Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Asıl 'GATAkulli' şimdi!..

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Seçimler öncesi başlatılan kirli savaşın adresi artık çok net... Sadece Başbakan Erdoğan'ı hedef alan son ses kaydı bile bu adresin "Paralel Yapı" olduğunu göstermeye yetiyor.

Çünkü o çevrede günlerdir, "heybedeki büyük turp" diye kirli bir tezgâhın işaretleri veriliyordu.

Ama tüm bunlar, 17 Aralık'ta açığa çıkan, 25 Aralık ve TIR operasyonlarıyla devam eden "derin" yapılanma gerçeğini gölgelemeye yetmeyecek.

O yapı, bildiğimiz kadarıyla 2008'den bu yana ortaya çıkan bütün o dinlemelerin, kirli tezgâhların ve şantaj kasetlerinin de mimarı...

Bunun son örneği ise İstanbul'da ortaya çıkartılan 7 bin insanın dinlenmesi... Tam bir suçüstü durumu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Hilmioğlu da bunu doğruluyor:

"Herhangi bir silahlı terör eylemi ya da terör planlaması olmadığının görülmesine rağmen 3 yıldan fazla bir süredir birçok kişinin dinlendiği anlaşılmıştır."

Başsavcı, 107 klasörden ve 2280 kişiden söz ediyor. Sayının on binleri aşacağı, hatta tüm illerde süren dinlemelerin açığa çıkmasıyla 20-30 binlere ulaşacağı bekleniyor.

Bu ne anlama geliyor? Bir savcının istemesi veya bir hâkimin karar vermesiyle bu suç olmaktan çıkar mı? Ortada ilgili ilgisiz onlarca insanı dinleyen, kayıt tutan ve bunları nasıl kullandığını bilmediğimiz yasadışı bir örgüt var.

Bu açık biçimde suç...

Hâlâ HSYK'nın bunu inceleyeceğinden söz ediliyor. Oysa suçüstü yakalanan bir örgüt var ve İstanbul Başsavcısı Hilmioğlu da teyit ediyor.

Tablo dehşet verici. Yargı ve polis içindeki bir yapı, devletin içinde ve devlet olanaklarıyla bir sistem kurmuş ve herkesi dinlemiş. Kim bilir bugüne kadar ne şantajlar, sıkıştırmalar yaşandı. Bunlar da zaman içinde ortaya çıkacak. Bu yapının cemaatle ilişkili olduğu konusunda da artık kimsenin şüphesi kalmadı.

Bu gerçek ortaya çıkınca aklıma Fethullah Gülen'in o çok tartışılan sözleri geldi. Gülen o konuşmasında ne demişti hatırlayalım:
"Bana akşamüstü bir telefon geldi. Burada (Pensilvanya'da) akşamdı. Türkiye'de de gece yarısıydı sanıyorum. Dediler ki nefsine uyarak bir yerde bir alüfte (fahişe) ile buluşmaya gidiyor ve aynı zamanda birilerinin de komplosu söz konusu olabilir. Türkiye'de onu tanıyan bir arkadaşa telefon ettim. Kalk dedim, gece yarısı deme evine koş git. Bu bir komplo meselesi ise şayet, günümüzde geldiği konuma gelemezdi... Bu mevzuda belki 10 tane hadise sayabilirim..."

Bu konuda çok soru soruldu. Herkes bir cemaat liderinin bu işlerle ne alakası olur diye sorup durdu. Biri bir alüfteyle buluşmaya gidiyor ve Pensilvanya'daki hocanın bundan haberi oluyor. Bunda bir gariplik yok mu?

Gariplik yok ama bizzat Gülen'in deyimiyle bir "GATAkulli" var. Bu tespiti, yine bir yerel seçim öncesi, yani 2009 yerel seçimleri öncesi birkaç gazeteciyle birlikte Pensilvanya'da görüştüğüm Fethullah Gülen askerler için yapmıştı.

Bugün ortaya çıkanlara bakınca askerlerin "gatakulli"si gölgede kaldı. Meğer asıl "gatakulli" bugünler için yapılıyormuş.

Aksi halde bir cemaat lideri, Türkiye'de birinin, gecenin bir vakti bir "alüfte" ile buluşmasını nasıl bilebilir ya da benzer şekilde "10 tane hadise"yi nasıl önleyebilirdi?

İşte on binlerce insanın dinlenmesi ve izlenmesi bu işe yaradı. Bu dinlemelerle "Pensilvanya" arasındaki bağı bundan daha iyi ne anlatabilir.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS