Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İsveç sözleri tutulmadı! Türkiye'den AP'nin skandal raporuna tepki

İsveç sözleri tutulmadı! Türkiye'den AP'nin skandal raporuna tepki
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gündem - - Editör: Uğur SELAMCI

Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin 'mevcut koşullar içinde' yeniden başlatılamayacağı belirtilen ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor tarafından hazırlanan rapor, bugün yapılan oylama ile kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilen Türkiye raporu bugün AP Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonrasında kabul edildi. AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor tarafından hazırlanan rapor 18'e karşı 434 oyla kabul edilirken 152 çekimser oy çıktı.

Hazırlanan raporda, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki düğümlerin çözülmesi çağrısında bulunulurken, “AB-Türkiye ilişkileri için paralel ve gerçekçi bir çerçeve bulunması” gerektiğine vurgu yapıldı. Raporda, “Türkiye'deki hükümet yön değiştirmezse Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci bu şartlarda başlayamaz” denildi.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PARTNER”

Avrupa Komisyonu'ndan AB-Türkiye ilişkilerinin gerçekçi bir çerçevesini oluşturmak adına format seçenekleri üzerinde çalışılması gerektiği de aktarıldı. Türkiye'nin AB üyeliği için b ir aday olarak kalması konusunda görüş paylaşılırken, Türkiye'nin bir NATO müttefiki ve güvenlik, ticaret ve ekonomik ilişkiler ve göç gibi konularda önemli bir partner olduğuna vurgu yapıldı.

Türkiye'nin demokratik değerler, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi gerektiği belirtilirken İsveç'in NATO üyeliği ile Türkiye'nin AB üyelik süreci arasında bir bağlantı olmadığı aktarıldı. Raporda, her aday ülkenin üyelik süreci bağımsız olduğu belirtildi.

RUSYA KONUSUNDA HEM ÖVGÜ HEM ÜZÜNTÜ

Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarını kınamasından dolayı duyulan memnuniyet öne çıkarken, Türkiye'nin yaptırımlara katılmaması ise eleştirildi.

Raportör Amor da, “Yakın zamanda, Türkiye hükümetinden AB üyelik sürecinin canlandırılmasına yönelik bir ilgi var. Bu, jeopolitik pazarlıklar nedeniyle değil, yalnızca Türk yetkililerin ülkede temel özgürlükler ve hukukun üstünlüğü konusunda süregelen gerilemeyi durdurmaya gerçek ilgi göstermeleri durumunda gerçekleşecek. Eğer Türk hükümeti gerçekten AB yolunu yeniden canlandırmak istiyorsa bunu açıklamalarla değil, somut reformlar ve eylemlerle ortaya koymalıdır” dedi.

İSVEÇ SÖZLERİ TUTULMADI

İsveç Avrupa Birliği (AB) Bakanı Jessika Roswall, daha önce Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde "AB üyesi ülkelerin dahi yerine getirmediği şartları Türkiye'den isteyecekler. Kolay gelsin Türkiye!" ifadelerini kullanmıştı.

İsveç'in, Türkiye'nin AB üyeliğini "kolaylaştırma sözü" verdiğini belirten Roswall, ancak Türkiye'nin AB üyeliği için "reformlar" gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetmişti.

O RAPORA PEŞ PEŞE YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesi sonrası yaptığı açıklamada ise "AB liderlerinden 52 yıldır kapıda bekletilen Türkiye'ye yönelik olumlu adımlar bekliyoruz. Görüşme yaptığım tüm AB liderlerinin ülkeleriyle etraflıca konuştuk. Kendilerinden bu konuda artık 52 yıldır kapıda bekletilen Türkiye'ye yönelik olumlu adımların atılmasını istiyoruz dedik" demişti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor'un hazırladığı 2022 Türkiye raporu, 13 Eylül'de AP Genel Kurulu'nda kabul edildi. Rapora ilişkin yapılan açıklamada, “AP üyeleri, Türk hükümeti yönünü değiştirmedikçe, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılım sürecinin mevcut koşullar altında devam edemeyeceğini belirtmektedir. Türk hükümetini, AB'yi ve üye devletleri mevcut açmazı kırmaya ve daha yakın bir ortaklığa doğru ilerlemeye çağıran AP üyeleri, AB-Türkiye ilişkileri için paralel ve gerçekçi bir çerçeve bulunmasını önermekte ve Komisyon'u olası formatlar üzerinde çalışmaya çağırmaktadır” ifadelerine yer verildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: HÜKMÜ YOK

Türkiye raporu sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada ise Avrupa Parlamentosu'nun "tarafsız, rasyonel ve yapıcı bakış açısına sahip olmadığı" vurgusu yapılarak "Belirli çevrelerin tek taraflı görüşlerini yansıtan, tarihi ve hukuki gerçekliklerden kopuk iddialarının, bizim için hiçbir hükmü bulunmamaktadır" denildi.

ADALET BAKANI TUNÇ: HEZEYANLARLA DOLU BİR RAPOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda kabul edilen "2022 Türkiye Raporu"na ilişkin, "Söz konusu rapor, Türkiye'deki güncel reform çalışmalarını ve insan hakları ile hukukun üstünlüğü alanlarındaki gelişmeleri görmezden gelen, objektif olmaktan uzak, verilere dayanmayan haksız, temelsiz ve hezeyanlarla dolu bir rapordur" dedi.

"Söz konusu rapor, Türkiye'deki güncel reform çalışmalarını ve insan hakları ile hukukun üstünlüğü alanlarındaki gelişmeleri görmezden gelen, objektif olmaktan uzak, verilere dayanmayan haksız, temelsiz ve hezeyanlarla dolu bir rapordur. Bu raporun Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki olumlu gündeme herhangi bir katkı sağlamadığı açıktır.

Türkiye, bir yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hakkaniyetli ve adaletli dış politikası ile dünya barışı için çalışırken, diğer yandan da hukuk ve yargı alanında kendi insanımızın esenliği için ortaya koyduğu reform kararlılığından bugüne kadar taviz vermediği gibi bundan sonra da asla taviz vermeyecektir. Bu vesileyle, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne olan sarsılmaz inancımızla dün olduğu gibi bugün de güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğimizin bilinmesini isteriz."

KKTC'DEN TEPKİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı da Avrupa Parlamentosu'nun (AP) bugün onaylanan Türkiye raporuna tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "AP Kıbrıs konusuna ve Kıbrıs'taki taraflara yönelik bu yanlış ve yanlı tutumunu devam ettirmekte ısrar ettiği sürece, AP'nin bu tür rapor ve kararları bizim için yok hükmündedir” ifadelerine yer verildi.


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS