Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Alevi manifestosu

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Geçmişi bir hayli gerilere uzanan, cumhuriyetle birlikte daha da karmaşık hale gelen temel sorunlarımızdan biri de Alevi meselesi. Sorunu bugün bile içinden çıkılmaz hale getiren ise "tek tipçi" toplum modeli dayatan cumhuriyetin ilk yıllarında çıkartılan 677 sayılı devrim kanunu. Bu kanunla, sadece Alevilerin değil, Sünnilerin de geçmişle bağı kopartıldı ve toplum "nefes" alamaz hale getirildi. Buna bir de Sünni toplumun önyargıları eklenince Alevi meselesi son yıllara kadar görmezden gelindi.

Nihayet 90'larda sonra toplumun ötekileştirilen diğer kesimleri gibi Aleviler de görünür ve konuşulur oldu. Ama sorunları çözülme- di. 12 yıllık AK Parti döneminde bile, yapılan çalıştaylara, Alevilikle ilgili bilgilerin okul kitaplarına girmesine rağmen köklü çözüm üretilemedi.

Ve iş gelip "cemevleri ibadethane mi değil mi?" tartışmasına sıkışıp kaldı. Oysa sorunu yaratan, 677 sayılı "tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması" kanunu değiştirilseydi "sorun" kendiliğinden çözülecekti. Ancak bu yola, Alevi toplumu bazı kaygılarla; sorunu yaratan CHP ise bilinçli yanaşmadı. AK Parti ise daha önce bu konuda önemli açıklamalar yapmasına rağmen bir daha dönüp bakmadı.

Şimdi Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemin ipuçlarını Davutoğlu, bir süre önce Hacıbektaş'taki törendeki konuşmasıyla ortaya koydu. Deyim yerindeyse o konuşma, Alevi meselesi açısından bir manifestoydu. Başbakan Davutoğlu, o manifestonun gereğinin yapılacağı sözünü verdi. Atılması gereken adımlar belli. Öncelikle cemevleri meselesinin halledilmesi gerekiyor. Geriye BM İnsan Hakları Bildirgesi'nde öngörülen "Varlıkların korunması, dışlanmama, ayrımcılığa uğramama ve zaman içinde eritilmeme" gibi talepler kalıyor. Bunlar da aslında Türkiye toplumunun ortak beklentisi. Bu ortak beklentiler bir tek şeye işaret ediyor: Yeni Anayasa.

Alevi meselesinde atılacak her adım, hem Kürt meselesindeki çözüm sürecini, hem de anayasa meselesini kolaylaştıracak.
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS