Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku’nda çalışma süreleri II

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku'nda çalışma gün ve saatleri süreleri İspanya İş ve Sosyal Güvenlik Kanunu düzenlenmiştir.

İspanya İş Kanunu'nun 34/5.maddesine göre;işçilerin çalışma süresi hem günlük iş gününün başı hem de sonu işçinin işinde olacağı şekilde, işçinin çalışacağı sürenin başlangıç ve bitişi belirtilecektir.

İspanya İş Kanunu'nun 34/6.maddesine göre işçinin çalışacağı dönemleri gösteren çalışma  takvimi işveren tarafından her yıl hazırlanacak ve bir kopyası işyerinde görünür bir yerde bulundurulacaktır.

İspanya İş Kanunu'nun 34/7.maddesine göre; Hükümet,Çalışma Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlık nezdindeki kurum ve kuruluşların ve kanunda sayılan diğer birimlerin önerisi üzerine çalışma gün ve sürelerinin arttırılması, azaltılması gibi bir takım sınırlamalar belirleyebilecektir.

İspanya İş Kanunu'nun 34/8.maddesine göre; işçiler, çalışma gününün süresine ve dağıtımına, çalışma zamanının düzenlenmesine ve uzaktan çalışmalarının sağlanması da dahil olmak üzere, çalışma şartlarının düzenlenmesi/değiştirilmesi/uyarlanmasını talep etme hakkına sahiptir. Söz konusu uyarlamalar, çalışanın ihtiyaçları ile işverenin/şirketin ihtiyaçları ile ilgili olarak makul ve orantılı olmalıdır.

İspanya İş Kanunu'nun 34/8.maddesinde çalışma gün ve süreleri ile ilgili talepte bulunan işçilerin 12 yaş altındaki çocukların olması halinde bu taleplerini işverene iletebileceklerdir. İşçi, üzerinde mutabık kalınan süre sona erdikten sonra veya planlanan süre geçmemiş olsa bile koşullardaki değişiklik gerektiğinde önceki iş gününe veya sözleşmeye dayalı şartlara dönme talebinde bulunma hakkına sahip olacaktır.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS