Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku’nda İş Sözleşmesinin şekli

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku'nda iş sözleşmelerinin geçerlilik şekil ve şartları (Forma Del Contrato de Trabajo), işveren ve işçilerin uymaları gerekenler kurallar İspanya İş Kanunu çerçevesinde düzenlenmiş, kanunlar çerçevesinde uyulması gereken kurallar belirtilmiştir.

İspanya İş Kanunu'nun 8.maddesi iş sözleşmelerinin şekil şartlarını belirlemiştir.

İspanya İş Kanunu'nun 8/1.maddesine göre; iş sözleşmeleri sözlü (por palabra)  veya yazılı (por escrito) yapılabilecektir. Bir işverenin teşkilatı ve yönetimi adına hizmet veren ve ücret karşılığında çalışan işçiler arasında bir sözleşme olduğu varsayılacaktır.

İspanya İş Kanunu'nun 8/2.maddesine göre; eğitim sözleşmeleri (staj,eğitim ve öğrenim için),iş veya hizmet sözleşmesi, yarı /tam zamanlı, sürekli/geçici-belirli süreli/belirsiz süreli iş sözleşmeleri,uzaktan çalışma şeklindeki çalışan işçiler için sözleşmeler, İspanya'da işe alınmış ve  yurtdışındaki İspanyol şirketlerinin hizmetinde çalışan işçilerin sözleşmeleri ile 4 haftadan fazla süren belirli süreli sözleşmeler yazılı olarak yapılacaktır.

İspanya İş Kanunu'nun 8/2.maddesine göre, belirli/belirsiz süreli iş sözleşmelerinin ve süresi dört (4) haftadan uzun süreli nitelikte olan belirli süreli sözleşmelerin yazılı yapılması mecburidir. Bu şekil şartına uyulmadan yani yazılı olarak sözleşme yapılmaması halinde yapılan hizmetlerin geçici veya kısmi niteliği ispatlanamadığı takdirde yapılan işin süresiz ve tam zamanlı olarak gerçekleştirileceği kabul edilecektir.

Tarafların istihdam ilişkisinin devamı esnasında da yazılı olmayan sözleşmenin resmileştirilmesini isteme hakları bulunmaktadır.

İspanya İş Kanunu'nun 8/3.maddesine göre; akdetilen sözleşme ve ekleri ile birlikte işveren, 10(On) gün içinde Kamu İstihdam Bürosu'na (la oficina pública de empleo) başvurmalıdır.

İspanya İş Kanunu'nun 8/5.maddesine göre; işveren,işçinin yaptığı işlerin 4 haftadan uzun sürmesi halinde kanun ve yönetmeliklerle belirlenen süre ve koşullar doğrultusunda, sözleşmenin temel unsurları ve görülen işin tüm detaylarını belirtmek ve işçiyi bilgilendirmek durumundadır.

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS