Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

BDP, Sinn Fein olur mu?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

 

BDP, Sinn Fein kadar yürekli olsun, biz Kürt sorununu çözeriz… Silahlar tümden devre dışı kalır. Siyasiler konuşur."
Bu çağrıyı sıradan biri değil, iktidardaki AK Parti'nin Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik söylüyor. Önceki gün Taraf gazetesinde Kurtuluş Tayiz'in gündeme taşıdığı bu sözler, iktidarda Kürt sorununu çözmek isteyen sivil bir iradenin var olduğunu gösteriyor. Bir Kürt siyasetçi şöyle diyor:
"Bu çok açık biçimde; 'Biz hükümet olarak diyaloğa açığız, bu sorunu çözmek için üzerimize düşeni yapacağız' demektir. Bu önemli… Ama diğer taraftan bu açıklama hükümetin seçime kadar bir şey yapmayacağı anlamına da geliyor. Aslında adım atmak için bir Sinn Fein'in olması da gerekmiyor. Bugüne kadar atılan adımlar Sinn Fein için mi atıldı?"
Bu gerçeğe rağmen siyasette bir "Yerli Sinn Fein" arayışı olduğu kesin… Gerçi BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, buna "BDP Sinn Fein'in 10 katı kadar yüreklidir. Ama kendilerinin de en azından Tony Blair'in yarısı kadar yürekli olması gerekir" gibi sert bir cevap veriyor ama kamuoyu algısı farklı…
Ortada hem Sinn Fein gibi muamele görmek isteyen, hem de Sinn Fein gibi "bağımsız" tavır koyamayan bir BDP algısı var.
Peki, bu sadece bir algı mı? Daha önce de yazdım, Ahmet Türk, bu algının nedenini başka bir sürece bağlıyor:
"Bizim gibi sorunlar yaşanan ülkelere bakın hepsinde sivil örgütlenme önce başlıyor sonra silahlı örgütler ortaya çıkıyor. Güçlü bir sivil siyaset geleneği var. Bizde tam tersi."
Tam da bu nedenle karşımızda bir Sinn Fein yok. Bir Kürt siyasetçi olamayacağını da şöyle anlatıyor:
"Bırakın BDP'yi BDP dışı siyasetin bile inisiyatif alma şansı yok. O kesimler üzerinde bile silahın gücü belirleyici." Araya girip soruyorum, Türkiye'deki bürokratik devlette olduğu gibi "İşi sivillere bırakırsak nereye gideceği belli olmaz mantığı mı hakim?"
"Evet, aynen öyle. BDP bir bakıma Kürtlerin CHP'si gibi bir pozisyonda. Çünkü burada da 1930'ların özlemi içinde olanlar var. Ama buna rağmen referandum sürecinde başlayan sivil toplum örgütlerinin değişim talebi de kendini dayatıyor. Değişim olacak ama sancılı ve yavaş olacak."
Kısaca bölgede siyaset yapanlar BDP'den bir Sinn Fein tavrı beklemiyor. Hatta seçimlere katılma konusunun bile belirsiz olduğu konuşuluyor.

Kürt Çalıştayı'ndan medyaya öneri

Hafta sonu İstanbul Sirkeci'deki Ottoman Otel'de Sivil Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen "Kürt Meselesinde Bir Adım Çalıştayı"na katıldım…
"Medya ve Kürt Sorunu" üzerine kısa sunum yaptığım çalıştaya, Diyarbakır, Van, Mardin, Bitlis, Elazığ ve Bingöl üniversiteleri ve Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu'nun da aralarında bulunduğu 50'yi aşkın sivil toplum örgütü katıldı.
İki gün süren çalıştayda ortaya çıkanları SDP Başkanı Ayhan Ogan özetledi:
"Bir defa, çok propagandası yapılan bölücülük ve bölünme tehlikesinin boş olduğu ortaya çıktı. Aşağı yukarı Kürtlerin tüm temsilcileri buradaydı ve 'birlikte yaşama iradesi' çok güçlü biçimde ortaya kondu. İkincisi eğer örgüt her hangi bir çatışma ortamı başlatsa bile bunun toplumun çoğunluğunda bir karşılığı olmadığı ortaya çıktı. Yani tüm toplum artık çatışma istemiyor. Bu Batı'da da böyledir. Bu sonuçları hem hükümete götüreceğiz, hem de kamuoyu ile paylaşacağı."
Ben de medyaya ilişkin çıkan sonuçlardan bir kaçını paylaşayım:
* Medya her etnik kesimle ilgili artık dışlayıcı, kışkırtıcı bir dil yerine barışçı bir dil kullanmalı
* Gazeteler ve televizyonlar Kürt dili, kültürü üzerine eğilmeli ve tanıtıcı programlar yapılmalı.
* Mevcut dizilerde, filmlerde etnik farklılıkları arttırıcı değil, yakınlaştırıcı bir yaklaşım izlenmeli.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS