Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

CHP deveyi 'deve' gibi pazarlayabilecek mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Haksızlık etmek istemem ama son iki yılda ilk defa CHP'de hayata dokunan siyasi bir hazırlığa tanık oluyorum.
Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile önce sabah kahvaltısında sonra da "Yerel Seçimler, Hedef 2014 Stratejik Plan Taslağı" toplantısında buluştuk.
Silivri Belediyesi'nin ev sahipliğinde Klasis Otel'deki kahvaltılı buluşmada kısa da olsa Kılıçdaroğlu ile sohbet ettik. Masada CHP yönetiminden Erdoğan Toprak, Faik Öztrak, Sezgin Tanrıkulu, Gökhan Günaydın ve Bihlun Tamaylıgil de vardı.
Ağırlıkla yerel siyaset üzerine konuştuk ama yeni anayasa ile ilgili şu sözleri anlamlıydı: "AKP bizi masadan ayrılmaya zorlamayı düşünüyor.
Anayasa değişikliğine, demokrasiye ve özgürlüğe asıl bizim ihtiyacımız var. Bu yüzden biz masadan kalkan taraf olmayacağız."
Konu yerel siyaset olunca herkesin merak ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağıydı. Kılıçdaroğlu'nun cevabı kısaydı: "Aklımda bir isim yok. Halka inanan halkla bütünleşen bir isim olmalı."
Peki, Mustafa Sarıgül? Bu konuda birkaç soru soruldu. Kılıçdaroğlu da bilinen cevaplarını yineledi: "Bir kere partimizin üyesi değil ki... Ayrıca biz herkesi partimize davet ettik. Üyelik meselesinde karar verecek olan da Parti Meclisi."
Kılıçdaroğlu rahattı. Özellikle yerel yönetimlerle ilgili partinin ciddi bir hazırlık yapmasından memnundu.
Çünkü ilk kez belediyelerle ilgili genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın başkanlığında bir çalışma yapılıyor.
Bu çalışmayla belediyelerin "performans" değerlendirmesi yapılacak, her üç ayda bir kamuoyu yoklamasıyla "halkın nabzı ölçülecek" ve örgütlerle belediye başkanları arasında "ortak siyaset dili"nin yaratılması sağlanacak.
CHP geleneğinde pek görülmeyen bu çaba, yeni dönem siyasetinin de ipuçlarını veriyordu. CHP artık kendini ölçerek, test ederek siyaset yapacaktı.
Bu da siyasetin normalleşmesi açısından yeni ve önemli bir adımdı. Kılıçdaroğlu yaklaşık bir saat süren açılış konuşmasında, AK Partili belediyelerle kendi belediyelerinin çalışmalarını kıyasladı ve CHP'li belediyeleri muhalefette olmalarına rağmen başarılı bulduğunu söyledi.
Ama bir şeyden şikâyet etti: "Biz kendimizi pazarlayamıyoruz. Biri pireyi deve yaparken biz deveyi pire yapıyoruz. Bizim belediyelerimizin bulunduğu alanlar toplumun kendini özgür hissettiği alanlardır. Sorunların çözümüne yönelik projelerimiz de var, çalışıyoruz da... Ama yaratılan algıyı değiştiremiyoruz.
Önce bunu başarmalıyız."
Bakalım CHP deveyi "deve" gibi pazarlayabilecek mi?

Erzurum'da Dengbej Evi
Türkiye'de sessiz sedasız yeni şeyler oluyor. TRT Şeş'le başlayıp, üniversitelerde Kürtçe dili bölümüyle devam eden şimdi de Anadolu Ajansı'yla süren açılım süreci biraz geri plana itilse de farklı biçimlerle sürüyor. Zaman zaman sivil toplum da katılıyor.
Bunun somut örneği Dengbej Evi... Dengbej Kürtçe "sese hayat ve renk veren" anlamına geliyor.
Kürtlerin sözlü hikâye anlatıcılarıdır, yani Kürt ozanı... Yazar Ahmet Aras'ın deyimiyle "Kürtlerin tarih hafızası."
Kürtçenin bugüne kadar yaşamasını sağlayan Dengbej geleneği şimdi Erzurum'da da hayata geçiyor.
Ancak bu hiç kolay olmamış... Erzurum'un devlet bürokratları "Kürtçe isim olmaz" diye diretince iş bir hayli uzamış. Sonunda Kürt Ozanlar Derneği ismi üzerinde anlaşma sağlanmış ve 29 Mayıs'ta açılışı yapılıyor.
Kürtçe yayın yapılıyor, ders veriliyor ama Kürtçe isim kullanılamıyor. Garip bir durum... Kürt meselesi gibi derin bir sorunun çözümünde bu açılış küçük bir adım olarak görülebilir ama o küçük adımların büyük barışa giden yolu açmayacağını kim söyleyebilir.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS