Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

12 yıllık kaçak yapı savaşı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bodrum'da ünlü işadamı Vehbi Yazıcı tam 12 yıldır evinin önünde yükselen "kaçak şato" ile mücadele ediyor.
Bu mücadelenin mahkeme boyutunu birkaç kez kısaca yazdım. 2001'de evinin önünde yükselen "kaçak şato"yu durdurmak için mahkemelere başvuran Yazıcı, Danıştay'ca onaylanmış yıkım kararı aldırmasına rağmen sonuç alamadı. Bina hâlâ ayakta ve Yazıcı da hâlâ mahkemelerle boğuşuyor.
İlginç bir kaçak yapı öyküsü... Bir anlamda kentlerimizin çarpık yapılaşma öyküsünün özeti gibi.
Ortada mahkeme kararı, bilirkişi raporları var ama ne yazık ki Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve ekibi bu yıkımı gerçekleştirmediği gibi daha vahim bir karar veriyor; "tadilat ruhsatı." Amaç da kaçak yapıyı yasallaştırmak.
Bu durumda AK Parti iktidarının ilk yıllarında kaçak yapı yapanlara, yapılmasına göz yumanlara ceza öngören 184'üncü maddenin ne işe yaradığını doğrusu merak ediyorum.
Yasa var ama o yasayı uygulayacak irade olmayınca sorun çözülmüyor.
Çünkü kent rantını bir biçimde kontrol altında tutmak isteyen yerel iradeler, yasayı delecek yeni yöntemler geliştirmekte hayli ustalaşmış durumda.
Yıkım kararı verilen binayı yıkması gereken belediye, görevini yapmıyor tam aksine o kaçak yapıyı yasallaştıracak "cinlik" diyebileceğimiz "tadilat ruhsatı" yolunu açıyor.
Bu yaklaşımla kentleri çirkinleştiren kaçak yapılaşmayla baş etmek mümkün mü?
İşadamı Vehbi Yazıcı vatandaş olarak hâlâ yargıdan umudunu kesmiş değil. İlk davadan tam 10 yıl sonra 3 Kasım 2011'de bu kez, Bodrum Belediye Başkanlığı'nın verdiği "tadilat ruhsatı"yla ilgili yürütmeyi durdurma davası açtı.
Bu tür davaları gördükçe insan düşünmeden edemiyor: Bir ülkede kaçak yapıyla vatandaş mücadele ederken yerel yöneticilerin o yapılara göz yummasında gariplik yok mu?
Acaba bu sonuçta şato sahibinin ABD'nin ünlü Lockheed uçak firmasının Türkiye temsilcisi; Edip Sabahattin Mete olmasının bir etkisi var mı?
Daha önce de yazdım, yasa etkili olmuyor ve mahkeme kararları uygulanmıyorsa vatandaş ne yapacak?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na duyurulur.

İnternetimi geri istiyorum
Smile Net kâbus iki hafta önce çalan cep telefonumla başladı. Telefonun ucunda nazik bir ses internet için gerekenden çok ödeme yaptığımızı, kendilerinin aynı servisi hem daha düşük ücretle vereceği hem de yanında 1 yıllık d-smart üyeliği hediye edeceklerini söyledi.
Ben de aynı nezaketle bizim daha önce "farklı bir nazik ses tarafından" zaten bir kampanyaya dahil edildiğimizi ve 2 yıllık taahhüdümüz olduğunu söyleyerek teşekkür ettim ama telefonu kapatamadım. Çünkü aynı nazik ses bu defa da dahil olduğumuz kampanyanın 3 gün önce bittiği bilgisini verdi. Şaşırdım. Yani anlayacağınız konu araştırılmış, derse çalışılmış. Ben de takdir ettim ve son bir çabayla sordum:
"Acaba bu aktarma olurken sorun yaşar mıyız?"
Kesinlikle bir imza dışında hiçbir dahlimiz olmadan bu işin kendilerince halledileceği güvencesini verince yeni hizmeti kabullendim.
Gerçekten de dedikleri gibi ertesi gün d-smart takıldı. Ama internet asla... Ailece kâbusumuz oldu. Kullanıcı adı, şifre, ara yüz, gerçek yüz, yeni modem derken, eski bağlantı iptal, yeni bağlantı yok.
TTNET'e tekrar dönmek istiyorum ama önce smile net'i iptal etmem gerekiyor.
Nihayet "Şu anda bütün müşteri temsilcilerimiz diğer abonelerimize hizmet vermektedir" anonsunu aşarak iptal başvurusu yapabildim. Bugün tam 6'ncı gün ve hâlâ sonuç yok. İptal kararının uygulanması için sms bekliyorum. Siz siz olun cazip tekliflere kanıp 3-5 kuruş için rahatınızı bozmayın.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS