Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necip İlker Karaoğlan

İspanya İş Hukuku’nda çalışma süreleri I

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İspanya İş Hukuku'nda işçilerin işyerlerinde çalışma süreleri düzenlenmiş olmakla birlikte işçilerin yasal hakları belirtilmiştir.

İspanya İş Kanunu'nun 34.maddesine göre çalışma süreleri toplu iş sözleşmeleri, bireysel iş sözleşmelerinde taraflarca belirtilecektir. İspanya İş Kanunu'nun 34.maddesinde de belirtildiği üzere İşçinin çalışma süresi, haftalık olarak 40 (Kırk) saat olarak sınırlandırılmıştır.

İspanya İş Kanunu'nun 34/2.maddesine göre de, işveren ile işçi arasındaki anlaşma doğrultusunda çalışma günlerinin yıl boyunca aksi taraflarca kararlaştırılmadığı halde çalışma gününün %10'u oranında çalışma gününün dağıtımı sözkonu olabilecektir. Yani tarafların anlaşması ile birlikte,işçilerin çalışması gereken günlerin minimum %10 oranında veya tarafların anlaştıkları oranda çalışma günü dağıtılabilir, daha sonra ifa edilebilir. Söz konusu dağıtım, her halükarda yasaların öngördüğü asgari günlük ve haftalık dinlenme sürelerine uymalı ve çalışan bundan kaynaklanan iş hükmünün gün ve saatinden en az 5 (Beş) gün önce haberdar olmalıdır.

Çalışma günü ile yasal veya kararlaştırılan olağan çalışma gününün azami süresi arasındaki fazlalık veya işçinin hak edeceği başkaca ücret alacaklarının varlığı halinde ödenmesi gerekecektir.

İspanya İş Kanunu'nun 34/3.maddesine göre bir günün sonu ile bir sonraki günün başlangıcı arasında en az 12 saat olacaktır. Burada amaç işçinin dinlenmesidir.

İspanya İş Kanunu'nun 34/3.maddesine göre toplu iş sözleşmesi ya da işveren ile işçi arasında bir anlaşma yapılmadığı takdirde, günlük çalışma süresinin başka bir dağılımı belirlenmediği sürece, olağan etkili çalışma saatleri günlük olarak 9 saati aşamaz.

İspanya İş Kanunu'nun 34/3.maddesine göre 18 yaşın altındaki işçiler, duruma göre, eğitime ayrılan zaman ve kanunda belirtilen diğer hallerin varlığı dikkate alınarak, günde 8saatten fazla iş yapamazlar.

İspanya İş Kanunu'nun 34/4.maddesine göre, devamlı günlük iş gününün süresi 6 saati aştığında, aynı süre içinde 15 dakikadan az olmamak kaydıyla bir dinlenme süresi sözkonusu olmalıdır.18 yaşın altındaki işçiler için, dinlenme süresi en az 30 (Otuz) dakikadan az olmayacaktır.

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECİP İLKER KARAOĞLAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS