Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku'nda Uzaktan Çalışma

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku işçinin işini işyerinde yerine getirmesi koşulunun yanı sıra işçinin işyeri dışında evinde veya işin niteliklerine ve gereksinimlerine göre işin başkaca bir yerden görülmesine, yapılmasına olanak sağlamaktadır.

İspanya İş Kanunu'nun 13.maddesine göre;işçinin ikametgahından veya şirket merkezi dışında serbestçe seçtiği herhangi bir yerden yapılan herhangi bir iş faaliyetinin uzaktan çalışma(trabajo a distancia/Teletrabajo) olarak kabul edileceğini belirtmektedir.

İspanya İş Kanunu'nun 13/2.maddesine göre uzaktan çalışma mutlak surette yazılı halde yapılmalıdır. Yine aynı şekilde taraflar arasında aktedilen ana sözleşme kurallarına riayet edilecektir.

İspanya İş Kanunu'nun 13/3'e göre uzaktan çalışma sisteminde çalışan işçiler, işyerinde çalışan işçilerle aynı haklara sahip olacaklardır.uzaktan çalışan işçiler yaptıkları işin, emeğin karşılığına denk gelen ücretlerini alacaklardır. İşveren, uzaktan çalışan işçilerin mesleki terfilerini teşvik etmek için bu işçilerin istihdam için mesleki eğitime etkin erişimini sağlamak için gerekli adımları atmalıdır.

İspanya İş Kanunu'nun 13/4 maddesine göre; uzaktan çalışanlar, 8 Kasım 31/1995 tarihli Kanun hükümlerine ve bu yasanın ilgili hükümlerine göre, sağlık ve güvenlik açısından yeterli koruma hakkına sahiptir.

İspanya İş Kanunu'nun 13/5 maddesine göre; uzaktan çalışanlar, bu yasanın hükümlerine uygun olarak kolektif temsil haklarını kullanabilirler. Bu amaçlar için, söz konusu çalışanlar şirketin belirli bir işyerine bağlı olmaları gerekmektedir.

Uzaktan çalışma sistemi, işyerlerindeki faaliyetin alternatif mekanizmalarla işyeri dışında da sürdürülebilir olmasına imkan sağlayan bir yöntem olmakla birlikte işçinin tüm haklarını koruma altına almaktadır. Bu çalışma modelinde işçinin hakları korunduğu gibi, işçilerin mesleki eğitimlerini sürdürmeleri ve işlerini yapmaya devam etmeleri özellikle iş faaliyetlerinin ve iş ilişkilerinin mücbir hallerin varlığında ilerletilememesi durumunda uzaktan çalışma uygun bir çözüm yolu sağlayacaktır.

Sürdürülmesine olanak tanıyan organizasyon sistemleri oluşturulacak ve bunun teknik ve makul bir şekilde mümkün olması ve gerekli adaptasyon çabasının orantılı olması durumunda şirket uygun önlemleri almalıdır. Bu alternatif tedbirler, özellikle uzaktan çalışma, geçici olarak durdurma veya faaliyetin azaltılmasına göre bir öncelik olmalıdır.

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS