Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Kıbrıs’ta çözümü Türkler istiyor, ya Rumlar?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Onlarca yıldır Türkiye'nin AB üyeliği söz konusu olduğunda Brüksel'de “en sevilen konu Kıbrıs'tır”. Bu kural hiç değişmez.

“Türkiye üye olmalı” diyen herkese “ama Kıbrıs'ta çözüm şart” yoksa “Türkiye üye olamaz” demeye bayılır bazı kesimler.

Oysa bu konuda dürüst olunduğu takdirde Kıbrıs'ta çözüm için hem Türkiye'nin hem de Kıbrıslı Türkler'in gerçek anlamda çabaladıklarını görmek gerekir! 2002 yılında beri Türkiye Kıbrıs'ta her iki taraf için de “adil bir çözüm” hedefine yönelik her adımı desteklemiştir.

Hatta Annan Planı'nın referandumda halk tarafından onaylanması gündeme geldiğinde Türkiye, hem Kuzey Kıbrıs'ta o tarihlerde iktidarda olan Cumhurbaşkanı ve UBP Hükümeti hem de Rum Kesimi'nde Kilise ve çözüm karşıtı partilerle ters düşmüştür.

Türkiye'nin ve Kıbrıslı Türklerin büyük bir çoğunluğunun desteklediği Annan Planı maalesef Rum Kesimi'nde halkın büyük bir çoğunluğu tarafından red edilmiş ve çözüme bir an için çok yaklaşan “Kıbrıs” tekrardan içinden çıkılmaz hale gelmiştir.

Şimdi de yine Türkiye ve Kıbrıslı Türkler dev bir adım attılar! Ancak Almanya gibi bazı AB ülkelerinde görmeye alışık olduğumuz bir koalisyon modelini gerçekleştiriyorlar. İki merkez partisi ortak bir koalisyon hükümeti kurdu. Bu koalisyon bugüne kadar düşünülemeyen bir koalisyon modeli!
“İmkansızı” gerçekleştirdiler!

Geçmişte Sovyetler Birliği yanlısı bir komünist partisi olan ve hala da o günlerden kalma “hastalıklarından” kurtulmak için didinen CTP ile Kıbrıs adasında Rum milliyetçiliğine karşı Türk milliyetçilerinin kalesi konumunda olan ve onlarca yıl Kuzey Kıbrıs'ta eski Türkiye'nin (2002 öncesi kemalist oligarşinin” şubesi gibi işleyen UBP bir koalisyon hükümeti oluşturdular.

Bu cesur kararın ve belki de hem Kuzey Kıbrıs hem de Kıbrıs için büyük bir şans olmaya aday modelin gerçekleşmesi elbette durup dururken olmadı. Kuzey Kıbrıs'ın eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın CTP Başkanı olarak seçilmesi ve UBP'nin Başkanı Hüseyin Özgürgün ile çevresindeki kadroların “bu gidiş iyi bir gidiş değil” diyerek diyaloğa açık olmaları Kuzey Kıbrıs için bir ilk olan bu koalisyon hükümetini mümkün kıldı. Elbette Türkiye'de bu çabaları destekleyerek oldukça önemli bir rol oynadı.

Bu yıl gerçekleşen Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde elbette kısa dönem başarılı Başbakanlık görevi üstlenen Meclis Başkanı Sibel Siber'in seçilememesi büyük bir talihsizlik oldu! Ancak Kuzey Kıbrıs'ta toplumun tamamını kucaklayamasa da kesinlikle nihai bir çözümden yana olduğu bilinen ve kendisini destekleyen bazı çevrelerin Türkiye'den daha fazla Rum Kesimi'ne yakın olması gerçeğininin iç politikada ciddi sorunlar yarattığı Akıncı'nın Cumhurbaşkanı olması da her şeye rağmen bu yeni koalisyon hükümeti ile birlikte düşünüldüğünde çözüm çabaları için büyük bir şans! Çünkü bu sayede Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı bu yeni koalisyon hükümetinin programı ile birlikte, çok geniş bir toplumsal konsensüse dayanmak olanağına sahip olarak pazarlık masasında oturacak ve rahat adım atacaktır.

Üstelik yeni koalisyon hükümeti tarafların 11 Şubat 2104 tarihinde kabul etmiş oldukları Ortaklık Belgesi'ni de hükümet programında kabul ettiğini bildirdi.
Gördüğünüz gibi Kıbrıs'ta Çözüm söz konusu ise hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs'ta buna engel yok!

20 Temmuz 2015 Pazartesi Günü yani dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret ederek Türkiye'nin sürece desteğini de bir kez daha birinci elden kanıtladı.

Ama ya Rum Kesimi?

Güney Kıbrıs Devlet Başkanı Anastasiadis tam da bunun sıkıntısını yaşamaktadır. Söz konusu Ortak Belgeye, Başkanlık seçimlerinde desteğini aldığı DİKO ve EDEK gibi partiler karşı. Bu belgeyi yalnızca ana muhalefet partisi AKEL desteklemekte. Ama AKEL de Anastasiadis'e ve partisi DİSİ'ye karşı “her şeye muhalif” bir duruşa sahip!

Kuzeydeki CTP- UBP koalisyonu bu açıdan Kıbrıs'ta da bir ilk.

Güneyde AKEL ve DİSİ kuzeydeki koalisyon modelinden çok uzaktalar.. Bu iki ana parti, iç iktidar hesapları ile DİKO ve EDEK gibi, birbirine, bir diğerine dayanarak yol yürüyen, ama çözüm süreçlerinde de hep fren görevi yapanların desteği ile iktidar olmaktalar. Kısacası Güney Kıbrıs'ta da bir “ilke” ihtiyaç var aslında!
AB'nin ve AB başkentlerinin de artık bu gerçeği görmelerinde yarar var.

Türkiye'nin AB üyeliği konuşulduğunda “ama Kıbrıs'ta çözüm” lafını “papağan gibi tekrarlamak yerine “Güney Kıbrıs'a baskı yapmalarında” yarar var.
Kıbrıs Sorunu'nun çözümü için Kıbrıslı Türkler ve Türkiye hazır. Tek istedikleri çözümün “adil” bir çözüm olmasıdır. Bunun için hem toplumsal düzeyde hem de politika alanında en geniş desteğe sahip Kuzey Kıbrıs ve onun başmüzakerecisi.

Güney Kıbrıs'ta ise Rum toplumunun büyük bir bölümü özellikle Ortodoks Kilisesi tarafından “en iyi çözüm çözümsüzlüktür” sloganı ile kışkırtılmaya devam edilmekte. Güney Kıbrıs Devlet Başkanı “çözümden yana” çizgisi ile neredeyse yapayalnız. Buna karşın en başta “Sosyalist Enternasyonal” üyesi EDEK olmak üzere neredeyse DİSİ ve bugüne kadar hep “kaypak ve oportünist” çizgisi ile çözüme katkı sunamayan AKEL dışında tüm siyasi partiler de kilise ile aynı çizgiyi sürdürmekteler.
AB eğer Kıbrıs'ta gerçekten bir çözümden yanaysa Güney Kıbrıs'taki çözüm karşıtlarını ikna etmenin yollarını bulmak zorundadır!

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS