Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

M. Fatih Gediman

10 maddede Erdoğan'ın farkları

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Hakkında bir çok haber, analiz ve tahlil yapıldı. Türkiye anketlerinin en güvenilir lideri, Dünya medyasının en çok konuştuğu liderlerden birisi, hakkında 'Keşke bizim de bir Erdoğan'ımız olsa' isminde kitapların yazıldığı bir Başbakan...

Recep Tayyip Erdoğan'ı bir marka olarak masaya yatırmayı denedim. Bu çalışmayı 10 maddede 'Neden Erdoğan?' ya da '10 maddede diğerleri ne yapar, Erdoğan ne yapar? olarak isimlendirmek mümkün... Takdir siz okurlarımızın;

İşte 10 maddede Erdoğan'ın farkları

1. Erdoğan temel atma töreni yapmaz, yalnız açılışlara gider
Siyaset tarihimiz politikacıların elinde kürekle çektirdiği temel atma töreni fotoğrafları ile doludur. Temel atılır, bir daha o projeye ne olduğunu kimse sorgulamaz. Anadolu 5 Kilometrelik ilçe yollarının 15 yıl yapımının sürdüğü örneklerle doludur. Bu yüzden temel atmaya gitmeyen Erdoğan projelerin zamanında tamamlanması için yerel yöneticileri teşvik eder ve yalnızca açılışlara katılır.

2. Erdoğan konutunda oturmaz, vizyonu önemser

Erdoğan uluslararası arenada en çok boy gösteren Başbakan olma özelliğini taşıyor. Bu konudaki en yakın takipçisiyle bile kıyaslanmayacak kadar yurtdışı gezisine çıkmış, ‘ülkesini dünyaya açan lider’ olarak defalarca dünya basınına konu olmuştur. Uykusuzluğa nasıl dayandığı konusunda yüzlerce makale ve düşünce yazısı yazılmıştır.

3. Erdoğan protokol uğruna bile bayrağını yerde görmeye tahammül etmez.
Başbakan göreve geldiği ilk günden beri dünya liderleri ile yapılan fotoğraf çektirme törenlerinde, 'kimin nerede duracağını' belirlemek için ayak hizasına koyulan bayrağımızı alıp öperek cebine koymaktadır. Bu Türkiye dahil hiçbir dünya liderinin göstermediği bir tavır olarak tarihe geçmiştir.

4. Erdoğan 'ezik' değil 'eşit' protokole inanır
Tarihimiz ABD-RUSYA gibi ülke liderlerinin karşısında 'boynu bükükler' i oynayan Başbakanlarla doludur. Oysa Erdoğan için bir ülkenin lideri, bir ülkenin lideridir. Kimsenin rolünü kafasında büyütmez. Süper güç sıfatına dahi sahip olsa görüştüğü hiçbir devlet yetkilisinin karşısında ülkesini alan el, güçsüz el ya da muhtaç el konumuna düşürmez. Duruş ve konuşması ile devlet adamlığı ciddiyetini ortaya koyar.

5. Erdoğan için hedef bir sonraki seçim değil 10 yıllar sonrasıdır
Erdoğan’ı diğer liderlerden ayıran özelliklerinden biri de oy değil değişim peşinde olmasıdır. Vaatlerle gelen bir dönemlik iktidarlar onu tatmin etmez. Sadece kendisi için değil ülkesi için 10 yıllar sonrasına hedefler koyar ve bu hedefleri slogan haline getirerek unutulmamasını, o yolda ilerlenmesini sağlar. Her adımı planlıdır. Bugüne Türkiye’de konuşmanın bile doğru bulunmadığı bir çok şeyi gerçekleştirmiş olmasını planlı hareketine borçludur. Göreve geldiği gün ‘Darbeciler yargılanacak,başörtüsü serbest olarak, kürt sorunu Öcalan ile yapılacak müzakerelerle çözülecek’ deseydi ne olacağı malum... Fakat hepsini bir plan dahilinde ve toplumu bu adımların gerekliliğine inandırarak yapmış olması ile Türkiye bu noktaya geldi.

6. Erdoğan vatandaşının evine galoşla girmez, başköşeye değil yere oturur.
Başbakan, kameralar önünde elini öptüğü teyzleri 1 saat sonra tanımayan liderlerden değildir. Gittiği illerde kendisini davet eden vatandaşların evine konuk olur. Onların nasıl yaşadığını bilir ve bunu ayakkabılarına galoş geçirerek yapmaz. Başköşeye oturmaz. Halkın yer sofrasına oturur bağdaş kurar; yufka peynir çay yer. Bunu yaparken lütufta bulunur bir tavır takınmaz. Gerçekten mutlu olduğunu hissettirir.

7. İmam Hatiplidir, Dindardır. Ona göre kameraya değil ahirete oynanır..
Erdoğan’ın dindarlığı kameraya değil yaşantısına endekslidir. İmam Hatiplidir. Taziyeye gittiği evlerde Kur’an okur. İnancını hayat tarzı olarak benimsediğini, rol yapmadığını konuşmalarındaki etkiden anlayabilirsiniz. Örneğin “Her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık” derken ayaklarının altına almak sözünde peygamberin veda hutbesindeki ‘Faiz ve kan davaları ayaklarımın altındadır’ hadisinin etkisi görülür. Yine konuşmalarında İslam alimlerinin ve tasavvuf şairlerinin sözlerine vurgu yapar.

8. Sürekli anket yaptırır, halkından haberdardır
Erdoğan seçime 3 ay kala halkın isteklerini listeleyip vaatlerini hazırlayan liderlerden değildir. Her ay en az 3 anket yaptırır. Halkın hangi konuda ne düşündüğünü, açıkladığı düşünce ve yeniliklerin ne kadarını benimsediğini, kabul ve çekintilerini ölçer. Buna göre adım atar.

9. Muhalefetin erimesini değil güçlenmesini ister. Onlara tavsiye ve fırsatlar verir
İktidarını sürdürmek isteyen her Başbakan’ın arayıp da bulamadığı bir muhalefet kitlesine sahip olmasına rağmen bu durumun devamını dilemez. Her fırsatta onlara ‘daha yapıcı’ olmalarını, toplumsal konularda oy hesabı yapmadan ülke menfaatleri doğrultusunda birlikte çalışmayı tavsiye eder. Prtisi çoğunlukta olmasına rağmen sorunların çözümünde muhalefetin de var olmasını ister.

10. Duygusaldır, Annecidir. Kadının gücüne inanır

Erdoğan protokol tribünlerinde 3 parmak kalınlığında puro içerken hatırlanan suratsız bir başbakan olmayı tercih etmemiştir. Duygusaldır. Halk tabiri ile Anne kuzusudur. Öyle ki, annesini ayaklarının altını öpecek kadar önemser. Sık sık “Cennet Annelerin ayakları altındadır” Hadis’i Şerif’ini vurgular. Annesinin vefatı ile derin bir sarsıntı yaşamış ve bunu takip eden 2 hafta boyunca her gün annesinin kabrini ziyaret etmiş bizzat Kur’an okumuştur. Kadının gücüne inanır. Öğrenci yardımlarının babaya değil anneye yapılması talimatını vermiştir. Belki de kendisini tarihe geçirecek Kürt meselesi çözüm süreci için en büyük destekçi olarak ANNELERİ görüp ve onlardan destek istemiştir.

mfgediman@hurhaber.com
mfgediman@gmail.com
www.twitter.com/mfgediman

YASAL UYARI: Hür Haber yazarlarının yazıları kaynak gösterilse dahi aktif link verilmeden kullanılamaz

M. FATİH GEDİMAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS