Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Barzani ve Kürt partileri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Başbakan Erdoğan'ın tarihi Diyarbakır konuşmasıyla önceki gün grupta yaptığı konuşma birlikte ele alındığında "Kürdistan" tabusunun da yıkıldığını görüyoruz.
Artık, şehir ve köy adları gibi bölge adı da iade edilerek normalleşiyoruz. Başbakan Erdoğan aydınların bile yapamadığını yaparak, korkularla bir yere gidilemeyeceğini gösterdi.
Ve 23 Nisan 1920'de açılan ilk Meclis'in ruhuyla bugünü buluşturarak sivil siyasetin önünü açtı. Bu yüzden Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da ısrarla "tek parti ve tek zihniyet" üzerinde durdu.
Bu yılın başında çözüm sürecinin sivil siyasetin önünü açacağını ele almış ve "Sivil siyaset şoke edebilir" (7 Şubat 2013) demiştim.
Güvenlikçi politikalar ve şiddet, "tek tip" bir siyaseti öngördüğü için ne sorunlar gerçek anlamıyla tartışılıyor ne de sivil toplumun sesi duyuluyordu.
Şimdi yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Kürt siyasetindeki hareketlenmenin nedeni bu. Bir süre önce "Kürt liberal partisi geliyor" başlığıyla yeni bir arayışa değinmiştim. Ancak daha çok sol ve "Milli" ağırlıklı Kürt siyasi hareketleri "liberal" yerine "sivil kitle partisi" için girişimde bulunacaklarını açıkladılar. Kürdistani Parti Girişimi bu çabanın bir ürünü. Bu girişim içinde PKK-BDP hattı ve Hüda-Par dışında kalan çok sayıda Kürt siyasi hareketi var.
1965'te kurulan KDP, 1970'lerde devreye giren DDKD, Rızgari, Özgürlük Yolu ve Kawa gibi... Tabii uzun yıllardır siyaset yapan Kemal Burkay'ın HAKPAR'ı, Barzani'ye yakınlığıyla bilinen rahmetli Şerafettin Elçi'nin KADEP'i zaten var.
Bu nedenle yeni Kürt partisi arayışını Barzani'nin Diyarbakır'a gelişine bağlamak doğru değil. Bu arayış çözüm sürecinin bir sonucu. Çünkü çatışma düşmanlığı, çözüm süreçleri de doğal olarak siyasi rekabeti artırır. Orta sınıfın giderek güçlendiği bölgede ister istemez farklı sesler, renkler ve partiler ortaya çıkacak. Şimdiden BDP içinde bile farklı sesleri duymaya başladık. Bu arayışları psikolojik bir harekete dönüştürüp, yeni öcülerle toplumu korkutmak yerine anlamaya çalışmak gerekiyor. İç içe geçmiş, ortaklıkları farklılıklarından çok olan iki halktan söz ediyoruz. Bölünme değil, büyüme isteniyor.
Sivil siyasetin önü açıldıkça bu daha da gelişecek. Ama şuna da hazır olmalıyız: Federasyon veya özerklik isteyen akımları da, "ortak vatan-sentez millet" veya "İslam milleti" diyenleri de "Bağımsız Kürdistan" isteyenleri de göreceğiz.
Tıpkı AB veya gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi, yeter ki şiddet olmasın.

"Bir adım da sen at"

Türkiye toplumu yardımlaşma ve dayanışma konusunda her zaman üzerine düşeni fazlasıyla yapan bir toplum. İçeride veya dışarıda, ister bir felaket anı olsun, isterse bir eğitim kampanyası aynı heyecanı görmek mümkün.
İnsanımızın bu özelliğine güvenerek bir çağrıda bulunmak istiyorum. Memleketim, Kars- Ardahan- Iğdır Sanayici işadamları Kültür ve Dayanışma Derneği (KAİSİAD) bir kampanya başlattı: "Bir adım da sen at."
Çok şey istemiyorlar, çocuklar üşümesin diye "Bot ve kaban" istiyorlar o kadar. Bu üç serhat ilimizde kışın nasıl soğuk geçtiğini iyi biliyorum. Orada yaşayan çocuklarımıza, illa oralı olmanız gerekmiyor destek olursanız gerçekten çok anlamlı bir iş yapmış olursunuz.
Ünlü kalp cerrahımız Prof. Dr. Bingür Sönmez'in onur üyesi olduğu derneğin girişimci başkanı Süreyya Cinik, yardımseverleri cumartesi akşamı yapılacak baloya davet ediyor. Özellikle bölgenin işadamlarına duyurulur.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS