Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Bu baharda silahlar susacak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
En sıkıntılı, en gerilimli anlarda bile insan umudunu yitirmemeli. Son birkaç ayda Çözüm Süreci üzerine neler söylendi neler.

"Bu iş bitti" diyeninden, "bu iktidarla barış olmaz" diyenine kadar bütün negatif aktörler devredeydi. Adeta "barış olmasın" diye inanılmaz çaba harcayanlar vardı.

En utanç verici olanı da "demokrasi" adına ortaya çıkıp "barış gelmez" diyen siyasetçi ve aydınlardı. Her kırılma, her gerilim anı onlar için neredeyse bir umut oldu.

Ama hayatın akışı da, siyasi iradenin duruşu da onları tekzip etti.
Türkiye'nin ve bölgenin barışa ihtiyacı vardı ve siyaset, her türlü provokasyona, kuşatmaya rağmen bu ihtiyacın gereğini yapmaktan vazgeçmedi.

En zor zamanlarda bile "çözüm süreci"nin arkasındayız açıklaması yaptı. Dün, yani demokrasiye balans ayarı çekilen 28 Şubat'ın 18'inci yıldönümünde cumhuriyeti demokrasiyle buluşturacak tarihi bir adım atıldı.

Hükümetle HDP heyeti bir araya geldi ve Türkiye toplumuna bir müjde verdi: Bu baharda silahlar sonsuza kadar susacak, siyaset konuşacak.

Yeni Türkiye adım adım kendisini inşa ediyor.

Bu noktaya gelişin ilk adımını hatırlıyorum. Dönemin Başbakanı Erdoğan'ın o ilk adımı attığı Diyarbakır günlerini...

Her şey "Kürt sorunu benim sorunumdur" diyen Erdoğan'ın o sıcak ağustos ayında attığı tarihi adımla başladı. Kolay bir süreç değildi. Ne kadar zor ve sistemi sarsıcı bir süreç olduğunu, Oslo'da, Habur'da, 7 Şubat darbesinde, hatta geçen yıl Gezi'yle başlatılıp, Kobani olaylarıyla devam eden "yıkım" girişimleriyle gördük.
Üst akıllar, paralel yapılar, onlarla paralel davranan aydınlar yapabilecekleri her şeyi yaptı ama bir şeyi yıkamadı: Barışa inanan siyasi iradeyi...

O irade direndi çünkü arkasında "artık çocuklarımız ölmesin" diyen yüzde 80'lere varan bir halk desteği vardı.

Bu gerçeği hükümetle birlikte doğru okuyan bir isim daha vardı: Abdullah Öcalan... HDP'yi, Kandil'i kuşatma altına almaya çalışan iç ve dış güçlere karşı Öcalan çok açık ve net bir tavır koydu.
Ve ortaya dün hükümetle HDP heyetinin açıldığı ortak yaklaşım çıktı. Bu yaklaşım aslında ortalama Türkiye vatandaşının "Yeni Türkiye"den beklentisiydi.

Bu beklentiyi özetleyen iki noktanın altını özellikle çizelim: Yeni anayasa ve ortak vatan...

Yeni Türkiye'nin ana omurgası bu. Bu yüzden hiçbir güç veya siyasi aktör bu taleplere karşı çıkamaz. HDP içinden veya muhalefetten yükselecek her negatif sesin, karşılık bulamayacağı çok açık.

Çözüm sürecinin geldiği bu noktayı, bölgemizdeki altüst oluştan, Türkiye'ye yönelik kuşatmalardan hatta en son ezber bozan Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik operasyondan ayrı düşünmemek gerekiyor.

Türkiye önündeki bariyerleri bir bir geçip, yeniden güçlü bir biçimde kendisini formatlıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dediği gibi bir restorasyon dönemindeyiz.

Herkesin kendisi olduğu, cumhuriyetle demokrasinin buluştuğu çoğulcu, demokratik bir "Yeni Türkiye"nin eşiğindeyiz.

Bu yüzden, dün atılan tarihi adım, sadece bölgemiz için değil, dünya için de ilham kaynağı olacak büyük bir adım.
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS