Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Kılıçdaroğlu’nun susmasının sırrı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Günlerdir kamuoyunda, İstanbul'daki Beşiktaş ve Ataşehir belediyelerinin CHP'li başkanlarının İçişleri Bakanlığı'nca görevden alınması tartışılıyor. Bu da CHP'lileri öfkelendiriyor. Özellikle de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu...
Öfkelendiriyor çünkü bu durum, hem Kılıçdaroğlu'nun hükümeti sıkıştırmak için kullandığı en güçlü "yolsuzluk" argümanını elinden alıyor hem de artık algı olmaktan çıkan FETÖ'yle ilişkisini netleştiriyor.
Kılıçdaroğlu öfkelendikçe de kimyası bozuluyor. Sertliğinin ve partinin bildiği gerçekleri saklamasının nedeni bu.
Bugün bir kamuoyu araştırması yapılsa, sadece toplumda değil CHP tabanında bile CHP aleyhine vahim bir sonuç çıkar. Çünkü "yolsuzluk ve FETÖ ile ilişki" gibi iki çok önemli iddia var ve bunlar yeni de değil.
CHP tabanı uzun süredir bunları konuşuyor.
Ortada söylentileri de aşan ve partinin görevlendirdiği milletvekillerinin Beşiktaş Belediyesi için hazırladığı raporlar var.
Aslında Beşiktaş Belediyesi'ndeki sorun daha 30 Mart 2014 seçimlerine giderken başladı.
Seçimin son günü Beşiktaş CHP İlçe Başkanı Uğur Gedik'le birlikte genel merkezin gönderdiği belediye meclis üyeleri listesi değiştirilerek işe başlandı. Arkasından Gedik partiden atıldı ama Hazinedar onu getirip yardımcısı yaptı. Kılıçdaroğlu sustu.
İkinci büyük kırılma 2015'te yaşandı.
Bugün tartışılan yolsuzluk iddiaları aynen o zaman da CHP'lilerce gündeme taşınmıştı.
İşte bunun üzerine bugünlerde yoğun olarak konuşulan yolsuzluk meselesi CHP Parti Meclisi'nin gündemine geldi. Ve Parti Meclisi 44 üyenin oyuyla iddiaların soruşturulmasını istedi. Kılıçdaroğlu da 3 CHP milletvekilini, Bülent Kuşoğluİlhan Cihaner ve Kamil Oktay Sındır'ı görevlendirdi. Rapor hazırlanıp Kılıçdaroğlu'na verildi. Raportörlerden Cihaner o günlerde sorunun yolsuzluğu da aştığını söylüyordu: "Sorun, birtakım akçeli işlere dair tartışmalar ve belediyecilik tarzı da değildir. Partimizi içinden çürütebilecek oldukça sorunlu politik bir hattın daha belirgin hale gelmesidir." CHP için çok daha vahim bir iddiaydı bu. Hazinedar'la ilgili konuşanlar kervanına bugün Genel Başkan Yardımcısı olan Aykut Erdoğdu da katılmış ve isyan etmişti:
"Bıçak kemiğe dayandı... Kan kusup kızılcık şerbeti içtim demekten bıktım...
Beşiktaş Belediye Başkanı hakkında disiplin süreci başlamalı..." Hazinedar, bu iddialara, iddia sahiplerini "ahlaksızlıkla" suçlayarak cevap verdi. Kılıçdaroğlu yine sustu. Ama daha ilginci "Kamucu-SolcuCihaner ve Erdoğdu'nun susmalarıydı.
Peki, genel başkan dahil CHP'lileri susturan sır neydi? Yolsuzluk ve FETÖ ilişkisi yoksa neden böyle bir kampanya yürütüldü?
Varsa gereği neden yapılmadı? Ya da şöyle diyelim: Acaba bütün bunlar, siyasetini yolsuzluk üzerine kuran bir genel başkanın kendi partisindeki yolsuzlukları saklama, üstünü örtme çabası mı? Olay bu kadar basit mi?
Yoksa arka planında daha derin ilişkiler mi var? Bu soruların cevapsız kalması ister istemez dikkatleri, Kılıçdaroğlu-belediye başkanları arasındaki "özel" ilişkiye çeviriyor.
O ilişki parasal mı yoksa FETÖ'sel mi; açıklanmadan CHP'de sular durulmayacak.
İşin en ilginç yanı, tüm bu iddialara ve tartışmalara rağmen Murat Hazinedar'ın hâlâ belediye üzerindeki iddiasını sürdürmesi... Bugün belediye meclisinde yeni belediye başkan vekilinin kim olacağı belli olacak. Hazinedar'ın CHP'lilere dayattığı iddia edilen iki isim var: Rıfat Örnek ve Merve Öztopal Küçükel... Onlar mı olacak yoksa CHP geleneğinden gelen Bülent Tatar mı? Eğer Hazinedar'ın dediği olursa o da bambaşka soruların sorulmasına yol açacak.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS