Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

İspanya ve Türkiye’nin durumu aynı!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

AB'de çanlar çalıyor. Bence çalmalı da! Çünkü İspanya'da Katalanlar bir tabuyu kırdılar. AB dışında bağımsızlık talep eden tüm azınlıklara destek veren AB kendi üye ülkeleri söz konusu olduğunda bugüne kadar hiç bir azınlık talebini desteklemedi. AB'nin varlığı üye ülkelerin bölünmez bütünlüğü ile mümkün çünkü. 28 AB üyesi ülkede var olan azınlıklar bağımsızlıklarını elde etseler AB açısından tam bir kaos gündeme gelirdi. Bugüne kadar binbir zorlukla kararlaştırılan ortak politikalar ve kanunlar uygulanamaz olurdu. Ortak para birimi avro'dan Schengen Anlaşması'na kadar AB sistemini ayakta tutan bir çok sutun yıkılırdı. 

İşte şimdi yukarıda dile getirdiğimiz kaosun çok ufak bir örneği İspanya'da yaşanmakta. Katalanlar bağımsızlıklarını ilan ettiğinde İspanya açısından dev sorunlar gündeme gelecek. İspanya sadece Barcelona futbol takımını kaybetmeyecek. İspanya ekonomisi zengin Katalonya'yı yitirdiğinde büyük darbe alacak.
İngiltere örneğinde olduğu gibi tüm zorluklara rağmen bir AB üyesi ülkenin birliği terk etmesi ile başa çıkmak ve bu durumu organize etmek AB üyesi ülkelerin içinden yeni ülkeler çıkması durumuyla başa çıkmaktan saha kolay.
İspanya'da Katalanlar amaçlarına ulaşırlarsa bu bir çok AB ülkesinin azınlığı için örnek teşkil edecek. Belçika'da fakir Valonları taşımak istemeyen Flamanlar'dan, Fransa'dan kopmak için geçmişte çok mücadele veren Korsikalılara kadar bir çok azınlık aynı Katalanlara özenirse AB'nin hali pek parlak olmazdı. İtalya sınırları içinde bulunan Tirol bir başka örnek. Örnekleri çoğaltabiliriz. Elbette bu durum hem AB hem de Avrupa için güzel bir gelişme değil. Ayrıca günümüz global dünyasında akıllı bir çözüm de değil.
İspanya'da referanduma katılan Katalanların yüzde 90'ı bağımsızlık istedi. Ancak Katalanların büyük bir çoğunluğu haklı olarak referanduma katılmadılar. İspanya'da yaşamakta olan Katalanların diğer İspanyol vatandaşlarından hiç bir farkı yok. Üstelik “özerk bölge” statüleri sayesinde büyük avantajlara sahipler. İspanya'dan ayrıldıklarında belki de ulaştıkları refah düzeyini bile yitirecekler. Günümüzde İspanya'dan ayrılıp bağımsız bir ülke olmaları için “romantik” nedenler dışında hiç bir “mantıklı” nedenleri yok.
İspanya bu açıdan Katalanlar içinde azınlıkta olan bir kesimin “bağımsızlık” adı altında ülkeyi bölme çabalarına karşı çıkmakta. AB'de aynı nedenlerle İspanya'yı desteklemekte. Hatta İspanyol polisinin referandum oylaması nedeniyle uyguladığı şiddeti bile çok “kibar” bir şekilde eleştirmekte. Buraya kadar her şey doğru.
Peki ama o zaman biz Türkler, Avrupalı dostlarımıza haklı olarak şu soruyu soramaz mıyız? Türkiye'nin İspanya'dan farkı nedir?
AB için de oldukça geniş bir kesim Türkiye'de barış ve kardeşlik duyguları ile birlikte yaşamakta olan Türkler ve Kürtlerin bu birlikteliğini kanlı terör eylemleri ile sabote etmek isteyen bir terör örgütü olan PKK'nın “bağımsızlık” talebini desteklemekteler. Oysa aynı İspanya'da olduğu gibi Türkiye'de e Türklerle birlikte yüzlerce yıldır kaynaşarak yaşamakta olan Kürtlerin büyük bir çoğunluğu ne “bağımsızlık” talep etmekteler ne de en başta kendilerini katleden PKK terör örgütünü desteklemekteler.
Buna karşılık İspanya'nın bütünlüğünü haklı olarak savunan AB, söz konusu Türkiye'nin bütünlüğü olduğunda Türkiye'yi parçalamak isteyenlere destek verenlerin kullandığı bir platform olabiliyor. Bu duruma AB yöneticilerinin ve AB üyesi ülkelerin hükümetlerinin verdiği tepki ise çok ama çok “cılız”.
Türkiye'nin bu konuda İspanya'dan hiç bir farkı yok!
AB'nin geleceği ve Avrupa kıtasının tekrar bağnaz milliyetçiliğin bataklığında savaş alanı olmaması için İspanya'nın parçalanmasına karşı gösterilen direniş Türkiye içinde geçerli olmalı. AB, Avrupa Parlamentosu ya da Bundestag gibi kurumlarını Türkiye'yi parçalamak isteyen ve bu amaçla kana bulayan terör örgütü PKK'ya kullandırtmaya kalkanlara karşı açık tavır alarak Türkiye'de sorunsuz birlikte yaşayan ve bu sayede ülkenin istikrarını garanti eden Türkler ve Kürtler ile dayanışma göstermeli!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS