Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ziya Polat

Komünist Başkan

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

70'li yılların başı…
Dünya iki bloğa bölünmüş, sağ ve sol diye fraksiyonlara ayrılmış, bu ayrılıklar, özellikle doğudaki taşra bölgelerimizde kesif olarak hissedilmeye başlamıştı.
Yine o dönemde, Ardahan'ın Posof ilçesinde bir söylenti yayılmıştı ki, sormayın gitsin! “Komünistler geliyor, herkes evlerine dağılsın, kapı-pencereyi sıkı sıkıya kapatsın, onlar gidene kadar da hiç kimse dışarı çıkmasın!”.
Derken, çok geçmeden korktukları başlarına gelmiş, gerçekten de yeşil parkalılar köylere inmiş, propaganda yapmanın derdine düşmüşlerdi. Bu esnada, evlerden birinin penceresi hafifçe aralanmış, bir yaşlı amca cesaret edip soran gözlerle dışarıdakilere seslenmiş; “Evladım, hani siz komünisttiniz? Hepiniz insansınız yahu! Biz de bir şey sandık da, evlerimize kapandık”.
***
Fatih Mehmet Maçoğlu…
2014'te, Türkiye Komünist Partisi'nden aday oldu, Ovacık'a belediye başkanı seçildi.
İlk işi, belediyeye ait aracın çok yakıt tüketmesi sebebiyle şahsi aracını kullanması oldu.
Belediye otobüsünü ise sabah sekizle, akşam altı arasında bedava yaptı.
Ardından, bizzat kendisiyle beraber belediye personelleri, astım hastası olan bir amcanın evinin önünden geçen tozlu yola karo döşedi, böylece her araç geçtiğinde rahatsız olan amcayı öksürük krizlerinden kurtardı.
Dokuz kişiyle başladığı karo döşeme işine, bir hafta sonra 19 kişiyle devam etti. Halkın da gönüllü desteğini alarak, kısa sürede tüm ilçeyi, Arnavut kaldırımıyla bezedi.
Belediye binasına kütüphane kurdu. Günde bir saat kitap okuyan her yurttaşa, belediyeye ait bisikletlere binme hakkı tanıdı.
Sonra daha da ilginç bir atılımda bulundu; altı yüz elli dönümlük hazine arazilerini imece usulü, ilçe halkıyla ekip biçmeye başladı.
Arpa, Buğday, Nohut, Fasulye, Patates, Mercimek… Arıcılık da cabası…
Ürünlerin biriktirilip satılabilmesi için kooperatif kurdu. O kooperatifte kadınlara istihdam sağladı. Paketlemede dahi onlarla birlikte çalıştı.
Çok sürmeden Ovacık'ın doğal ürünlerini Türkiye pazarına açtı. Elde ettiği gelirlerle, belediyenin önceki döneminden kalan bir buçuk milyon liralık borcunu kapattı.
Borcu kapatmakla da kalmadı, belediyeyi kâra geçirdi. Belediyenin gelir-gider tablosunu şeffaflık çerçevesinde her yılsonu halkla paylaştı.
Mevzuu daha da abartarak her vatandaşa, belediyeye gelip hesap kayıtlarını inceleme hakkı tanıdı.
Belediye gelirleriyle fakir öğrencilere burs yardımı sağladı.
Personel maaşları, yaklaşık dört bin liraya çıkarıldı. Derken. 2019 seçimleri geldi, aynı partiden Tunceli merkeze aday oldu, seçildi.
İlk işi de, belediye binasını çevreleyen duvarları yıkmak oldu. Maksadı, halkla belediye arasındaki duvarların kaldırılmasıydı.
Bu yazıdaki amacım, elbette ne Maçoğlu'na ne de komünizm rejimine methiyeler düzmekti.
Bu yazıdaki amacım, şunu anlatmaya çalışmaktı; alnı secdeye giden başkanlar değil de, bir zamanlar “korkusundan eve kapanılan” komünistler sempati toplamaya başlamışsa, o başkanlar alınlarını secdeden kaldırıp şöyle bir muhasebeye çekmeli kendilerini.
“Ne yapıyoruz, ne yapmıyoruz, ne yapmamız gerekir, nasıl örnek olmalıyız?”
Ehlisünnet yaşayan her insan, bu soruların cevabını vicdan rahatlığıyla, netlikle verebilmelidir.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
ZİYA POLAT DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS