Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Bir 'garip gureba' hastanesi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bir süredir baş ağrısından şikayet ediyordum. Bezmi Alem Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı sevgili dostum Prof. Dr. Ömer Göktekin hastaneye davet edince kalkıp gittim.
Kafamda yıllar içinde oluşmuş bir Vakıf Gureba Hastanesi algısı vardı. Gerçek garip gurebanın gittiği bakımsız, yıkık dökük, devletin ilgilenmediği, vatandaşın da destek vermediği bir gariban hastanesi...
Dekanın odasında üniversitenin rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel ve Genel Sekreter Bora Erdem de vardı.
Kısa sohbette tıp üniversitesine dönüşen Vakıf Gureba'da derin bir dönüşüm yaşandığını öğrendim. Yüz nakliyle doktorlarımızın başarısının konuşulduğu bu günlerde Rektör Yüksel sadece şunu söyledi:
"Yeni bir üniversiteyiz ama tıptaki yeniliğin öncüsüyüz. Bıçaksız kalp kapağı ve reflü ameliyatlarında çok başarılıyız."
Sonra Prof. Dr. Ömer Göktekin ve Bora Erdem'le birlikte kısa bir hastane turu yapıyoruz. Tıptaki son teknoloji, temizlik ve hizmet üçlüsünü birleştiren bir anlayışla ortaya muhteşem bir hastane çıkmış. Bütün algılarım değişti. Aklınıza gelen her tıp dalında, kalpten onkolojiye, genel cerrahiden kadın doğuma kadar her alanda modern tıbbın olanaklarıyla hizmet veriliyor.
Sultan Abdülmecid'in hayır yapmayı çok seven annesi Bezm-i Âlem Vâlide Sultan tarafından 1843'te temeli atılan hastane 1845'te hizmete giriyor. O günden beri Vâlide Sultan'ın tek şartı olan garip ve gurebeya "ücretsiz muâyene ve tedâvi" tavizsiz uygulanıyor.
Üniversite binasını da gezdim. Şık, temiz ve insanda yeniden okuma isteği uyandırıyor. Hastaneyi dolaşırken her birimin önünde inanılmaz kalabalıklar gördüm. Ama kargaşa ve koas yoktu. Sistem işleyince vatandaş da sisteme uyuyor.
Gördüğüm son iki yılda Vakıf Gureba Hastanesi'nde bir mucize gerçekleşmiş... O bakımsız, soğuk duvarları insanı ürküten "devlet binası" havası gitmiş, yerine insana "güven" veren bir sıcaklık gelmiş...
Bunu başaranları kutluyorum...

İstanbul yeni anayasa sürecine katılıyor

AK Parti İstanbul il teşkilatının bugün Türk Telekom Arena Stadyumu'nda kongresi var. İl Başkanı Aziz Babuşcu bir hayli iddialı ve 100 bin kişiyle ilk kez bir stadyumda kongre yapacaklarını söylüyor.
Onu izleyip göreceğiz ama ben sözü yeni anayasaya getirmek istiyorum. Yeni anayasa konusunda siyasi partilerin nasıl bir çalışma yürüttükleri önemli. Bu açıdan İstanbul AK Parti il başkanlığı iyi bir sınav verdi. Elimde ilin hazırladığı bir anayasa önerisi çalışması var. İl başkanlığı "Yeni anayasa şöyle olmalıdır" yerine halka gitmiş ve ortaya ilginç bir öneriler demeti çıkmış.
İl Başkanı Aziz Babuşcu neden böyle bir yol izlediklerini şöyle anlatıyor:
"Madem bu anayasa her kesimden halkımızın anayasası olacaktı, o halde halkımız da bu süreçte belirleyici olmalıdır. Acaba İstanbul'da yaşayan insanlarımız nasıl bir anayasa tahayyül ediyordu?"
İşte bu sorunun cevabını bulmak için aralarında Ardahan Çıldır Meryem Köyü Derneği'nden, Sıfır Ayrımcılık Derneği'ne, Kafkas Çerkes Kültür Derneği'nden Adalar Musevi Cemaati'ne kadar 532 vakıf, dernek ve kurumun önerisi var.
Öneriler arasında çok farklı şeyler yer alıyor ama ortak nokta aynı: "Sivil bir anayasa istiyoruz"
Siyasi partilere duyurulur...

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS