Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

BDP mi sızdırdı?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Her şerde bir hayır vardır... İmralı zabıtlarını dikkatle okurken bunu döşündüm. Tıpkı Oslo görüşmeleri gibi.
Sızdırma amacı süreci sabote etmek olsa da Oslo görüşmelerinin yayınlanmasıyla "Devletin Kürt meselesi"ne bakışının nasıl değiştiğini öğrendiğimiz gibi İmralı zabıtlarıyla da Öcalan'ın "demokratik Türkiye" ve "demokratik ulus" başlığı altında Yeni Türkiye tasavvurunu öğrendik.
Bu da çözüm sürecinin sağlam bir temele dayandığını gösteriyor. Satır aralarında farklı yaklaşımlar hatta rahatsız edici tespitler olsa da Öcalan, ana eksende sivil siyaseti, demokratikleşmeyi ve birlikte yaşamı öneriyor.
En temel dönüşüm de kafasında silahlı mücadeleyi bitirmiş olması... Tam da bu nedenle Demokratik Özerklik gibi statü taleplerinden çok, tarihsel Türk-Kürt ittifakına giden "ortak vatan"ın demokratikleşmesine dikkat çekiyor.
Zabıtları sızdıranların asıl amacı da bu gerçeğin gölgelenmesi. Bu da çözüm sürecini yürüten hükümetle, destek veren toplumsal ve siyasi kesimler arasına "şeytanca" düşmanlık sokularak yapılıyor.
Özellikle Gülen Hareketi'ne yönelik komplo eksenli düşüncelerin amacı bu... Bu yaklaşım bırakın sürece katkıyı tam aksine destek vermek isteyenleri de ötekileştiriyor.
Bunu da ancak barış istemeyenler yapabilir.
Dünyanın hiçbir yerinde, bu tür sorunların çözülme aşamasında bu kadar ayrıntılı ve özel bilgilerin sızdırılması pek görülmüş değil.
Ne IRA, ne Bask ne de Güney Afrika'daki görüşme süreçlerinde böyle sızmalar olmadı. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen bu tür ayrıntılar bilinmiyor.
BDP ve çevresinin sürece bu gözle bakmasında yarar var. Bu açıdan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın son açıklaması çok anlamlı:
"Baldıran zehiri içeceğini söyleyen Başbakan'a karşı komplo içinde olmayız. Görüşme notları bizim tarafımızdan sızdırılmadı. Biz de kendi içimizde araştırma yapıyoruz."
Bu açıklama barışa tuzak kurmak isteyenlere iyi bir cevap... BDP içinden birileri sızdırmış olsa da bu cevapla o sızdırma boşa çıkmış oldu.

Viyana'da öğrencilerin harç sorunu

Başbakan Erdoğan'la gittiğimiz Viyana, özellikle 28 Şubat postmodern darbesinin mağdur ettiği öğrencilerin yoğun olduğu bir şehir. Bugün bile 5 bin Türk öğrenci Viyana'da okuyor. Bunda okulların ücretsiz ve kaliteli olmasının da etkisi büyük.
Viyana aynı zamanda 90 bin Türkün de yaşadığı bir şehir. Bu nedenle nereye gitsek Türkiyeli birine rastlamak mümkün. AB Bakanı Egemen Bağış ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ile kahve içmeye gittiğimiz bir kafede, çok sayıda Türk öğrenciyle karşılaştık.
Viyana'da okuyan bu öğrencilerin en büyük sorunu ise üniversitelerin aldığı harç. İlk dönemlerde yılda 20 euroyu geçmeyen harç, şimdi 1500 euroya çıkartılmış. Durumu Halil İbrahim Doğan şöyle özetliyor:
"İlginç olan şu: Geçmişte ülkemizde okuyan, sayıları 10'u geçmeyen Avusturya öğrencisinden Türkiye harç aldığı için onlar da harcı yükseltti. Büyükelçilik 2004'te Türkiye'nin harcı kaldırdığını söylüyor ama onlar hâlâ alıyor. Daha ilginci bu kadar yüksek harç sadece Türk öğrencilerden alınıyor."
Bağış ve Çavuşoğlu ilgilenme sözü verdi ben de yazma... Ben yazdım. Şimdi sıra AB bakanı ve AK Parti genel başkan yardımcısında. Takipte olacağız.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS