Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Köpeğin medeniyeti, köpekliğin medeniyeti!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yıllardır eğitimcilik yaptığımı düşünür ve çevremi de anlamaya çalışırken eğitimci mantığı ve tecrübesiyle gidişata ve imkânlarla zaafların ortaya çıkardığı ve elimizden kaçırmak zorunda kaldığımız fırsatlara dikkat etmeye çalışırız.

Eğitilebilmek en üst seviyede insan için mümkün olduğu gibi bir diğer taraftan canlılık özelliği gösteren bazı varlıklar içinde söz konusu bazı davranış değişiklikleri kazandırmak anlamında karşımıza çıkar.

Eğitilebilen köpeğin eğitildiği asıl işin dışındaki tüm davranışları fıtratının gereği olarak ve asla başkasına zarar vermekten kaynaklanmayan bir davranış iken; eğitildiği düşünülen varlık olan insanın eğitimi, onun bütün ilişkilerinde sanki zarar vermek üzere kurgulanmış bir oyuncağa dönüşerek, kırıp dökmeyi kendine maharet bilmektedir.

Buradan yola çıkarak peki eğitim kurumları bu alanda işlevini tam yerine getiremiyor mu diye sorabilirsiniz kendinize.

Yeten insanlar olduğu gibi yetmeyenler de bulunmaktadır.

Yetenler kendileri için eğitim kurumlarında verilen anahtarlar ve iyi niyetleriyle açtıkları kapılardan girerek, insan olmanın sorumluluğunu da taşıyarak daha verimli, faydalı ve işlevsel çalışmalar içine girerler.

Maalesef evrime inanmanın dezavantajıyla başladıkları evirilme halini bir türlü tamamlayamadan hayatına devam eden bazı evirilmemiş mahlûklar sadece kirletmeye ve kırıp dökmeye kendilerini kurgulayarak; her türlü iyi niyetli girişimlerden uzak kalabilmektedirler.

Evirilmemiş mahlûkların kendi istedikleri, zemini hazır bulmak veya hazırlanıncaya kadar sabır göstererek kendilerince belirledikleri bir zamanlamayla, mikroplarını etraflarına bulaştırmaya devam etmektedirler.

Evirilmemiş bu mahlûkların aslında eğitilmek bir yana; şeytani bir vazgeçmeme haliyle çevrelerinde işlevlerini sürdürdüklerini gördüğünüz; bir türlü engel olamadığınız görememek sanki eğitilebilen varlıklarla veya eğitilebilen insanlarla ilişkilerinizdeki motivasyonu etkileyebilecek konumda olduğunu hissedersiniz.

Evirilmemiş varlıkların gösterdikleri sabrı gösterebilmek ve asla akıldan çıkarılmayacak bir istikrarla mücadeleye devam etmeyi göze alabiliyorsanız hiçbir sıkıntının olması söz konusu olmasa gerektir.

Evirilmemiş mahlûkların kendi eğitimsizlikleriyle başlayıp devam ettirdikleri hayatları; kendileri gibi toplumla ve toplumun değerleriyle uyum sağlayamamış halleri, sanki hayvan severlik görüntüsü altında kendilerini de ifade etme olanağı sağlamaktadır.

Burada hayvanların eğitilememesi sıkıntı oluşturmazken, insan olduğunu düşündüğünüz evirilmemiş mahlûkların, canlılık halini yeme, içme ve görüntüyü tamamlayan varlıklar halinde tezahür etmekle gizlenebildiklerini de fark etmek gerekir.

İnsan denilen varlığa verilen değerle, insan olma dışındaki varlıklara verilen değerin farklılığını karşılaştırmak, birini diğerinden farklı olarak algılamak asla diğerini değersizleştirmemektedir.

Asıl sıkıntı; değerli olma halinden yola çıkarak herkesin veya her varlığın aynı değere sahip olması gibi bir algı yanılmasıyla algılarınızla oynandığını fark etmeye başlarsınız.

Her şeyin bir değeri vardır ama her şeyin değeri aynı değildir. Nasıl bir liranın değeri ile yüz liranın değeri aynı değilse; ara olması bakımından ikisi de aynı olduğu halde ifade ettikleri değerler itibariyle başka başkadırlar.

Eğitimli olmayı falanca veya filanca okulu bitirmek olarak algılamak, diploma ile değerlendirilen bir varlık haline gelindiği zamanda sadece evirilmemiş mahlûkların sizinle aynı kefede ele alınmasına sebep olur ki; işte tam bu noktada canınızı sıkmadan yolunuza devam ederek ahlak denilen olumlu davranışların huy haline getirildiği farkındalığı oluşturmanız gerekmektedir.

Eğitilebilen köpekle eğitilebilen insanın tek farkı birinin fıtratından kaynaklanan bilgiyle hareket etmesine karşın diğerinin yeni aldığı eğitimlerle ortaya çıkaracağı ürünlerde güzel tekliflerin sahibi olmasını gerektirmektedir. Yani biri aklını kullanırken diğeri sadece fıtratından gelen dürtmelerle hayatını devam ettirmektedir.

İnsanın kendine göre ortaya çıkaracağı teklifleriyle bir medeniyetin temsilcisi olması mümkün iken köpekliğin medeniyetini ortaya çıkarmak söz konusu değildir.

Köpekliğin medeniyetinden bahsederken, köpeğin varlığına dair biz sözümüz olmadığı halde; sadece çanak yalayıcılıkla ve başkalarına yalakalık yaparak kendilerine toplumda ve güç sahiplerinin yakınlarında yer bulmaya çalışanların oluşturacakları aristokrasiyle giydirilmiş görüntüleri, eğitilemeyen köpeklerle birlikte zilletin ve bayağılığın medeniyetini temsil etmelerine yarayacağını da görebilmek gerekmektedir.

Evirilmeyi bekleyenlerin oluşturacağı insan kılıklı evirilmiştik görüntüleriyle; hala daha değişen bir şeyin olmadığını yani insan olma şerefini kazanamadıklarını bize gösterecektir.

Kazandığı sınavlar ve elde ettiği diploma ve sertifikalarla yeterliği olduğunu bize anlatmaya çalışanlara daha dikkatlice yaklaşıp ; evirilmemişliklerini ancak kötü ahlaklı davranışlarıyla ispatladıklarını bir şekilde ifade edebilmek gerekmektedir.

Köpeklere lider olmakla, köpekliğe öncü olmak aynı şeyler değildir.

Köpek olmak bir değer ifade ederken; köpekliği kendine hayat tarzı haline getirenler, her iki dünyada zilleti tatmaktan kendilerini kurtaramayacaklardır.

Üstad Abdurrahim KARAKOÇ der ki;

Güneş doğar-doğmaz ayrıldı renkler
Kapalı kapılar aralandı ha
Leş için uluyan uyuz köpekler
Işığı görünce pirelendi ha
Kış tez geldi kar kapladı yolları
Arpacı kadana dikti nalları
Doymayan domuzun sadık kulları
Kudurmuş ayıya kiralandı ha

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS