Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

CHP'de eski yeni sentezi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ankara'da CHP kulisleri son yılların en "merak uyandıran" kurultayına hazırlanıyor. Bunun nedeni de sadece Baykal ve Sav'ın ne yapacakları değil, Kılıçdaroğlu'nun nasıl bir parti yönetimi oluşturacağı. Bu önemli, çünkü partide bir kopma yaşanıp yaşanmayacağını Parti Meclisi fotoğrafı belirleyecek. Dışarıdan bakınca Baykal ve ekibi için böyle bir ihtimalden söz ediliyor.
Daha önce DSP formülünü yazmıştım. Ancak parti içinden bakınca bu ihtimal zayıf görünüyor. Seçimlere kısa bir süre var ve herkes kendi derdine düşmüş durumda. En temel soru da; "Benim durumum ne olacak?"
İşte bu nedenle şu an CHP'de bir kopma ve blok liste sorunu yok. Sorun blok listede yer alacak isimlerin mevcut CHP'yle "Yeni CHP" arasında bir denge kurup kurmayacağında. Kılıçdaroğlu ve ekibi buna çaba harcıyor. Yeni Parti Meclisi'nde Baykal ve Sav'a yakın isimler de olacak, Milletvekilleri, il başkanları ve mevcut Parti Meclisi üyeleri de dikkate alınacak.
Tabii yeni isimler de. Bu isimlerin başında Sezgin Tanrıkulu, Uğur Ziyal, Sena Kaleli, Dr. Muhammet Çakmak ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Gülseren Onanç geliyor. Ama mesela Oktay Ekşi yok. Bir CHP'li, Ekşi'nin yaşını kastederek şöyle diyordu: "O zaman Önder Sav'ın suçu ne?"
Anlaşılan Kemal Kılıçdaroğlu eskiyle yeni arasında bir sentez oluşturacak. Bu noktada en çok merak edilen, "Listede Kılıçdaroğlu imzası olacak mı?" sorusuydu. Sorunun nedeni de Gürsel Tekin faktörüydü. Ben de bunu açık açık Tekin'e yakın bir isme sordum. Cevabı netti:
"Gürsel Bey, yeni bir Önder Sav olmayacak. Bundan emin olabilirsiniz."
Peki, Kılıçdaroğlu bu dengeyi nasıl kuracak? Bazı isimler var ki hem bir ekibin içinde hem de CHP geleneğini temsil ediyor. İşte bu isimlerin parti meclisine girmelerine kesin gözüyle bakılıyor. Örneğin Baykal'a yakın olarak bilinen Faik Öztrak ve Bihlun Tamaylıgil. Aynı şekilde Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen Tekin Bingöl ve Gökhan Günaydın böyle nitelenebilir.
Bu noktada CHP'ye dönüşü ve CHP'nin çeşitleneceğini simgeleyen eski CHP'liler, sendika başkanları ve sivil toplum liderleriyle ilişkinin nasıl kurulacağı da merak ediliyor. Bu konuda eski isimlerden çok sivil toplum örgütlerinin ön planda tutulacağı söyleniyor. Anlaşılan "Yeni CHP", yenisi az, eskisi çok bir geçiş dönemi CHP'si olacak. Asıl değişim ise 2011 seçimleri sonrası yaşanacak.

Çiller'e kurt kapanı

Güniz Sokak gündemden düşeli yıllar oldu. Ama arada bir gündeme gelmeyi de ihmal etmiyor ki, hatırlansın. Önceki gün DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, 9'uncu Cumhurbaşkanı Demirel ile bir araya geldiler. Bu buluşma kimseyi şaşırtmadı ama "Acaba yine ne planlanıyor?" diye de düşündürttü.
Peki, ne planlıyorlar?
Aslında yeni bir durum yok. Eski kurt siyasetçiler her zamanki gibi "yeni bir durum varmış" gibi yapıyorlar.
Şimdiki planın adı "Kurt Kapanı" Bu planla "Bir taşla iki kuş vurmak" hedefleniyor. Çiller çağrılacak... Gelirse rezil olacak, gelmezse bertaraf edilecek.
Gerçi bu arada Çiller'den hâlâ umudunu kesmemiş Hasan Ekinci gibi nabız yoklayanlar var ama o da bir şey olmayacağını biliyor. Demirel ve Cindoruk ikilisi de bu gerçeği biliyor ki, hem partiyi elde tutmak hem de Çiller beklentisini bertaraf etmek için ince planı şimdi devreye soktular. "Çiller dönsün..." Bu koşullarda Çiller'in dönmeyeceği çok açık... Profili bir hayli yüksek Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasına girmeyi kimse göze alamaz. Bu durumda DP'den hâlâ beklentisi olan tabana diyecekleri şu: "Bakın Çiller'i çağırdık gelmedi. Mesut Yılmaz'a önerdik olmadı. En iyisi yola Cindoruk'la devam etmek..." Bunun ne demek olduğu da çok açık: Demirel, 2012'ye kadar, yani Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar DP'yi elinde tutmak istiyor.
Bu arada ANAP binası da satılırsa hiç şaşırmayın. Sonrası Allah kerim...

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS