Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

'Kimse Türkiye'ye sığınmacı dersi vermesin!'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında gerçekten her iki taraf için olduğu gibi aynı zamanda sığınmacılar için olabilecek en iyi anlaşma imzalandığından beri çok sayıda Avrupalı gözlemci bu konuda “Türkiye'nin örnek bir çaba içinde” olduğunu dile getirdi. AB üyesi ülkelerin iç işleri bakanları anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren “daha az sığınmacının AB'ye ulaştığını” övgüyle dile getirmekteler.

Türkiye bu anlaşma imzalanmadan da sığınmacılar konusunda örnek ülke konumundaydı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından da aynı durumda. Çünkü bu anlaşma olsa da olmasa da Türkiye'de üç milyon sığınmacı yaşamakta ve Türkiye bu insanların en iyi koşullarda yaşaması için elinden geleni yapmakta.

Sığınmacıların sağlık sorunlarının çözümü için verilen hizmet kalitesi hiç bir AB ülkesinde yok. Suriyeli sığınmacılara ülkenin tüm hastaneleri bedava hizmet vermekle kalmıyor aynı zamanda günün belli saatlerinde Suriyeli doktorlar bizzat görev yapıyor.

Suriyeli sığınmacıların sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında uzun bir süre Suriye dışında yaşamak zorunda kalması gerçeği göz önünde tutulduğundan neredeyse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile aynı düzeyde olanaklar kendilerine sunuluyor.

Suriyeli sığınmacıların emeklerinin sömürülmemesi için çalışma koşulları düzenleniyor.

Tüm bu saydıklarımı bir çok AB ülkesinde sığınmacılar rüyalarında bile görememekteler.

Tüm bunlar üstelik Türkiye gibi Almanya ya da Fransa kadar zengin olmayan bir ülkede gündeme gelmekte. Almanya ya da İsveç'teki refah ortamına sahip olmayan Türkiye'nin vatandaşları buna rağmen ellerindeki olanakları gönüllü olarak Suriyeli sığınmacılar ile paylaşmaktalar. Suriyeli sığınmacılara sunulan devlet hizmetleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının “sığınmacılara her şey var, bize yok” tarzı tepkilerine neden olmuyor.

Almanya'da görmeye alışık olduğumuz gibi sığınmacı taşıyan otobüslere karşı eylemler yapılmıyor. Yine Almanya'da yaşamaya alışık olduğumuz tarzda sığınmacı yurtları ya da evlerine yönelik kundaklamalar yaşanmıyor Türkiye'de.

Neredeyse sokakta yabancı göremediğimiz Alman kenti Dresden'de her pazartesi günü yapıldığı gibi sığınmacı düşmanı mitingler organize edilmiyor. Türkiye'de PEGİDA gibi ırkçı bir hareket yok.

İtalya'da olduğu gibi sokaklarda sığınmacılar kovalanmıyor, saldırıya uğramıyor.

Doğu Avrupa ülkelerinde maalesef yaşanmakta olduğu gibi sığınmacılar karın, yağmurun altında açık arazilerde kaderlerine terk edilmiyorlar. Sığınmacı çocuklar, kadınlar ve yaşlılar ve de hasta sığınmacılar buz gibi soğuk havalarda uyduruk çadırlarda ve bir tek battaniyeye sarılarak tir tir titremek zorunda bırakılmıyorlar.

“İnsan hakları” söz konusu olduğunda çok nutuk çekildiğini ve en başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkenin parmakla gösterildiğini izlediğimiz AB ülkelerinin çoğunda sığınmacılara yönelik olarak “insan hakları adına utanç verici” uygulamalara da tanık olmaktayız.

Buna karşın Türkiye bir AB üyesi olmaksızın AB'nin sığınmacılara yönelik maalesef çoğunlukla kağıtta kalan kriterlerini dört dörtlük uygulamakta.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermanns Türkiye'yi ziyaret ettiler ve Gaziantep kentinde sığınmacılarla biraraya geldiler.

Almanya Şansölyesiı Angela Merkel, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile Gaziantep'te birlikte bir basın toplantısı düzenleyip izlenimlerini aktardılar.

Şansölye Merkel, “Türkiye -AB arasındaki anlaşmayı dikkate alarak bugün Türkiye'yi gördük. 23 Nisan'da gelmiş olmamız ayrı önemliydi. Burada sığınmacıların toplum tarafından kucaklandığını gördük. Biz Almanya olarak bu parayı tahsis edeceğiz. Bütün üye ülkelerden bu para geliyor. Türkiye'nin vize konusunda şartları yerine getirmesi gerekiyor. Biz bu konudaki anlaşmalara uyacağız. Bakanlarımız çok yakın çalışıyor.” diyerek Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirdiğini net bir şekilde dile getirdi.

AB Konseyi Başkanı Tusk ise "Sadece siyasi olarak değil gerçekten şahsi kanaatim şudur; Türkiye sığınmacılar konusunda dünyaya örnektir. Kimse Türkiye'ye bu konuda ders vermesin. Sizinle bu konuda işbirliği yapmaktan gurur duyuyorum." diyerek aslında tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hislerine tercüman oldu.

Evet, Türkiye sığınmacılar konusunda dünyaya örnek bir ülke. Türkiye'nin vatandaşları bunu iyi biliyorlar çünkü bu onların özverilerinin eseri. Bu nedenle bazı AB ülkelerinde ve özellikle başta Almanya'da Türkiye'nin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “iğrenç sataşmalara” hedef olmasını da kendilerine karşı büyük bir haksızlık ve insafsızlık olarak değerlendirmekteler. Çok haklılar.

Sığınmacılar konusunda şu anda biraz olsun soluklayabilen AB'de bir yandan Türkiye övülürken diğer yandan belli çevrelerin Türkiye'ye ve yapılan anlaşmaya ve de özellikle “Türk vatandaşlarının vize uygulaması dışı bırakılması” maddelerine karşı yoğun bir kampanya yürütmekte olmalarını ise tam bir “nankörlük” olarak görmekteler.

Dileriz AB'nin aklı selim politikacıları ve yöneticileri bu oyunlara karşı dik durup hem AB'ye hem Türkiye'ye hem de (asıl acı olanı) sığınmacılara zarar verecek sonuçların doğmasına izin vermezler. İnşallah!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS