Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

'Bir dakika beklemeye tahammülümüz yok'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye, darbeler, yeni anayasa ve Kürt sorunu gibi devasa sorunlarla boğuşuyor ama bir yandan da sessiz sedasız yüzyıllık başka sorunlarını çözecek köklü adımlar atıyor.
En önemlisi de şehirlerin yenilenmesiyle ilgili olanlar. Deprem kuşağında bir ülkeyiz ve milyonlar depreme dayanıksız binalarda adeta ölümü bekliyor.
Ve yıllardır da hep aynı soruyu soruyoruz: "Neden bir şey yapılmıyor?"
Başbakan Erdoğan üçüncü iktidar döneminde bu soruya cevap verecek bir kurumu devreye soktu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı...
O bakanlığın başına da yakın geçmişinde TOKİ gibi son 9 yıla damgasını vuran bir markayı yaratan tecrübeli bir ismi getirdi: Erdoğan Bayraktar. Bayraktar, TOKİ Başkanlığı'na geldiğinde aynı alanda Konut Müsteşarlığı, Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü gibi birbiriyle senkronize olmayan devasa kurumlar vardı. TOKİ kısa sürede onların bir sentezine dönüştü ve sessiz bir devrime imza attı.
İşte bu geçmişten gelen bir bakanın şehircilik alanında neler yapacağı merak ediliyordu. Acaba TOKİ'de yaşanan sessiz devrim tecrübesi şehirlerin yenilenmesine aktarılabilecek miydi? Başlangıçta Van depreminde olduğu gibi gelgitler yaşandı ama çabuk geçti. Kısa sürede hem bakanlık kuruldu hem de şehirlerimizin kaderini değiştirecek önemli yasalar hazırlandı.

Nihayet afet yasası çıktı

Dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, onlardan birini, Afet Yasası'nı onayladı. Yıllardır deprem tehlikesine dikkat çekenlerden biri olarak bu yasanın çıkmasını önemsiyorum.
Daha önce de 2B ve yabancılara mülk satışına izin veren yasalar çıkmıştı. Kısaca korkularını geride bırakan bir Türkiye'ye doğru gidiyoruz. Çünkü 2B yasasıyla elde edilecek gelir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na aktarılacak. Böylece deprem riski taşıyan ve kentsel çöküntü alanlarının yenilenmesinin kaynağı da yaratılmış oldu.
Biliyorum önermekle olmayacak ama Türkiye başka şeyleri bırakıp bütün enerjisini şehirlere vermeli. Çünkü tablo o kadar korkutucu ki... İşte Bakan Bayraktar'ın verdiği rakamlar...
"Türkiye'de 15 milyon eski konut var. Bunlardan 8.5 milyonu idare eder, 6.5 milyonu ise ömrünü tamamlamış durumda, mühendislik hizmeti almamış depreme de dayanıklı değil. Bunların yenilenmesi gerekiyor." Yani yıkılmaları gerekiyor. Bir anlamda şehirler "yıkılarak" yenilenecek.

Göçük altında kalmayacağız

Rakam ürkütücü değil mi? 6.5 milyon bina yıkılmak üzere. Bu, milyonlarca insanın ölümle yüz yüze kalması demek. Bu binaların çoğu da İstanbul, İzmir, Bursa, Bingöl, Erzincan, G.Antep, Afyonkarahisar, Kütahya, Bolu, Eskişehir ve Düzce gibi deprem kuşağındaki şehirlerde bulunuyor.
Bu nedenle Bakan Bayraktar feryat ediyor: "Bir dakika beklemeye bile tahammülümüz yok."
Kısa sürede üç önemli yasayı hazırlayıp Meclis'ten geçiren bir bakanlığın, uygulamada da aynı kararlılığı göstereceğine inanıyorum. Buna bütün şehirlerimizin ihtiyacı var. Aksi halde her depremde, her sel felaketinde ya da durup dururken çöken binaların göçüğünden cesetler çıkarmayı sürdüreceğiz.
Şehir devletler değilse bile şehirlerin öne çıktığı küresel bir çağda yaşıyoruz ve şehirlerimizi bir an önce yaşanabilir kılmazsak bırakın zenginleşmeyi, ölmeye devam edeceğiz.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS