Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Küresel Terörün Serencamı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Küresel terör 11 Eylül 2001 yılında ABD'de gerçekleşen ikiz kulelere yapılan saldırılar ile dünya gündeminde önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Terörün tanımı üzerinde net bir evrensel antlaşmanın olmadığı bilinmektedir.

Uluslararası terörizm, bir devletin sınırları içinde meydana gelen ve diğer devletlerin haklarını ihlal eden, şiddet eylemleri olarak tanımlanabilir. Küresel terörizm, sınıraşan şiddet eylemleri olarak da tanımlanabilir. Küresel terörizmin nedenlerinden biri dini faktörler olarak bilinmektedir. İŞİD (Irak Şam İslam Devleti) terörü buna örnek olarak gösterilebilir. Öte yandan, sosyo-ekonomik faktörler de küresel terörizmi tetikleyen bir diğer parametredir.

Terörizm şiddet kullanımı aracılığıyla panik ve korku yaratmak üzere her türlü eylemi içerebilir. Terör örgütleri şiddeti, ideolojileri doğrultusunda bir araç olarak görmektedir ve terör eylemlerini, düzeni değiştirmek için bir yöntem olarak benimsemektedirler. Doğu Ergil 1992 yılında yayımlanan “Uluslararası Terörizm” adlı makalesinde, uluslararası terörizmin unsurlarını “şiddet veya zor kullanımı, bir siyasal amaç güdülmesi, dehşet veya korku salma, tehdit, toplumda uyandırılan psikolojik etki veya üçüncü kişilerden (teröristler ve kurbanlar dışında) beklenen yaygın tepki” olarak nitelemiştir.

Küresel terörizmin uygulama araçları olarak bombalama, rehin alma, uçak, gemi ve kara araçlarını kaçırma, adam kaçırma gibi birçok yöntemi kullanılmaktadır. Suikast ise hemen hemen tüm küresel terörist gruplar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Diğer bir eylem şekli ise canlı bomba veya intihar bombacılarıdır. Örneğin, İŞİD eylemleri buna örnek olarak verilebilir.

Küresel terörizmi besleyen birçok unsur vardır. Bu teröristlerin eylemlerindeki ilk amaç bir ideolojiye hizmet etmektir. Küresel terörizmin stratejilerini kullanmaya elverişli ortamlar, bu örgütlerin amaçlarına ulaşmalarını kolaylaştırır. Buna örnek olarak İŞİD terör örgütü gösterilebilir. IŞİD'i yaratan koşullar da (ekonomik sorunlar, siyasi istikrarsızlık gibi) halen mevcuttur. Bu koşullar İŞİD'in amacına hizmet etmektedir. İŞİD örgütünün gönüllü militanlara da sahip olması buna örnek olarak gösterilebilir.
Tüm dünyanın Koronavirüs salgını ile boğuştuğu son aylarda, küresel terörist saldırıların da inişe geçtiği bilinmektedir. Fiziksel gücünü kısmen de olsa yitiren İŞİD, dünya çapında çatışma bölgelerinin ötesinde saldırılar başlatma kapasitesini de kaybetmiş görünüyor.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS