Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Nüket Belsan Taşören

İşidin ey yârenler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

"Kıymetli nesnedir aşk" diyor ilâhi, o değil de...
Aile de öyle...
Her gün düzenli olarak bakımı tek bir kişi ( annesi vs. ) tarafından gerçekleştirilmeyen çocukların kaybetme korkusu, özgüvensizliği...
Yeni aile kurarken de sıkıntı bu... Gitmek isteyene güle güle diyemeyip ölmeler... Öldürmeler...
Bataklığı kurutmak önemli...
Bataklık vara yoğa yuva yıkan insanlar... Savrulmuş , perişan çocuklar... Cem Yılmaz diyordu ya gösterisinde... Benim anne babası ayrılmış çocuğum için üzülmeyi kessin magazinciler, oğlumun iki tane aypedi var , diye... Oysa biraz o minik yüreklerdeki fırtınalara kulak kabartmak lâzım...
Oyuncak ayıya bağımlı çocuklar, o filli yastığı olmadan uyuyamama sorunsalı var ya hep rutin arayışı... Hep bir şeylere tutunma... Bir gün orda bir gün burda bir gün anneanne bir gün babaannede kalmalar... Hepsinin ayrı telkinleri... Zor değil mi ?
Zor tabiki...
Bir de öte yandan incir çekirdeği değil illâ bitmesi gereken birliktelikler...
Gencecik insanları görüyorum haberlerde, ayrılmak isteyen nişanlısını av tüfeği ile avlayan...
"Gezme ceylân o dağlarda/ Seni avlarlar" oysa...
Anlamazlar, avlarlar...
Anlayabilseydiniz avlamazdınız ki... İnsan neden var edilmiştir? Haramdan sakınmak için bir örtü olan evlilik , varlık- yokluk sorunsalının neresindedir ?

Orta yaşlı insanlar işitiyorum bültenlerde çoluk çocuğunu,annesini , kayınvalidesini , hepsini ve daha fazlasını öldürmüş... Kendi ayakları üstünde durmak istedi diye eşi...
Bataklık...
Bataklığı kurutalım ilkin...
Anne bağımlılığı ,ödip kompleksi mi bu hastalıklı tavır?
Gidenin ardından yeniden kendini inşa edememe korkusu/ kaygısı mı?
Hani sosyal medya güzel bir hikaye uydurmuştur; hep yaptığı gibi uydurmuştur , onu demiycem, şunu diyicem:
Görme engeli olan Âşık Veysel ' den içindir bu hikâye : Eşi evden kaçmaya niyetlenince mektup yazdı kendini ezdirme ve bir de altın bıraktı pabucuna, ihtiyacın olursa diye... Ama inanırım gözü görmese de hâl diliyle yazar o mektubu bizim Veysel...
Bitmiş... Çoktan gitmiş insana gitme kaaaaaal bu şehirde diye şarkı okuma beyhudeliği...
Geçen gün bir kadın programında bir hatun , genç asistanı ile evlenmeye niyet eden ak saçlı ak sakallı duayen demicem normal andropozlu ergen özentili eline üç kuruş geçince evdekileri ihmal edip saçını başını düzeltmeye başlayan ( bi dakka azcık daha yükleneyim :))) ) he işte o adam ve diğer genç kız için hırpalıyor kendini eski eş... Resmi fotoşoplu diyor, elleme görecek zaten kuru soğan rendelerken evde ve dahi sinirlenince hastalanınca açken tokken onu... Hiç elleme ! Filtre , değme filtre evdeki gündelik sorunları çözmez, elleme kendileri görsün, bırak !
Hem...
Yaw boş ver... Heves , çabuk geçmesi ile meşhurdur...Mavi hayallerden siyah gerçeklere geçişleri olmayacak mı sanki ? Adam , sen kendine kendin gibi taze bahar seç bari demiycek mi ?
Gençlerden gördüğü darbelerrrrrr ile bu ihtiyar, bu aldatmaz diye ihtiyara sığınan genç, ihtiyarın yaşlı gözlerle çöplükte epey zaman geçirdiğini ve geçirmekte olduğunu görmeyecek, anlamayacak mi sanki?
"Gitti Gülsün
Geldi Gülsün
Azrail ettiğini bulsun..." yani...
Çok da takılmamak lazım deyu zihin & bilinçaltı temizliği önerileri mi sıralamak lâzım bilemem ki şu etapta...
Şifâ dilemek hepimiz adına, şu bir anlık rüya gibi gelip geçen dünyada...
"İşidin ey yârenler !
Hem cefadır hem safâ
Hamza'yı attı Kaf'a.
Aşk iledir Mustafa,
Devletli nesnedir aşk.

Dağa düşer kül eyler,
Gönüllere yol eyler,
Sultanları kul eyler,
Hikmetli nesnedir aşk... "
Diyebilmek..
"Bir hoş sadâ" bırakabilmek...

Nüket Belsan Taşören

  YORUM YAP / YORUM OKU
NÜKET BELSAN TAŞÖREN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS