Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku’nda İş Sözleşmeleri'nde deneme süresi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku'nda işverenlerin işçilerle akdettikleri sözleşmeler açısından işçilerin hangi oranda deneme süresine (Periodo de Prueba) tabi olarak işçilerin çalıştırabilecekleri İspanya İş Kanunu çerçevesinde belirlenmiş bulunmaktadır.

İspanya İş Kanunu kapsamında 14.maddeye göre; Deneme Süresi (Periodo de Prueba), gerektiğinde toplu sözleşmelerde belirlenen süre sınırlarına bağlı olarak yazılı olarak düzenlenebilecektir. Anlaşma olmaması durumunda, deneme süresinin süresi sertifikalı teknisyenler için 6 ayı veya diğer çalışanlar için 2 ayı geçemez. 25 kişiden az çalışanı olan şirketlerde deneme süresi sertifikalı teknisyen olmayan işçiler için 3ayı geçemez.

İspanya İş Kanunu 14.maddesine göre genel olarak deneme süresi (Periodo de Prueba) 2 ayı geçemez.

İspanya İş Kanunu'nun 14/1.maddesine göre 6 ayı geçmeyen geçici süreli iş ilişkilerine uygulanacak iş sözleşmelerinde aksi belirtilmedikçe deneme süresi 1 ayı geçemeyecektir.

Geçici süreli sözleşmeler (los contratos temporales) daimi sözleşmelerden farklı olarak, belirli bir süre için ve belirli spesifik bir alanda işçilerin istihdam edilmesi olarak ifade edilebilmektedir.

İspanya İş Kanunu'na göre işveren ve işçi deneme süresiyle ilgili olarak tüm gereklilik ve sorumluluklarını kanuna uygun olarak gerçekleştirmekle yükümlüdür.

İspanya İş Kanunu'nun 14/1-4 maddesine göre; çalışma yerinde bir deneme süresi oluşturan anlaşma, işçi için daha önce herhangi bir sözleşme altında aynı işleri yerine getirdiğinde deneme süresi geçersiz sayılacaktır. Yani kanun, işçinin çalışma yerinde daha önce hizmet verdiği işler için bir deneme süresinin uygulanmasını kısıtlamaktadır, diyebiliriz.

İspanya İş Kanunu çerçevesinde 14/2.maddesince deneme süresi boyunca, işçi;yapılan deneme süreli iş sırasında  herhangi bir tarafın talebi üzerine kanunun aradığı diğer başkaca şartların yerine getirilmesi halinde, deneme süresinde gerçekleşen işlerin, bir personelmiş gibi yaptığı işe karşılık gelen hak ve yükümlülüklere hak kazanabilecektir.

İspanya İş Kanunu'nun 14/3.maddesine göre deneme süresini geçen işçiye çalıştığı süre çalışmasına dahil edilebilecektir.

İspanya İş Kanunu'nda 14/3.maddesinde geçici sakatlık, doğum, evlat edinme, hamilelik sırasında risk, emzirme döneminde risk ve kanunda sayılan diğer hallerde çalışanı deneme süresi boyunca etkileyen, geçerli durumların varlığı halinde deneme süresi duracaktır.

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS