milleti" kavramını sahiplenip, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kavramına karşı çıkıyor.
Oysa CHP'nin, 2011 seçim bildirgesinde aynen şöyle deniliyor: "Tüm yurttaşlarımızın demokratik haklarını etkin şekilde kullanabilmesi için eşit, çoğulcu ve anayasal yurttaşlık ilkesini egemen kılacağız."
Baykal da, Süheyl Batum da, Birgül Ayman Güler veya Muharrem İnce de bu sözü Türkiye toplumuna vererek milletvekili seçildi. Bu nasıl oluyor? O sözü unutmuşlar. Ama en ilginci Batum...
Batum, 14 Ekim 2001'de çok daha net bir açıklama yapıyordu: "Türklük ibaresi çıkarılarak yerine getirilecek olan 'Yurttaşlık' ifadesi ırk, etnik köken veya dine dayanmayan hukuksal bir bağ olduğunu içermeli."
Kürt meselesiyle ilgili Van toplantısında söylenenlerden, Avrupa Konseyi Özerklik Şartı'na kadar birçok konuda CHP seçim dönemlerinde farklı sözler vermişti. Ama nedense iş somut adım atmaya gelince hep karşı çıkıyor.
Bu durumda CHP'nin sosyal demokratları daha ne kadar sessiz kalacak merak ediyorum.

Bir çocuğun gözyaşının bedeli

Önceki akşam Cemal Reşit Rey konser salonunda anlamlı bir konser izledim. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı konseri anlamlı kılan ise sanatın, dünün katliam yaşayan Bosna'sıyla bugünün, katliama maruz kalan Suriye'sini bir araya getirmesiydi.
Bosna'daki katliamı dünyaya duyurmak için Aliye İzzetbegoviç tarafından kurulan Saraybosna Filarmoni Orkestrası, kendi yaşadıkları acıyı belki istedikleri gibi dünyaya duyuramadı ama Suriye'de yaşananlara da kayıtsız kalmadı.
O gece müzik kadar, ünlü şef Emir Nuhanoviç'in şu sözleri unutulmazdı:
"Bir çocuğun gözyaşı tüm dünyanın zenginliğine bedeldir. Suriye'de anneler kendi çocuklarını gömüyor."
Bakan Ömer Çelik ise sıradan bir gece yaşamadıklarını belirterek şöyle diyordu:
"Bu gece 70 bin şehit bizimle beraber. Biz bir medeniyet havzasının çocuklarıyız, acımız, sevinçlerimiz ortak. İşte sanat bu... Günlük siyaset kaygısının yanında durmaksızın sadece ve sadece yaşananlara şahitlik etmek için buradayız."

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS