Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Atatürk'ün 'kuvvetler ayrılığı' yaklaşımı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Cumhurbaşkanını halkın seçeceği yeni bir döneme giriyoruz. Meclis'in cumhurbaşkanını seçtiği ve "tarafsız" denilerek vesayet sistemini savunduğu dönem geride kaldı.

Yasal altyapısı oluşmasa da Türkiye'nin fiili olarak "yarı başkanlık" sistemine geçtiğini söyleyebiliriz. Tabii bu sorunsuz bir döneme girdiğimiz anlamına gelmiyor. Daha az sorunla atlatmak için bu gerçeği siyasi partilerin masaya yatırması gerekiyor.

Cumhuriyet öncesi ve sonrası Mustafa Kemal Paşa'nın bu konuda söyledikleri ilginç. İzmit'te gazetecilerle görüşmesinde şöyle diyor:

"Bence, kuvvetler ayrılığı prensibi, esaslı bir şey değildir. Kuvvetlerin ayrılığı prensibini koymuş olan insanlar bile, kuvvetlerin birleştirilmesinden yanadır. (...) Müstebitlerle mazlum milletlerin yaptıkları pazarlık sonucunda ortaya atılmış bir sistemdir. Gerçekte, Kuvvetlerin Birliği vardır ve bu kuvvetin kaynağı Millet'tir. Öyleyse, bunun gerçek sahibi de millettir."

Bu satırlara, "İdama Beş Kala" isimli İttihatçıların sözcüsü Cavit Bey'in idama gitmeden önce eşine gönderdiği mektuplardan oluşan kitapta rastladım. Mustafa Kemal'in "kuvvetler ayrılığı" meselesine yaklaşımına dikkat çeken isim ise kitabın önsözünü yazan Tarihçi İsmet Bozdağ.

Bozdağ, o satırların altına şu notu düşüyor: "Mustafa Kemal Paşa'nın nasıl bir meclis, nasıl bir hükümet, nasıl bir devlet biçiminden yana olduğu açıkça görülüyor. Mustafa Kemal Paşa, bu düşüncesini halka benimsetmek için bir parti kurmak düşüncesindedir: Halk Partisi..."

O parti bugün de ana muhalefet olarak varlığını sürdüren CHP... Tarihçiler, CHP'nin kurucusu Mustafa Kemal'in hükümet biçimleri konusunda Jean Jacques Rousseau ve Montesquieu'yu okuduğunu ve iyi incelediğini yazar. Şimdi merak ediyorum, acaba bugünün CHP'si, küresel çağın hükümet biçimleri konusunda, neden kurucusu kadar bile çaba harcamıyor?

Şahinbey'in Ermeni mahallesi

Birkaç gün önce Kentsel dönüşümde sessiz devrim yapan Gaziantep'in en büyük ilçesi Şahinbey'deydim. Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'yla hem seçim sonrasını hem de ilçede yapılanları konuştum. Birkaç şeyi sıralamakta yarar var:

Şahinbey, 800 bini aşkın nüfusuyla Türkiye'nin Çankaya ve Keçiören'den sonra en büyük ilçesi.

Sanayisi yok ama Türkiye'nin borçsuz ve en zengin ilçesi de Şahinbey. Bu başarıda son beş yılda hızlı biçimde hayata geçirilen "kentsel dönüşüm" projesinin katkısı büyük. Başta Mavi Kent olmak üzere çevre düzenlemesiyle biten yeni konut alanlarını gezdim. Yepyeni bir Şahinbey doğuyor. Rakamlar çarpıcı. 4 bini aşkın ev ve çarpık yapı yıkıldı, 5 bin yeni konut üretildi. 390 park inşa edildi ama Yeşil Vadi Parkı 1 milyon 700 bin metrekare ile Türkiye'nin en büyüğü.

Kentsel dönüşümdeki başarının sırrını Başkan Tahmazoğlu'na sordum. Cevabı iki kelimeyle özetledi: "Güven ve çalışmak..." Bence belediyeler birliği bu çabayı yayın haline getirmeli.

Şahinbey'i gezerken Agos gazetesinde okuduğum bir haberin de izini sürdüm. Haberde G.Antep'in Ermeni Mahallesi, bugünkü adıyla Bey Mahallesi'nin tarihi yapılarının yıkıldığı yazıyordu. Merak edip gittim. Gözlerime inanamadım. Yıkılmak bir yana, tinercilerin yaşadığı, çöküntü haline gelen mahalle adeta yeniden hayat bulmuş. Dar sokaklarını gezdim, kafelerinde çay içtim. G.Antep Büyükşehir Belediyesi tarihe sahip çıkan bir işe imza atmış.

Belki bir dahaki sefere, G.Antep'in yeni kadın belediye başkanı Fatma Şahin'le gezeriz orayı.

Yazının tamamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS