Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Batı'da lav silahı, Doğu'da kafatası

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Diyarbakır'da İçkale'de 1 Ocak 2011'de başlayan kazılarda kafatası sayısı 23'e ulaştı. İnsanı dehşete düşüren bu sayı tesadüfen de olsa Türkiye'nin yakın veya uzak karanlık tarihine ışık tutacak gibi görünüyor.
Henüz Adli Tıp incelemesi yapılmış değil ama cesetlerin üst üste ve toplu olması "öldürülme" olasılığını güçlü kılıyor.
Önceki gün grup toplantısında Başbakan Erdoğan, bu konuya dikkat çekerek sonuna kadar işin üzerine gidileceğini söyledi.
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da kazıların yapılması gerektiğini belirtiyor ve bir uyarıda bulunuyordu:
"Ortada vahim bir durum var. Kazıların her aşamasının fotoğraflanması lazım, gömülme şekilleri nasıldır, bu bir katliam mıdır? Adalet Bakanlığı'ndan açıklama bekliyoruz." Eski JİTEM merkezinin bulunduğu alanda kafatası kemiklerinin bulunması ilk bakışta dikkatleri 90'lı yıllardaki yargısız infazlara çevirmişti.
Ancak kafatası sayısının giderek artması bu olasılığı zayıflatıyor. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu belki de bu nedenle bu kemiklerin 1925'teki Şeyh Sait isyanı sonrasına ait olabileceğine dikkat çekiyor. Her ihtimalde durum gerçekten vahim... Fırat'ın doğusunun dünü de bugünü de toplu katliamlar, yargısız infazlarla dolu...
Batı'da yapılan Poyrazköy, Zir Vadisi gibi her kazıda lav silahları, bombalar fışkırırken, o bombaların ülkenin doğusunda nasıl bir vahşete dönüştüğünü ise yıllar sonra da olsa böylesi tesadüfi kazılarla öğreniyoruz.
Aslında kazılar tesadüfen yapılmıyor. Bir süre önce bugün Ergenekon davasında tutuklu yargılanan Zekeriya Öztürk'ün komutanlık yaptığı Şırnak Görümlü yakınlarında da üç kişinin kıyafetleriyle gömülü cesetleri bulundu. Eşleri tarafından tanınan bu cesetlerin Adli Tıp sonuçları belki de yeni bir sürecin başlangıcı olacak.
Tam da bu nedenle Şırnak Baro Başkanı Nurşivan Elçi şöyle diyor: "Ergenekon davasının gerçek mecrasına dönmesi için soruşturma ve araştırmanın Fırat'ın bu yakasına dönmesi gerekiyor." Meclis'in yeni gazeteci vekili Şamil Tayyar ise umutlu:"Başbakan da açıkladı, ucu nereye varırsa oraya kadar gideriz. Siyaseten bu işin arkasındayız." Yeni Türkiye'nin temiz bir zeminde yükselmesi için geçmişin kirli ve karanlık yüzüyle hesaplaşmamız gerekiyor.

Ankara'da Bizans oyunları
Dışarıdan bakınca beyaza bürünmüş Ankara insana sempatik gelse de içinde olmak biraz farklı. Karın sempatikliği yerini siyasetin ve kurumların ayak oyunlarına bırakıyor. Ankara'ya iner inmez soluğu Sheraton Oteli'nde alıyorum. İnanılmaz bir kalabalıkla karşılaşıyorum. O beklenen Futbol Federasyonu genel kurulu burada yapılıyor. Lobi ekrandan düşmüş yüzlerle dolu... Önümden TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Sadri Şener, Yıldırım Demirören kalabalık bir grupla geçiyor. Bütün gözler onların üstünde... Atasay'ın sahibi Fenerbahçe yönetim kurulu üyesi Cihan Kamer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve onlarca Anadolu kulübü başkanı da orada... Ayaküstü TFF Yöneticisi Göksel Gümüşdağ ile konuşuyorum. Ser verip sır vermiyor. Sadece "Bekliyoruz umarım iyi şeyler olur" diyor. Tam o kalabalığı bırakıp ayrılırken G.Saray delegesi Mehmet Ağar'ı görüyorum. Sohbet biraz uzuyor. Uğur Mumcu cinayetinden siyasetteki ayak oyunlarına, çok şey konuşuyoruz. Ama "off the record," yani yazılmamak koşuluyla... Futbolla ilgili sadece şunu söylüyor: "Yanlış şey olursa Türkiye rezil olur. Türkiye üçüncü dünya ülkesi değil..." Yeni milletvekili olmuş bir siyasetçinin sözünü hatırlıyorum:
"Biz İstanbul'u Bizans biliyorduk. Asıl Bizans Ankara..."

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS