Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Krizi yöneten kim?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Darbe yapmaya kalkışanlar bir yönüyle kendilerini denediler ama diğer yönüyle denemeye kalkıştıkları; kendilerince kobay faresi gibi denek olarak kabul ettikleri bir toplumun cevabını da almış oldular.

Cumhuriyetin ilk yıllarından beri devamlı ensesine çökülüp elindeki ekmeği alınan toplum; zaman içinde kendi sırtından geçinen ama bir taraftan da idare etme makamında kendini gören aristokrat merkezin darmadağın olmasına zemin hazırladığını çok fark etmedi. Yani topluma oyun hazırlarken kendileri oyuna gelmiş oldular.

Kendilerince elbisesini, yazısını değiştirip başına da şapkayı geçirince bütün işler çözülmüş olacak zannedenler; asıl yanılgıya düştükleri nokta kendileriyle yönettikleri toplumun talepleri ve buldukları arasında farklılıktan başka bir şey değildi.

Halkın derdiyle, yönetenlerin hayalleri buluşamayınca cumhuriyet kuruldu kurulalı istikrarsız ve zorla nizamat verilmeye çalışılan bir toplum ortaya çıktı.

Kendilerince bir toplumun tüm temel kimliğine ait dönüşümlerle kendine benzeteceğini zanneden jakoben aydınımız; sonuç itibariyle istediği kadar yırtınsın toplum yine kendi temel dinamiklerini oluşturan kimliğine sahip çıkıverdi.

Toplumun çok geniş bir kesimi; zaman içinde sanki dönüşmüş gibi davransalar da, sabırla kendi kırmızı çizgilerini koruma adına dikkatlice süreci yönetmeye çalıştılar.

Kendilerini toplum mühendisliğine kalkışarak yönettiğini zannedenlere ina,t asıl inançlı toplum krizi yönetmeyi becerdi.

Ne zaman kırmızı çizgilerine yaklaşıldığını hissetti ise, toplum tüm uyarıcıları harekete geçirerek kendi ideallerini koruma adına hareket geçiverdi. Aslında hesabı bozuveren darbecilerin hesaba katmadıkları halk tarafından nesne olma yerine özne olma yolunu seçmesiydi.
Halk yönettiği krizde artık çıkmaz sokakla karşı karşıya geldiğini hissettiği andan itibaren; kimsenin aklına gelmeyecek bir girişimle, bir astsubayın tek kurşunla tüm darbe yönetiminin beynine karşı bir hareketle, konuyu kökten ve temelden çözmesi söz konusu oluverdi.

Komutanını esir almaya kalkışan bir yaverle, komutanının emrine uymayarak haksız talebine komutanına silah çekerek cevap veren arasında yaşanan gelgitlerle kriz yönetilmiş ve yönlendirilmiş oldu.

Aslarına değer vermeyen komutanla, komutanın haksız talebine hayır diyebilenlerin bulunduğu bir ülke yüzde elli şansın hangi güç tarafından kullanıldığına bakılarak bir toplumun geleceğine imzalar atılmış oldu.

Her kim tarafından akıl edilmiş ve yapılırsa yapılsın, bu topraklarda darbe eskisi kadar artık çok kolay olmayacaktır.
Toplum kendini yönetenlere hep güvenmek istemiş, onların gidişatla ilgili bazı eksiklerini görmezden gelmiş ama bıçak gırtlağa dayanınca, artık toplumun tıkanan damarlarını çok sıkıntılı ve riskli de olsa By-Pass yaparak atlatmanın bir yolunu mutlak bulmuştur.

Altına ve halkına tepeden bakan jakoben yaklaşım sahiplerinin bu tavrına toplumun cevabı, darbe yapmaya kalkıştıkları anda almıştır. Ama üstüne saygıyla bakan ve ne derse yerine getirilmeli diye bakan bir toplumsal değişim meydana gelmiştir. Halk emredilenleri bilinçli bir şekilde değerlendirecek kadar akıllıdır. Bu vakıa artık yeniden darbeye niyetlenenler tarafından gözden geçirilmeli ve yapmaya kalkıştıkları rezillikten vazgeçmelidirler.

Kendini elindeki silahlardan dolayı ayrıcalıklı zanneden seçkinciler, silahları ellerinden alındığı andan itibaren çocuklaşarak yaptıklarını savunmak yerine; kıvırmayı ve sanki suçsuzluğuna inandırmak için zilleti kendilerine kimlik edindiklerini görmediğimizi veya fark etmediğimizi düşünebilirler. Ama toplum bu kadar dönüştürme çabalarına rağmen eskisi kadar sessiz kalmayacak ve rezilliğe kim tarafından talep edilirse edilsin dur diyecektir.

Darbede başarılı olsaydılar herkesin temenna edeceği adamlar olacağını zannedenler iyi bilmelidirler ki kimse anlamasa da bu ikiyüzlülüklerini Allah affetmeyecektir.

Bu dünyada kendilerini kurtardığını zannedenler asıl zilleti, rezilliği ve aşağılanmayı öteki dünyada göreceklerdir.

Üstad Abdurrahim KARAKOÇ der ki:

Kafaları kızınca darbeye başvurdular

Devrim yobazlarından çok şamar yedi ülkem.

Akrebi sıvazlayıp bülbüle taş vurdular

Sıcak çorba yerine soğuk kar yedi ülkem.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS