Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Mağduriyet Meşrebi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Evet, kesinlikle bir temiz eller operasyonu çekilmeli diye konuşuyordu arkadaşım. Zaten bu operasyon çekildi dedim.

Düşünmeye başladım, arkadaşım neden öyle dedi diye.

Sonra baktım ki operasyon yaptığını ifade edenlerin içinden, daha sonra operasyonlara muhatap olmuş birileri çıktı.

Nasıl olacak peki şimdi bu durum?

Her çıkık yerini bulur. Biraz sıkıntısı acısı ve ıstırabı olur ama sonunda hak yerini bulur.

Neden oldu diye şimdilerde bir takım haykırmalarla konuya dikkat çekmeye çalışan, sanki mazlumdan yanaymış gibi yaparak siyasi beklenti içine giren birilerinin; dillendirdikleri sadece kendi çıkarlarının yolunun mazlumların yanından geçtiğini bilmelerinden dolayıdır.

Yoksa mazlumun hakkını çok düşündüklerinden dolayı değil.

Nereden mi biliyorum?

Çok zor değil. Yaşım yapılan zulümleri hatırlayacak ve anlayacak kadar müsait.

Hatırlayanlar bilirler 12 Eylülde yapılanları. İnsanların hak ettikleri hakların gasp edildiği 28 Şubatı.

O gün beşli çeteyle birlikte hareket ederek imam hatiplerin kapatılması için başkalarına tetikçilik yaparak, o güzel insanları kan emici yarasa gibi göstermeye çalışanlar şimdilerde kimin tellallığını yaptıklarına biraz bakmalılar.

İslam tarihindeki bazı olayları kendi meşreplerine göre taassupla değerlendirerek birilerini suçlu ilan edenler, kendi meşreplerinden birileri bugünlerde aynı yanlışları yapınca maalesef aynı reflekslerle konuya yaklaşmamaktadırlar.

Evet, dünya kirlenmiştir. Başkalarının emperyalistçe düşüncelerle kirletilmesi, bilinen ve kanıksanan bir durumken; Müslüman dünya şimdiye kadar sömürülmüş ve birbirine düşürülmüşken, güya bu halden şikâyetçiymiş gibi yaparak mazlum ayaklarına yatmanın ne anlamı olabilir ki?

Kendisi temiz olmayan ellerin; İtalyan mafyasından ülkesini temizlemeye kalkışan savcı gibi bir takım söylemlerle, kendi kirini kapatmaya kalkışanlar; bu durumun anlaşılmadığını ve fark edilmediğini zannetmesinler.

Şimdilerde kendine masumluklarından dem vurarak kötülüklerini saklamaya çalışanlar; asla olumlu bir karşılık bulamayacaklardır. Ama bu gerçekten kendisinin suçsuz olduğu bilinenleri kapsayacak bir insan harcama tezgâhı olarak da işletilmemelidir.

Doğrudur bir kısım kendini gizleyen ve durumun anlaşılmadığını düşünerek sanki saldırıdan kurtulmuş olduğunu zanneden savaş mağdurları gibi tescillenmeyi bekliyorlarsa; yapılacak işlerin sonu mutlaka aleyhlerine gelişen bir kötü nokta olacaktır.

Konulan nokta; en adil olanın cümleyi tamamlarcasına koyduğu nokta olacaktır.

Ellerinden yılların sınavların da yaptıkları yolsuzlukların, ihalelerde yapılan haksızlıkların, özel hayatın zarara uğratıldığı dinlemelerin yapıldığının, dinin asıl merkezinden koparılarak kendi hezeyanlarını din haline dönüştürdükleri hallere kadar oluşan kirlerini taşımaktadırlar.

Siyasi, ticari ve dini tüm çıkarlarından dolayı bir takım limanlara yanaşanların limanda gemileri yanınca; acil yardıma yetişin diye yapacakları anonslar kimse tarafından ciddiye alınmayacaktır.

Haklı olduğuna ve haksızlığa uğratıldığını düşünenler bir gün mutlaka sahili selamete çıkacaklardır.

Biraz sabretmek ve adil olandan yardım dilemek en çok yapılması gereken iştir.

İçinizden tabi çekilen sıkıntıyı sen nereden bileceksin diyebilirsiniz. Ama bu satırları yazanın da daha önce bu toplumun baş belası olan 163 maddeden ve 28 Şubat'ta mağdur olanlardan olduğu gerçeğini paylaşmalıyız.

Biz çektik onlarda çeksinler diye bir temennimiz olamaz.

Kimse adaletsizliğe uğramasın ama suçu olan da suçunun bedelini ödesin.

Hiç kimse yaptığı iyi ve kötü şeylerin karşılığını almadan yani cezasını çekmeden veya mükâfatını almadan hayatta kalma lüksü yoktur.

Çünkü en son kararını verecek adil olan yaratandan başkası değildir.

Rabbimiz şöyle der;

“ Eğer Allah, insanları (hayatta) işledikleri (kötülükler)den dolayı (hemen) hesaba çekseydi, yer üzerinde tek bir canlı varlık bırakmazdı. Ama Allah, onlara (Kendisi tarafından) belirlenmiş bir vadeye kadar mühlet tanır, vadeleri dolunca da (anlarlar ki) Allah kulların(ın kalplerindekin)i görmektedir.”(Fatır suresi 35/45)

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS