Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Anayasa Mahkemesi özgürlükçü mü?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Son dönemde Anayasa Mahkemesi'nin arka arkaya birçok konuda "özgürlükçü" tavır takınması sevindirici ama aynı zamanda şaşırtıcı...

Nasıl olmasın?
Düne kadar, genel olarak yargı, özel olarak da yüksek yargı hep devleti önceleyen, koruyan bir çizgi izlerken birdenbire özgürlükçü olması, ister istemez bu özgürcülükte bir "hesap" olduğu şüphesi yaratıyor.

Elbette Anayasa Mahkemesi'nin ifade özgürlüğünü korumak istemesi doğru ve yerinde bir karardır. Ancak aynı mahkemenin, insanların kişilik haklarının, mahremiyetlerinin ayaklar altına alınmasına da söyleyecek sözü olmalı...

Kişilik hakları da özgürlük kadar değerlidir.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi, Twitter veya YouTube'un bu ülke mahkemelerinin verdiği kararları uygulamamasını da es geçiyor.
İşin içinde ne var bilmiyorum ama AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop'un "Anayasa Mahkemesi iç hukuk yolları tüketilmeden bu konuda karar vermiştir" sözü de hesapçı yaklaşımı güçlendiriyor.

Tabii sadece şaşırtıcı olan ve şüphe uyandıran bu çelişkiler de değil. Özgürlük açısından çok daha vahim örnekler önümüzde duruyor. Alın Hanefi Avcı olayını... Bırakın kendi savunmalarını 17 Aralık operasyonuyla gördük ki, devleti içeriden kuşatan paralel yapı, Hanefi Avcı'ya göz göre göre tuzak kurmuş.

Yargılandığı örgütün asli unsurları dışarıda o içeride. Ve hâlâ içeride. Peki, Anayasa Mahkemesi Avcı'nın başvurusunu neden öne alıp bir an önce karar vermiyor? Aynı şey Diyarbakır'da yargılanan KCK tutukluları için de geçerli.

Ortada ağır bir hak ihlali var. Bu insanların haksız biçimde demir parmaklıklar arkasında kalmalarının Twitter'a erişim kadar önemi yok mu? Dahası var, ifade özgürlüğümüzü kullanmak için Twitter'a ulaşmada farklı yollar bulunabilir ve bulundu da. Ama o insanların cezaevlerinden çıkması için tek bir yol var: Yargı kararı. Eğer iç hukuk yolları tüketilmeden karar verilebiliyorsa burada da verilmeli.

Özgürlükler üzerinden hesap yapılırsa, asıl özgürlükler kirlenir.

CHP'nin yenilikçileri neden susuyor?

Yargıdaki hesapçılığın bir versiyonu da siyasette yaşanıyor. Şu sıralarda farklı siyasi aktörlerin seçim sonuçlarını nasıl değerlendirdiğini izliyoruz.

Bu konuda ne söyleyeceği ilgiyle beklenen parti hiç kuşkusuz CHP. Çünkü CHP arkasına aldığı geleneksel medya desteğine, cemaatle ittifakına, tapelere ve her türlü oy geçişlerine (MHP gibi) rağmen beklenen sonucu alamadı. Üstelik oy oranı olarak ana muhalefet olsa bile ülkenin neredeyse yarısında yüzde 1'ler civarında oy aldı.

Bu tablo üzerine ne yenilikçi olarak bilinen Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu çıkıp tek söz söylüyor ne de Ercan Karakaş gibi sosyal demokrat olduğunu söyleyenlerin sesi duyuluyor.

Onların hesabı biliniyor ama CHP'de bu hesaba karşı çıkanlar da var. İşte onlardan biri de "ulusalcı" olarak bilinen İzmir Milletvekili Prof.

Dr. Birgül Ayman Güler. İlginçtir Güler, hem seçim sürecinde yayınlanan yasadışı dinlemelere hem de cemaatle ittifaka karşı "ilkeli" bir duruş sergiledi. Bakın, seçim sonucuna ilişkin tweet'inde ne diyor:

"Cemaatle işbirliği, ateş denizinden çıkmak için mumdan gemiye binmekti; mumdan gemilere ateş denizinde ne olursa, seçim sonucu da o oldu."

Statükocu, ulusalcı Güler böyle diyor, sosyal demokrat yenilikçiler ise susuyor. CHP'deki bu tuhaflığı izah etmek gerçekten zor.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS