Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Başbakan ezber bozmalı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Sıkıntılı da olsa sivil siyasetin güç kazandığı bir dönemin içindeyiz. CHP ve BDP Meclis'te çalışıyor, Yeni Anayasa çalışmaları sürüyor, şiddetin devreden çıkması için toplumda büyük bir irade var ve PKK'nın bir numaralı ismi Murat Karayılan, Ahmet Altan'a gönderdiği mektupta "Silaha ve savaşa âşık değiliz" diyor ve "barış" istediğini söylüyor.
Geldiğimiz bu noktada şiddetin neden yükseldiği, nelere mal olduğu biliniyor ve çok tartışıldı.
Bugün beklenen tek şey var; artık insanımız ölmesin... Dün Taraf gazetesinde 90'ları hatırlatan bir görüntü vardı. Öldürülen iki PKK'lı genç ayaklarına bağlanan iplerle bir karakolun önünde duruyordu. İnsan onurunu ayaklar altına alan ve insanı utandıran bu fotoğraflarla daha ne kadar yaşayacağız?
Aynı şekilde PKK'nın saldırısıyla yaşamını yetiren kadınları, gençleri düşünün. Bu nereye kadar sürecek?
Bizi bu kısır döngüden kurtaracak, ölümleri durduracak bir çıkışa ihtiyacımız var.
Acaba önce PKK mı silahı bırakmalı yoksa hükümet mi demokratik adım atmalı?
Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş orta bir yol bulunabileceğini söylüyor: "Silahları birlikte susturmak."
Buraya giden süreci de adım adım anlatıyor. Öneş, Gazeteci Mine Şenocaklı'ya yaptığı açıklamada, önce "Ben Türkiye siyasetinin daha radikal, ezber bozucu adımlar atmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum" diyor.
Peki, bu adımları kim atacak?
Öneş'in cevabı çok net:
"Şahsen ben Sayın Başbakan'ın yerinde olsam, ki onun etkili gücüne ben de inanıyorum, yüzde 50 gibi bir oy potansiyeline sahip... Ben olsam bir grup toplantısında her zaman yaptığım gibi Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu demokratik dönüşümün işaretlerini verirdim..."
Öneş, bu işaretin yeni anayasadan önce verilmesi gerektiğini de şöyle sıralıyor:
"Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Seçim Kanunu, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu gibi sorunlu olan ve bugün tüm siyasi partilerimizin de üzerinde birleştikleri değiştirilmesi gereken kanunlar üzerinde çok süratli bir çalışma yaparak, seçim barajının düşürülmesi, tutuklu milletvekillerinin serbest kalması, hatta ifade hürriyeti çerçevesi içinde kalan hususları terör örgütü kapsamına sokan yanlış uygulamaları ortadan kaldırmak gibi kanun tekliflerini Meclis'e getirip bunların çıkarılmasını sağlardım..."
Aslında siyasi zemin de buna çok uygun... CHP yönetimi daha önce dile getirdiği bu önerilerin halen arkasında. BDP'nin de destek vereceği çok açık.
Türkiye bunu başarabilir... Ve daha önce yazdığım gibi "belki sonbaharda barış gelir."

CHP'nin Sarıgül açmazı
CHP'DE yaşanan onca değişime rağmen iç tartışma ve "lider" meselesi hiç bitmedi. Hâlâ partinin "sosyal demokrat" kimliğiyle liderlik meselesinde sıkıntılar var. Bu gerçeği son dönemde yapılan kamuoyu yoklamaları da açık açık ortaya koyuyor. Mevcut CHP yönetimi bu araştırmalardan bir sonuç çıkartıyor mu yoksa kızıyor mu bilemem. Ama şu bir gerçek ki, son bir aydır CHP kulislerinde bu anketler ve anketlerin işaret ettiği Mustafa Sarıgül konuşuluyor.
Çarpıcı rakamlar var...
12 Haziran seçim sonuçlarını başarılı bir biçimde tahmin eden Andy-Ar'ın 20 ilde yaptığı "Türkiye'de Sol Seçmen Üzerinde Sol Algısı" başlıklı anket sonuçlarına göre sol seçmenin yüzde 54.7'si Kılıçdaroğlu'nu başarılı bulmuyor.
Sol seçmene göre "liderlik" seçim kazanmada da önemli bir etken.
Peki, sol seçmeni heyecanlandıran bir siyasi aktör var mı?
CHP yönetimi inanmasa da gerçek şu: Sol seçmen "Türkiye'deki sosyal demokratları hangi lider bir çatı altında toplayabilir?" sorusuna yüzde 28.4'le Mustafa Sarıgül diyor. Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise 12.6... İlginç değil mi?
Şu soru da CHP'ye uyarı niteliğinde. Yeni bir sosyal demokrat partiye ihtiyaç var mı?
Yüzde 61.8 evet... Sol seçmenden kasıt CHP'ye oy verenlerse durum gerçekten vahim. Bu sonuç, kısa sürede olmasa bile ilk yerel seçimlerde tehlike çanları çalıyor demek.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS