Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku’nda işçinin eğitim hakkı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku'nda işçinin eğitim alma hakları düzenlenmiş olmakla birlikte birtakım şartlara bağlanmıştır.

İşveren işçinin çalışma ve karşılığında ücretini ödemekle yükümlü olduğu gibi aynı zamanda işçinin eğitim alma, işyerinde terfi etme ve sınavlara katılma yönünde işçinin gereksinimlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

İspanya İş Kanunu'nun 23.maddesine göre işçilerin akademik veya profesyonel aşamalarda eğitim almaları halinde, eğitimin gereklilikleri oranında çalışılan işin gün ve saatini,vardiyasını seçme hakkı, alınan eğitimin zorunluluğu halinde iş gününü eğitim günlerine uygun düşevek şekilde düzenleyebilme hakkına sahip olacaktır.

İspanya İş Kanunu'nun 23/2.maddesine göre; işçilerin eğitim amaçlı izin alma haklarıyla ilgili, cinsiyet ayrımcılığı yapılmasına müsaade edilmemektedir. Bununla birlikte hem erkek hem kadınların eşitliği ile birlikte tüm işçilerin gerek doğrudan gerekse de dolaylı bir şekilde ayrımcılığa maruz bırakılamayacağı belirtilmektedir.

İspanya İş Kanunu'nun 23/3.maddesine göre en az 1 senelik kıdemi olan işçiler, yani en az 1 sene çalışmış olan işçiler, 5 yıllık bir süreye kadar, işin niteliği gereği yani istihdam edilen işçinin işinin mahiyeti gözönünde bulundurularak, yılda 20 saatlik ücretli izin hakkını kazanır.

Görüldüğü üzere İspanya İş Hukuku'nda İspanya İş Kanunu çerçevesinde işçinin eğitim ve mesleki eğitim alma düzenlenmiştir. İşçinin eğitim alma nedeniyle işveren tarafından cinsiyet ayrımcılığının doğrudan ya da dolaylı şekilde yapılmasının önüne geçilmiştir. İşçinin akademik veya profesyonel nitelikteki eğitimlerinde işçiye eğitimde başarı sağlayacak tüm faktörlerin işveren tarafından yerine getirilmesi ve işverenin işçiyi desteklemesi için kurallar konulmuştur.

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS