Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

İstikamet üzere doğru olmak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslam'a hidayet eden ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya sonsuz hamd olsun. Salât ve selam, İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafa'ya, onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.

Kim iyilik yaparak kendini ALLAH Subhânehû Ve Teâla `ya teslim ederse, şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allah`a varır.

Peygamber Efendimizin İbadetle İlgili Hadis Şerifleri

Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki:Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf söyleyecek veya onunla kavga edecek olursa, Ben oruçluyum, desin (ona bulaşmasın)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.): Kim yalan söylemeyi, yalanla iş yapmayı bırakmazsa, ALLAH 'ın onun yemesini, içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.buyuruyor.

Oruçlunun uykusu ibadettir. Susması tesbihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir. buyuruyor Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz.

Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektir.

Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir. Dikkat et, ey Ademoğlu! ALLAH, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin.

Gündüzün iki yanında ve gecenin gündüze yakın saatlerinde namaz kıl. Şüphesiz iyilikler kötülükleri gideri
Hûd sûresi 11 114]
anlamındaki âyet nâzil oldu. Adam

Bu sadece bana mı mahsus yâ Resûlallah, dedi? Resûl-i Ekrem:
Ümmetimin tamamı içindir buyurdular.

Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir.

Bir müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükûunu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına keffâret olur.Bu her zaman böyledir.

Bir mümin için ibadet, yeme ve içme gibi fani şeylere hizmet eden sıradan eylemler değildir. Bilakis bizim fani hayatımıza anlam kazandıran ve ebedileştiren en büyük vesiledir. İbadetin sırrında görülen ve görülmeyen birçok hikmetler ve dersler vardır. İbadet Müslümanın hayatındaki durağanlığı aktif hale getirir, tembellik ve ataleti çalışmaya çevirir, düşüncedeki değişimi pratize eder. Yaradılış gayesine en uygun yakınlaşma vesilesiyle Rabbe ulaşmaya götürür.

 

Müslümanın yapmakla mükellef olduğu her ibadetin, müminin gündelik hayatında çok büyük önemi vardır. İslam'ın tüm esasları birbirleriyle bağlantılıdır. Temel ibadetlerin hiç birisi diğerlerinden bağımsız değildir. İman, ibadet, ahlâk ve muamelat ilkeleri son derece birbirine bağlı ve iç içedir. İslam'da, imansız bir amel, amelsiz bir iman veya ahlâksız bir muamelat düşünülemez. İmansız bir amel kabul olunmadığı gibi, amelsiz bir iman da hep sönmeye mahkûmdur.

Tüm ibadetler önemlidir; hepsinin bir tek amacı ve gayesi vardır. Tüm peygamberler insanları hep aynı şeylere davet etmişlerdir. İbadetin asıl amacı, ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya hakkıyla kulluk görevini yerine getirmek ve ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın rızasını kazanmaktır. Nitekim Kur'an-ı Mübin, Müslümanlara namazı farz kılarken, birçok ayette namazla birlikte zekâtı da zikretmektedir.

Namaz, bedeni bir ibadettir. Namaz, beden diliyle gönül dilinin birleşip, muayyen sözler ve muayyen fiillerle, ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya varma yoludur. Allah'la konuşmanın, kul olarak derdini anlatmanın, sadece ona ibadet edileceği taahhüdünü yenilemenin ve sadece ondan yardım dilemenin, dua ve niyazda bulunmanın ve gerçek hidayet için beden hareketiyle ahdi yenilemenin adıdır. Namaz kişinin Rabb'ıyla münacatı ve O'na miracıdır.

Kul, günde beş vakit Namaz ile Rabbiyle birlikteliğini sürekli kılmak, yaşamını disipline etmek, ALLAH Subhânehû Ve Teâla hududu olan, helal ve harama karşı tavrını denetlemek, Allah'a karşı kulluğunu günde en az beş kere namaz ile teyit etmek ve ahdini yenilemektir.

Onlar Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek isterler.Hâlbuki kâfirler istemeseler de, ALLAH nurunu tamamlayacaktır.
Sâf Suresi Ayet 8

 

Müşrikler istemeseler de dinini bütün dinlere üstün kılmak için Peygamberini hidayet ve hak ile gönderen O'dur.
(Sâf Suresi Ayet 9)

ALLAH 'ım, ümmet-i Muhammed'in hâlini ıslâh eyle! ALLAH 'ım, ümmeti Muhammed'in sıkıntılarını gider! ALLAH 'ım, ümmet-i Muhammed'e rahmet eyle (AMİN)

 

اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً

ALLAH 'ım Ümmet-i Muhammed' Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle
(Ali el-Müttakî,no: 3212, 3702)

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS