Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku'nda işçinin sözleşmeyi feshetme hakkı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Işçi ve işveren arasındaki iş sözleşmesi hükümlerince işçinin sözleşmede anılan işini zamanında tam ve eksiksiz yerine getirmesi, işverenin ise iş sözleşmesinde belirtilen işçi ücretini tam ve eksiksiz, zamanında yatırması gerekmektedir. Kural olarak, başlıca ücret ödeme sorumluluğunun yerine getirilmemesi işçinin iş sözleşmesini sona erdirme sebebi olarak gündeme gelebilecektir.

Nitekim sözleşmeler aktedilirken,iş sözleşmeleri süreli veya süresiz olabilmektedir. Belirli bir süre dolmadan, işçinin; sözleşmeye aykırı düşen durumlar karşısında, iş sözleşmesini feshetme hakkı bulunmaktadır.

İspanya İş Hukuku'nda işçinin iş sözleşmesini kanunda belirtilen durumların gerçekleşmesi halinde ve işçinin haklılığı kanıtlanabilir olması sözkonusu olduğunda işçinin sözleşmeyi feshetmesiyle birlikte, işverenden tazminat alabilme hakkı olacaktır.

İspanya İş Kanunu'nun 50/1.maddesine göre; işçinin onuruna yakışmayan davranışlarda bulunulması, iş sözleşmesinde belirtilen, ücretlerin zamanında ödenmemesi,işçi çalışma şartlarının iyileştirilmemesi sözkonusu olması halinde işçinin iş sözleşmesini haklı nedene dayalı olarak feshetmesi kabul edilecektir.

İşçi ücretlerinin zamanında ödenmesi ve iş sözleşmesinde belirtilen tarihte ödenmesi gerekmektedir. Ücretlerin geçerli bir sebebe dayanmaksızın ardarda bir kaç ay gecikmesi zamanında yapılmayan ödeme olarak değerlendirilir. Ödemeler yapılırken işçinin çalıştığı süreler dikkate alınmalıdır.

İspanya İş Kanunu'nun 50/2.maddesine göre; işçinin haklı bir sebebe dayalı olarak iş sözleşmesini feshetmesi ve haklılığını ispat edebilmesi halinde, işveren tarafından işçiye tazminat ödenmesi gerekir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS