Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

M. Fatih Gediman

Zihinlere de 3. Köprü şart!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
İstanbul’a yeni bir köprü..
Boğaz'a yeni bir gerdanlık...
Trafik çilesine yeni bir umut..

Ve bir tartışma;
Köprünün ismi…

Köprünün gerekliliği de herkesce malum olunca,
Ve ormanların zarar görmeyeceği de anlaşılınca,

Bir kısım toplum mühendisinin eli boş kalmış Tam da eleştiri için bir malzeme kalmamıştı ki,
Köprüye Yavuz Sultan Selim köprüsü ismi verildi. Bu ismin muhalefet fırsatına dönüştürüldüğünü gösteren soru da şu oldu:

"Alevi katliamı yapmış bir Sultanın ismi nasıl olur da bu köprüye verilir?"
"Kime sordunuz?" 
"Nasıl yaparsınız?"


Bu tartışmanın samimiyetsizliğini anlamak için Yavuz Sultan Selim’in gerçekten bir Alevi kıyımı yapıp yapmadığını sorgulamaya gerek yok.

(Kabul edenin de etmeyenin de var olduğu) Bu iddia gerçek olsa bile bu çok değerli fikir adamları(!)’nın ismi tartışma konusu yaparken gözden kaçırdıkları şey, tam da aynı konuda bu ülkede  tarihe geçmiş nice şahsiyetin isminin her gün bir (okula, caddeye, stadyuma, kışlaya, havaalanına) verilmiş ve veriliyor olması.

Hem de bizzat kendileri tarafından.

Alevileri katlettiği söylenen Yavuz Sultan Selim’i eli kanlı azılı bir katil olarak niteleyen bu isimler acaba Dersim’i gerçekten unuttular mı?

40 bin Alevi’nin katledildiği, binlercesinin sürgün edildiği bu katliamın faillerinin isimleri bugün heryerden silindi mi? Yoksa taparcasına , ilahlaştırırcasına kullanılıp savunulmaya devam mı ediyor? Maraş'ta öldüğü söylenenler insandı da Dersim'de ölenler böcek miydi beyler?

Üstelik sadece isimleri değil, katliamın kendisi bile hala bizzat kendileri tarafından savunulmuyor mu?

Ülkemize sığınmış yüzlerce Yahudinin Karadenizin sularında çığlık çığlığa can vermesine neden olanların isimleri bugün en önemli eserlerde, binalarda, stadyumlarda bulunmuyor mu?

Van’da 33 vatandaşımızı kurşuna dizenlerin isimleri bugün kahraman olarak onlarca cadde, sokak ve kışla girişlerinde asılı değil mi?

İrtica öcüsünü üretip koca bir neslin hayatını karartanların isimleri, şu adım attığımız her mekanda gördüklerimiz değil mi acaba?

Bu isimlerin yazılı olduğu levhalar ağaçta mı yetişti?
Kendiliğinden mi oluşuverdi?

Bugün bağıranlar ve onların büyükleri koymadı mı bu isimleri?

Çok uzatmaya gerek yok.

"Sultan Selim bunu yaptı mı yapmadı mı?"
Bu çok sonra tartışılacak bir konu.
El kadar tarih bilgimle Yavuz’u savunacak değilim. Buna gerek de yok. Çünkü belgeleriyle sabit örnekler bu tartışmayı başlatanların samimiyetsizliğini ortaya koymaya yetiyor.

“Ben öldürürüm çünkü gerekliydi",
"Sen öldürdün çünkü gaddarsın” mantığı; aldığınız maaşların karşılığını veremeyecek bir beyine sahip olduğunuzun göstergesidir.

Vesselam!...M. FATİH GEDİMAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS