Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku’nda iş faaliyetlerinin yönetimi ve kontrolü

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku'nda işçi ve işveren arasındaki sözleşmelerde işçi verilen yerine getirmekle işveren de bu aldığı hizmetin karşılığında işçi ücretini ödemekle yükümlüdür. Bu noktada işçinin görevini yerine getirmekle sorumlu olduğu ve bu nedenle işçinin işini iş sözleşmesinde tanımlanan şekilde ve sürede gerçekleştirmekle sorumlu ve yükümlü olduğu buna bağlı olarak işverenin işin yapılması esnasında gereken kontrol ve denetimi yapması belirtilmektedir.

İspanya İş Kanunu'nun 20.maddesinde işverenin veya işveren vekilinin veyahut işvereni temsile yetkili bir kişinin görevlendirilmesi sözkonusu olmasıyla birlikte, işveren veya işveren temsilcisi yürütülen iş faaliyetini yönetmek ve kontrol etmekle,işçi de belirlenen işi yerine getirmekle sorumlu olacaktır.

İspanya İş Kanunu 20/2.maddesinde iş sözleşmesinde sözkonusu işçinin yüklendiği işi, çalışma yükümlülüğünü yerine getirirken,kanuni düzenlemelerle belirlenmiş,işçi işverene karşı işverenin emir ve talimatlarını yerine getirmekle yükümlüdür. İşçi işi görmekte olduğu sürece işverene karşı iyiniyet ve özen ilkeleri gereğince davranacaktır.

İspanya İş Kanunu 20/3.maddesinde işveren işin niteliği gereği işin yapılması sırasında gerekli önlemleri alacak, işçilerin kişilik haklarının korunmasını sağlamaya özen gösterecek,engelli çalışanların haklarını gözetmekle sorumlu olacaktır.

İspanya İş Kanunu'nun 20/4.maddesine göre işveren işçinin işe devam etmeme durumu sözkonusu olduğunda,işçinin sağlık durumunu mazeret göstermesi halinde,işçinin sağlık durumuyla ilgili olarak,işveren; işçinin öne sürdüğü durumun gerçekliğini,ilgili sağlık kuruluşu nezdinde inceleme yapabilir,soruşturabilmektedir.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS