Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Kaynakça Twitter: Muhalefet Ne Diyor?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Muhalefet partilerinden isimlerin beyanatları, söylemleri ile ziyaretleri ve toplantıları gibi gelişmeler hepimizin bildiği gibi görsel ve yazılı medyanın ezici çoğunluğu tarafından finansal baskılar gibi sebeplerin dayattığı mecburiyetten ötürü yer bulamıyor.

Siyasi gündemi takip eden birçok kişi gibi ben de dijital haber mecralarını ve sosyal medya araçlarını özellikle Twitter'ı bu süreçte daha fazla takip ediyorum. Bu yazımda, siyasi muhalefetin önemli isimlerinin 27-28-29 Mayıs günlerinde paylaştığı kimi tweetlere yer vermek istiyorum. Bu isimler İYİ Parti lideri ve Post-modern Darbe Süreci'nde İçişleri Bakanlığı da yapmış olan Meral Akşener, DEVA Partisi lideri eski ekonomi bakanlarından Ali Babacan, Gelecek Partisi lideri ve eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İşçi Partisin'den milletvekili Ahmet Şık, Halkların Demokratik Partisi milletvekili Hüda Kaya ve ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, 28-29 Mayıs tarihlerinde paylaştığı tweetlerden bir kısmında ülkenin yönetim sistemine yönelik planlarına dair şunları ifade etmişti:

“Birinci ilkemiz; Tarafsız Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanlığı makamı tarafsız ve partiler üstü bir şekilde devleti ve milletin birliğini temsil edecek. Keyfi uygulamalarla elinden alınan yasama gücü yeniden Milletin Evi'ne yani Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne devredilecek. İkinci ilkemiz; Çoğulcu Demokrasi, Katılımcı Yönetim, Güçlü Meclis. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çoğulculuğa dayanarak; Çatışmacı, dışlayıcı siyasetin aksine uzlaşmacı ve kapsayıcı siyasetin yapılmasını sağlayarak demokrasimizi güçlendirecek. Üçüncü ilkemiz; Kuvvetler Ayrılığı ve Güçlü Denetim. Kuvvetler ayrılığı her türlü vesayetin önüne geçebilecek en büyük bariyerdir. Devletin veya siyasetin hiçbir kurumu anayasa ve yasalardan aldığı yetkiyi aşarak başka bir kurum üzerinde vesayet kuramayacak. ”


DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise 27 Mayıs tarihli tweetinde iktidara yönelik olduğu anlaşılan şu ifadelere yer vermişti: “Siz, herkesi kendiniz gibi şahsi ikbal peşinde koşanlardan görüyor olabilirsiniz. Ben her an, bu millet için hizmet ettiğim her dönem, önce milletimi düşündüm ve düşünmeye de devam edeceğim.”

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ise 27 Mayıs tarihinde attığı tweette şu ifadelere yer vermişti: “Bu milletin kaynaklarını 3-5 rantçıya teslim etmeyeceğiz! Hiçbir şaibeli işe göz yummayacağız! Hiç merak etmeyin #TemizSiyasetGelecek!” Davutoğlu İstanbul'un fetih yıldönümü olan 29 Mayıs günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözleri içeren şu tweeti atmıştı: “Sayın Erdoğan, ortaya dökülen rezaletleri örtmek için hepimizi birleştirmesi gereken bir fetih gününde Kanal İstanbul üzerinden yeni gerilim alanları oluşturuyorsunuz. Yapmayın! Fatih'in emaneti Aziz İstanbul'umuza yazık etmeyin!”

HDP'li vekil Hüda Kaya'nın Kaz Dağları İstanbul Dayanışması Platformu'ndan alıntılayarak attığı 29 Mayıs tarihli tweet ise şöyle: “Doğamız ölüyor! İnsanlarımız ölüyor! Kendi bekâ, rant ve saltanatları için her türlü kötülüğü yapabilecek bir zihniyete karşı insanla barışa doğayla barışa tüm canlarla barışa var mısınız? #DüşünSorgula #İtirazet”

TİP İstanbul milletvekili Ahmet Şık ise 28 Mayıs tarihinde T24 Haber Sitesi'nden bir haber paylaşarak şunları söylemişti: “Venezuelalı gazeteci Roberto Deniz: ‘Petrol Bakanı olan Tareck El Aissami bu hükümetin en güçlü bakanlarından. Kendisi ABD tarafından uyuşturucu kaçakçılığı suçuyla aranıyor. Tareck El Aissami, Venezuela-Türkiye ittifakının kilit isimlerinden.'”

Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise 26 Mayıs tarihinde attığı tweet ile seçim çağrısını dile getirmişti: “Erdoğan binlerce trolünden umudunu kaybetmiş olacak ki, kendi de trol gibi konuşmaya başlamış. Mafya ağzı ile “bunlar daha iyi günler” demiş. Geç bunları kardeşim geç. Er meydanına gel, milletten korkulmaz. Sandığı getir sandığı! #HemenSeçim”

Muhalefet partilerinden yükselen bazı sesler bu yönde… Bir de sessiz yığınların sesi var. Bu ses seçimlerde duyulacak…

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS