Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Koronavirüs ölüm fukara ekmek derdine düşmüş

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ne ara bu kadar kötüleştik, ne ara birbirimize en acımasız, en can yakıcı,en onur kırıcı sözleri söylemeyi öğrendik, ne ara tahammül etmeyi,birbirimizi dinlemeyi terk ettik,ne ara birbirimize saldırmak için sudan bir sebep arar olduk,ne ara bilmediğimiz halde herşeyi bilir ve konuşur hale geldik ? Aslında herşeyi biliyorduk ve dibine kadar yaşıyorduk neyi mi çok iyi biliyorduk ? Fukaralığı; evet fukaralığı çok iyi biliyorduk, işte bu yüzden kabullenmekte hiç zorlanmadık.

Bizim zorumuza giden nokta,fukaralık statümüze yeni girenlerin bize uyum sağlamakta bocalamaları, uyum sorunu yaşamaları, yoksa bizler zaten fukaralığın bağımlısı olmuşuz. Ölüm bizde,açlık,yokluk,hastalık,çaresizlik,işsizlik bizim tekelimizde kimseye kaptırmayız. Yeni gelenler elimdeki son kozumuz olan fukaralık statümüzü almaya çalışıyor,bizde karşı çıkıyoruz bütün mesele bundan ibaret.Siz olsanız ne yaparsınız ? daha yeni mezun olmuş birkaç yıllık fukara gelmiş önümüze atlayıp bize akıl vermeye çalışıyor,en iyi bildiğimiz konuda bizden önce sağa sola ahkam kesiyor bu durumu kabullenmemiz mümkün değil, herkes haddini bilecek.Biz kalkıp diyor muyuz ''zengin olalım,evimiz,arabamız güzel bir işimiz olsun ?'' demiyoruz.Neden ? biliyoruz ki zengin olmak zordur,meşakkatlidir,ne yiyeceğini,ne giyeceğini,nasıl konuşacağını,canını,malını ne şekilde koruyacağını çok iyi bilmen gerekir biz zor olan zenginlik statüsünü değil bize uygun olan kolay adapte olabileceğimiz geleneksel hale gelen,dedelerimizden bize miras kalan fakirlik statüsünü seçmişiz,şikayetçi de değiliz. Bakmayın ara sıra çıkardığımız cızırtılara ceyran kaçağı her yerde olur.

Bizde ayrışmanın olduğu tek yer siyasi partilerimizdir onun dışında her noktada buluşuruz.Acıda,kederde,yoklukta hep beraberiz.

İktidar partisİ, Anamuhalefet partisi ve bütün muhalefet partilerinin liderlerinin ''şapkalarını önlerine koyma zamanları gelmiştir'' diyeceğiz beyhude bir çağrıda bulunacağız.Yaparlar mı ? Yapmazlar,yapamazlar,yapmıyorlar,yapmayacaklar çünkü beslendikleri kanalı kesemezler.

Dünya koronavirüs belasıyla uğraşıyor.Türkiye olarak bizde hergün koronavirüsten onlarca insanımızı kaybediyoruz ama gelin görün ki siyasetçilerin bizi kutuplaştıran,düşmanlaştıran,kötüleştiren dilleri yüzünden canlıyken nefes alabiliyorken yan yana gelemiyoruz ancak mezarlarımız yan yana orada sorun yok ama canlıyken ayrıyız.Neden ? çünkü yan yana gelirsek sorgulayacağız,düşüneceğiz,uyanacağız ihtimaline siyasetçi büyüklerimiz tahammül dahi edemiyor oysa ki siyasi geçmişimizde örneği yok neden korktuklarını anlamak gerçekten zor.''Yakarsa dünyayı garipler yakar'' sözü bize yetiyor,artıyor ,bedavadan nefes alışımızı sağlıyor çok şükürler olsun.

İnsan Allah'tan korkar. Bu nasıl iştir ? İnsanlar evden çıkamıyor,işe gidemiyor,borç gırtlağı aşmış,ev kirasını,elektriğini,suyunu,doğalgazını ödeyemediği gibi evde yiyecek ekmek bulmakta zorlanıyor,üstüne birde ölüm yine en çok fukaraların olduğu tarafa düşüyor.Yokluğun sarsılmaz temsilcisi olan mahallelerde siyasetçilerimiz 'oy' fukara 'ekmek' derdine düşmüş.Ne yaman bir çelişki siyasetçilerimiz fukaraya verilen ekmeği arttırmanın değil,veren el olabilmenin alkışı kapabilmenin kavgasına tutuşmuşlar.Oysa ki İslam dinimizde böyle şeyler yok.Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (SAV)'in de buyurduğu gibi ''Sağ elin verdiğini sol el görmemelidir'' hadisi dağ gibi güneş gibi ortadadır.Gizlilikten vazgeçtik verilecek bir kuru ekmek için davul zurna çağrılmadığına şükreder hale geldik.İnsan onuru ancak bu kadar kırılabilir.

İktidar partisi ''yardımı ben toplayacağım'' Anamuhalefet partisi ''ben toplayacağım '' diyor.

Fukara yardımın dağıtılmasını beklerken siyasetçilerimiz yardımı kimin toplayacağı derdine düşmüşler. Fukarada akacak gözyaşı kalmadı bunu gören yok.

Kim dağıtırsa dağıtsın sonuçta bu yadım fukaraya gelecek öyle değil mi ? Elbette öyle...

Peki öyleyse beyler insanlar ölürken sizde ki telaş niye ? Yardımdan terör örgütü çıkarmak,işi beka meselesine çevirmekte neyin nesi bu kadar mı köreldi vicdanlar,gözlerinizi değil kalplerinizi köreltmeyin fukara için oy önemli değil canlarını veriyorlar her saat bunu görmüyorsunuz ? Ayıptır,günahtır vereceğiniz iki lokma onu da zehir ettiniz.Yere batsın sizin siyasetiniz.Garipleri koronavirüs değil sizin bu iktidar olma hırsınız manasız kavgalarınız öldürecek.Haberiniz olsun bu tavır ve davranışlarınız eninde sonunda size geri dönecektir...

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS