Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

İzmir fuarında gelenekselleşen tartışmalar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 86'ncı kez kapılarını ziyaretçilere açtı.Birçok ülkenin katıldığı İzmir Fuarı, İzmir için ayrı bir heyecan,özlemle beklenen kardeşlik ruhudur. Bu birliktelik ruhu ekonomik anlamda yabancı ve yerli firmalara da yansır Ülke ekonomisine katkı sağlar.

İzmir'i anlamayan,İzmirce düşünüp İzmirli gibi yaşamayan ve yaşayamayanların bu ruhu anlaması gerçekten çok zordur.İzmir'de yaşıyorsanız ister istemez bir süre sonra İzmirlileşirsiniz dünyaya bakışınız değişir.Peki bu değişime karşı koyanlar yok mu ? Elbette var. Sade vatandaşsanız etliye sütlüye karışmadan maçı idare edebilirsiniz.Ancak 'hem İzmir'de yaşayacağım hem siyaset yapacağım hem de İzmirlileşmeyeceğim' derseniz iyot gibi ortaya çıkarsınız.Hiçbir yerde karşılığınız olmaz,belki bir dönem milletvekili veya belediye başkanı olabilirsiniz ama hiçbir şartta ikinci dönemi asla göremezsiniz. İzmir'in siyasetçi mezarlığı çok geniştir başka illere benzemez eski vekil veya eski belediye başkanı olarak bir iz bırakamamışsanız gönüllere girememişseniz bırakın saygı görmeyi etrafınızda selam verecek kişi göremezsiniz.

Bazen konjonktürün rüzgarına takılıp,siyasi olarak hasbelkader mevki sahibi olanlar kendilerini dev aynasında görebiliyor.Tevazuyu elden bırakıyor, kibir ve gururdan oluşmuş adı konulamayan bir canlıya dönüşebiliyor.Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.

İzmir'de Fuar açılışları her sene İzmir Büyükşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'na yönelik saçma sapan protesto şovlarına sahne oluyor.Tamam hiçbir önemi yok ancak İzmir Fuarını kişisel siyasi hesaplara alet etmek başta İzmir'e ve İzmirlilere yapılmış en büyük hakarettir.İzmir hoşgörünün başkentidir.İzmir seçmeni hangi partiden olursa olsun tribün siyasetçisini sevmez, boş yere oraya buraya saldıranları ciddiye almaz.İzmir'de bazı siyasetçiler için moda haline geldi sırf basında yer almak için Aziz Kocaoğlu'yla polemik yaratmak.Taktik şu ; Saldır saldır dur. Eninde sonunda Aziz bey cevap verecek. Bu yöntemi deneyenler şunu da unutmasınlar bu yöntemi daha önce deneyen birçok milletvekili,siyasetçi parti ayırımı yapmadan söylüyorum siyasetçi mezarlığında yatıyor.Aziz beye saldırarak sadece haber olursun ama kalıcı olmak istiyorsan İzmir adına İzmir için birşeyler yapmak zorundasın.

İzmir Fuarının 86.açılışında da gelenek bozulmadı bazı milletvekilleri ön sıraya oturamadıkları için açılışı terk ettiler.Mesut Sancak,Ali Ağaoğlu, Ahmet Nazif Zorlu ön sıraya oturmuş diye ortalığı birbirine kattılar.Sanki milletvekili olarak 2.sıraya otururlarsa kıyamet kopacakmış gibi salonu terk ettiler.Bu üç işadamı alanlarında kendilerini ispat etmiş isimler, binlerce insana iş kapısı olmuşlardır.Biz İzmirli olduğu için Mesut Sancak üzerinden konuşalım.Seversiniz sevmezsiniz ama gerçekleri de görmelisiniz.Birçok İzmirli işadamı sermayesi güçlendiği anda ya İstanbul'a ya Ankara'ya yatırım yapar İzmir'i terk eder.Mesut Sancak ne yapmış ? Tüm parasını İzmir'e harcamış, İzmir'i terk etmemiş,İzmir'in sanatına,sporuna destek vermiş ticaretten kazandığını yine İzmir'e yatırmış İzmir'e önemli yatırımlar kazandırmış.Göztepe,Karşıyaka,Altay ve daha birçok spor kulübüne maddi destek vermiş.Fuarında ana sponsoru sayın vekillerimizin yüksek müsaadesiyle bırakalım da bir kereye mahsus önde otursun.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramında Cumhurbaşkanımız Erdoğan bile koltuğunu küçük bir çocuğa bırakırken milletvekillerimizin koltuklarını bırakmaması çok ilginç değil mi ?

Birçok milletvekilini anlayabiliriz hesabı kitabı vardır. Ya Özcan Purçu'ya ne demeli ? ezilmişlerin,dışlanmışların sesi hangi ara üstten bakanların sesi oldu ? Sayın Purçu'nun protokol kriziyle ilgili açıklaması "Salona girdik, İzmir milletvekilimiz, eski maliye bakanımız Zekeriya Temizel'in adını üçüncü sıradaki koltuğa yazmışlar. Müsteşar yardımcısını öne yazmışlar, banka genel müdürleri önde. Bu ülkede bakanlık yapan biri önde oturmalı ya da protokolu bilen biri bunu yapmalıydı. Ben de kırmızı plakalıyım ama ikinci sıraya konmuşum. Ben Meclisin itibarını yere düşürmem. Ben milletin oylarıyla seçilmişim, önümde bir işadamı oturacak. Olacak şey değil. Benim protokoldeki yerimi herkesin bilmesi gerekiyor. Sadece bizler değil, AKP'li milletvekilleri de ayrıldı. Sanayi Komisyonu üyeleri de ayrıldı" Şimdi bu açıklamanın neresinden tutalım.550 milletvekilinden bi tanesi 2.sıraya oturduğu anda gitti meclisin itibarı öyle mi ? Sayın Purçu siz daha iyi bilirsiniz ama ben yine hatırlatayım bu mecliste davranış ve yaşayış itibariyle her türlü rezilliğin kepazeliğin dibine vuran milletvekilleri de var şimdi bu kişiler böyle davranıyor diye meclisin itibarı mı düşecek ?Asla.Gelelim Fuar açılışına bırakın 2.sırayı 3.sırayı milletvekili olarak siz ev sahibisiniz zaten her yerde en önde oturuyorsunuz bırakın bu seferde aynı zamanda ticari bir organizasyon olan Fuar açılışında önde işadamları otursun.Ne demek 'benim

protokoldeki yerimi herkesin bilmesi gerekiyor' Sayın Purçu bırakın boş işleri gönüllerdeki yerinize bakın.Üçbeş milletvekili 2.sıraya oturdu diye meclisin itibarı düşmez. Emin olun sessiz kalsaydınız sizlere duyulan sevgi ve saygı daha da artardı.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS