Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİEĞİTİM YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

Kur'an'ın hayatımızdaki yeri ve önemi

Alemlerin Rabbi olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya mahsustur. O'na hamd eder, O'ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O'na sığınırız. O'nun hidâyete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, saptırdığını ise hiç kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki, ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem O'nun kulu ve Rasûlüdür.
Kur'an ALLAH 'tan, manevîyattan, ahlâktan, sosyolojiden, tıptan, fizikten, biyolojiden bahseder. Ama Kur'an hiçbir zaman bir ahlâk kitabı değildir. Kur'an bir tıp kitabı değildir. Kur'an kendi mantığı içinde bunları anlatır. Kur'an semadan bahseder, aydan, yıldızlardan, güneşten bahseder. Ama Kur'an asla bunları anlatmak için gelmiş bir kitap değildir. Kur'an kulluk kitabıdır. Kur'an bize bizim kulluğumuzu anlatmak için gelmiştir. Birileri her şeyde ALLAH 'ı bulmaya çalışır. Balda, ciğerde, avuç içinde, hurma çekirdeğinde, karpuz kabuğunda. Ta-mam bunlar güzel. Ama sonunda şunu diyeceksek, şunu dedirteceksek güzeldir.
“İşte Rabbiniz, Allah budur. O'ndan başka tanrı yoktur, her şeyin yaratanıdır. Öyleyse O'na kulluk edin; O her şeye de vekildir.”
(En'âm Suresi Ayet 102)
İşte bu ALLAH Subhânehû Ve Teâla sizin Rabbinizdir. İşte bu karpuz kabuğunun ortaya koyduğu, bu bal peteğinin işaret ettiği, bu el ayasının tanıklık ettiği, Kur'an'ın tümünün anlattığı, tarih boyunca tüm peygamberlerin ortaya koyduğu Allah sizin Rabbinizdir. Rab makamında, ulûhiyet makamında, hayatınızın kanunlarını düzenleme konusunda Rabbiniz O'dur. Ve bu Rabbiniz olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla kendisinden başka İlâh olmayandır. O her şe-yin yaratıcısıdır. Varlığımızın sebebi O'dur. Hayatın kaynağı O'dur. Göklerin, yerin, gecenin, gündüzün, meyvelerin sebzelerin sahibi O'-dur. Malımızı, evimizi, ailemizi, çocuklarımızı, makamımızı, paramızı, pulumuzu, aklımızı, zekamızı, bilgimizi her şeyimizi yaratan O'dur. ALLAH Subhânehû Ve Teâla haliktır. O halde sadece O'na kulluk edin. Sadece O'nu dinleyin. Madem ki her şeyinizi yaratan O'dur, madem ki her şeyinizi veren O dur, o halde sadece onun çektiği yere gidin. Sadece O'nun hayat programını uygulayın.

Zaten problem işte buradadır. Yaratıcı olarak herkes ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'yı kabul ediyor da, Rabb olarak, hayata karışıcı olarak ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'yı kabule yanaşmıyorlar. Meselâ müşrikler yaratıcı olarak, her şeyin var edicisi o-larak, göklerin ve yerin yaratıcısı olarak ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'yı kabul ediyorlardı ama Rab olarak, hayata karışıcı ve kanun koyucu olarak ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'yı kabul etmiyorlardı. Rızık verici olarak, yaratıklarının tümünü doyurucu olarak ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'yı biliyorlar, inanıyorlardı ama hayatı düzenleyici olarak Allah'a inanmıyorlardı.

Günümüz insanları da Allah korusun aynı noktaya düştüğü için, yaratıcı olarak var olan, ama hayata karışıcı olarak sanki yok o-lan bir Allah inancını, yani şirki yaygınlaştırma eğilimine girdikleri için aynı duruma düşmüşlerdir.
ALLAH Subhânehû Ve Teâla her şeyin yaratıcısıdır ve kendisinden başka İlâh, Rab, otorite, egemen, yetkili olmayandır. Çünkü İlâh olanın, Rab olanın ya-ratıcı olması gerekir. O'ndan başka yaratıcı da olmadığına göre Rab sadece O'dur. Öyleyse sadece O'na kulluk edin. Sadece O'nu dinleyin. Sadece O'nun emirlerini dinleyin ve sadece O'nu razı etmeye ça-lışın. Rab olarak, İlâh olarak O'na inandığınızı ortaya koymak üzere hayatınızı O'nun adına yaşayın. Yirmi dört saatinizi O'nun belirlediği yasalar istikâmetinde yaşayın. ALLAH 'tan başka toplum, moda, baba, ana, amir, müdür, âdetler, yönetmelikler gibi putları ALLAH makamına oturtup onların istedikleri bir hayatı yaşayıp ALLAH 'a şirk koşmaya kalkışmayın. Yaşadığınız bu hayatın sonunda O'nun huzuruna gideceğinizi ve hayatınızın hesabını sonunda O'na ödeyeceğinizi asla unutmayın.
İşte Kur'an'ın bu bölümünde de Allah kâinatı anlatıyor. Kâinatta yarattığı varlıklarına söz geçirişini, onlar üzerindeki egemenliğini ve emriyle gerçekleşecek kıyametin vukuu esnasında olacakları anlatıyor. O halde derinlemesine düşüneceğiz bu konular üzerinde.
Daha sonra, gezegenlere, geceye ve sabaha kasem edilerek, Kur'an-ı Kerîm'in şeref sahibi bir elçi tarafından getirilmiş, ALLAH Subhânehû Ve Teâla'nın kelamı olduğu ortaya konulmaktadır. Kur'an, şerefli, güvenilir, güçlü ve Rabbi indinde itibar sahibi bir elçi olan Cebrail (a.s) tarafın-dan getirilmiş bir kitaptır. Onu getiren elçi o kadar güvenilirdir ki, onun sözü her yerde dinlenir. Dolayısıyla, böyle bir elçinin, Resulullah (a.s) e getirdiği vahiy hakkında şüphe duymak büyük bir sapıklıktır.

Hamd âlemlerin rabbi olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya mahsustur. Salât ve selâm yaratılmışların en hayırlısı Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem'in, âlinin ve ashabının üzerine olsun.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Siyaset Spor Ekonomi Seyahat Teknoloji Eğitim Magazin Dünya Özel Haber Sosyal Medya