Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Birlikte yaşamanın formülü

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Önceki akşam Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nca düzenlenen "2012 Birlikte Yaşama Ödülleri" törenini televizyondan izledim.
Gidemediğim için üzüldüm ama o havayı, o renkliliği ve çeşitliliği kaçırmadığım için de sevindim.
Ödülü hak eden isimler ve kurumların her biri başka bir anlam ifade ediyordu. Jüriyi kutluyorum.
Zorla tek tipleştirilerek farklılıkların en aza indirildiği bir ülkede biraz geç de olsa "birlikte yaşama"nın değerini anlamaya başlamış olmak bile önemli...
Ama hâlâ birlikte yaşamanın gereğini tam anlamıyla hayata geçirebilmiş değiliz. O gece "bilimsel çalışma" alanında ödül alan sosyolog Nilüfer Göle, bu açıdan altı çizilmesi gereken bir tespit yaptı:
"Birlikte yaşayabilmek için birbirimizin tarihini, kültürel farklılıklarını öğrenmemiz gerekiyor."
Bugün yaşadığımız siyasi sorunlara ortak çözüm bulamayışımızın da, her tartışmayı gerilimle sonuçlandırmamızın da en önemli nedeni bu "birbirimizin tarihini" bilmemektir.
Biraz olsun Kürtlerin, Alevilerin, Süryanilerin, Yezidilerin tarihini biliyor olsak bugünü daha az sancıyla atlatırdık.
Biraz olsun, bu ülkede Ermenilerin, Rumların neler yaşadığını biliyor olsaydık daha az acı yaşanmasına yol açardık.
Göle'nin dediği gibi bu "zahmetli iş"i yapamadığımız için her gün onlarca genci toprağa verirken, sadece izlemekle yetiniyoruz. Oysa yapılması gerekenin formülü açık:
"Birlikte yaşamak birbiri ile çoğalabilmek, nefret söylemi yerine sevgiyi, ırkçılık yerine melez yaşamayı yeğlemek."
Bunu o gece "Proje" alanında Aşure-Anuşabur Projesi ile ödül alan Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi ve Özel Getronagan Ermeni Lisesi öğrencileri gösterdi bize... O liseli gençler mesajlarını Türkçe anlatırken içimden "Keşke Türk olan Ermenice, Ermeni olan da Türkçe konuşsaydı ve biz de biraz Ermenice anlayabilseydik" diye düşündüm. Başörtülü Türk kızının kısa da olsa bunu yapmaya çalışması gerçekten anlamlıydı.
O gece belki de büyük çoğunluğumuzun bu ülkede var olduklarını bilmediği Süryani Cemaati Mardin Metropoliti de ödül aldı. Harvard mezunu Saliba Özmen'in Türkçe birlikte yaşama mesajı ise muhteşemdi.
Bu çoğulculuğu sadece sivil toplum örgütlerinin değil, siyasetin de yakalaması gerekiyor.
Bir süre önce "Tarih kitaplarında Kürtler neden anlatılmaz" diye yazdım...
Geç kalmadan bu ülkenin bütün renklerinin "ortak bir tarihi" olduğunun anlatılması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bunun bir formülünü bulmalı ve ders kitaplarına koymalı...

Açlık grevlerini kim durduracak?
Bir süredir Türkiye açlık grevleri eksenli derin bir siyasi gerilim yaşıyor. 60 gün geride kaldı ve insanlar ölüm sınırında.
Cezaevlerinden çok sayıda "görülmüştür" damgalı mektup alıyorum. Hepsi açlık grevlerini ölümleri pahasına da olsa sürdüreceklerini söylüyor.
Tam bir sıkışma içindeyiz. Peki, bunu nasıl aşacağız?
Onca sert açıklamalara rağmen iki talep -mahkemelerde ana dille savunma ve Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması- konusunda kamuoyu da hükümet de bir noktaya gelmiş durumda.
Geriye bir tek PKK'nın dayatmacılıktan vazgeçmesi kalıyor.
Kimin hata yaptığını bir yana bırakalım; bu noktadan sonra yapılması gereken tek şey, bu dayatmadan vazgeçip ölümleri durdurmak.
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş cezaevindekilere "Siz bırakın biz devam edelim" önerisini getirdi. Pek dinleneceklerini sanmıyorum. O nedenle başta Yaşar Kemal olmak üzere tüm aydınların bir kez de hükümete yaptıkları çağrının bir benzerini cezaevindekilere ve PKK'ya yapmaları gerekiyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın.
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS