Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Erkan Macit

İngiliz Kemal

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ahmet Esat Tomruk '!

Kimdir derseniz? Tarihin biraz tozlu sayfalarına bakmak lazım. Vatanı için mücadele eden nice isimsiz kahramanlar gibi?

** İngiliz Kemal ismini duymuşsunuzdur. Hani Arabistanlı Lawrenceyi bile sollayan,
dünya daha bizi tanımıyor.!

Onlar o yollardan giderken biz dönüyorduk dedirten bir kahraman vatan evladı. İngiliz Kemal, ya da Amerikalı gazeteci Harry Willy, Trablusgarp göçmeni İtalyan vatandaşı Mehmet Sait, Bolşevik Lui daha da saymak isterim ama ben yetişemedim.

İngiliz Kemal'in ajan olduğunu da biliyoruz da detayını sorsalardı inanın tahmin bile edemezsiniz

Ahmet 1887 'de İstanbul'da doğar İlkokulu Emirgan'da okur. Babası o küçük yaşta öldüğü için Dayısı annesi ile küçük Ahmet'e kol kanat gerer. Bugünkü namıyla Galatasaray Lisesi o günkü adıyla Mektebi-i Sultani 'de kaydını yaptırırlar. Ahmet Esat çok çalışkan öğrencidir. Galatasaray Lisesinde Fransızcasını ilerletir ve öyle hale gelirki Fransızcası çok iyi bir Fransız gibi olur. Hatta Yurtdışından arkadaşları ile yabancı dille irtibat kurar ve yabancı dili çok ileri seviyede artar hale gelir.

****
Öyle ki konuşmaları ve mektuplaşmaları hafiye polislerinde dikkatini çeker. Ve o aralar Yıldız Sarayına çağırılıp sorgulanır. Serbest bırakılır. Ama Sarayın dikkatinden kaçmamıştır. 1908 yılında Ahmet Esat İngiltere'ye gitmeye karar verir. Ve böylece macera başlar. Burada Navy College'e başlayan Ahmet Esat, İngilizce bilgisini geliştirdiği gibi aynı zamanda burada da profesyonel olarak boks yapmaya başlar. Artık öyle ki önüne geleni indiren cinsten boks yapıyordur. 1914'te bu okuldaki eğitimini de tamamladıktan sonra bir süre İngiltere'de kalır. Öyle hale gelmiştir ki ortalama bir İngiliz'den daha iyi İngilizce konuşmaya başlamıştır. Hatta onu görenler aksanına bakarak İngiliz sanır. Daha sonra Avrupa'nın birçok bölgesini gezer ve yabancı dil bilgisini en üst seviyeye çıkartır. Artık onun herhangi bir Avrupalıdan ayırt edilemeyeceği söylenir.

Değişik şiveleri rahatlıkla konuşabilmekteymiş.

Artık onun için zaman ilerlerken o zamanın içinde mücadeleye başlamıştır.

1914'te İstanbul'a döner ve Teşkilat-ı Mahsusa ‘ya üye olur ve ünlü ittihatçılardan Kara Kemal ile Dramalı Rıza Bey'ler den çetecilik ve mafya raconunu öğrenir. Özel olarak yetiştirilir. Kutula Amare'de esir edilen İngiliz General Townshend'in yanına hapsedilerek ondan gerekli bilgileri almakla görevlendirilir. Ve Generali öyle konuşturur ki General bile anlayamaz durumda ona tüm sırları verir.


1918'de İstanbul işgal edilmiş, İngilizler ‘in şehirdeki baskıları giderek artmıştır.

Bu sırada İngiliz boksörlerle de ringlerde mücadele edip başarılar kazanan Ahmet Esat Tomruk; sporcu İngiliz askerlerinin de ilgisini çekmiştir. İngiliz Kemal tüm donamıyla artık komple bir ajandır dersek yanlış olmaz. Çünkü Ajanlık serüveni alttan alttan başlamıştır.


Ahmet Esat tutuklu İttihatçıları kurtarmak için çabalar, ancak bu yüzden İngiliz istihbaratı tarafından tutuklanarak Beyoğlu'ndaki İngiliz hapishanesine atılır. Burada da sınav gibi günler geçirir.


Pek çok işkenceye maruz kalan Ahmet Esat; bir ara firar teşebbüsünde bulunur yabancı bir gemiyle yurtdışına kaçarken Çanakkale Boğazı'nda yakalanır tekrar İstanbul'da hapse atılır.


Bir süre sonra Çanakkale'deki Sahra hapishanesine gönderilir

Orada Hintli Müslüman askerlerle yakın ilişkide olup; onların sempatisini kazanır, bir müddet sonra da buradan kaçmayı başarır. Film gibi yani.


Ahmet Esat, İngiliz Sahra Hapishanesi'nden kaçtıktan sonra Biga'da Kuvayı-ı Milliyecilere gider

Bu arada ona "İngiliz Kemal “adı takılır.


Yunan harekâtı başlayınca Ankara'ya giden İngiliz Kemal, Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Albay İsmet (İnönü) Bey ve Fevzi Paşa tarafından da kabul edilir. Görüşmeler yapılır ve özel görevler alır. İngiliz Kemal görevdedir.


İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Rumca bildiği için Genelkurmay İstihbarat Şubesi'nde de görevlendirilir.

 

Teşkilat-ı Mahsusa'da İstihbaratçı Olmak

Albay İsmet Bey'in huzuruna çıkan Ahmet Esat burada tabanca, bayrak ve Kur'an üzerine elini koyarak, sadakat yemini eder. Ve Kutsal göreve başlar ant içerek.

Görevi Yunan ordusu karargâhına girip gerekli bilgileri toplamaktır.


Antalya'dan Rodos'a geçer

Burada kendini Amerikalı gazeteci olarak tanıtır. James Bond yanında hikâye kalır değil mi?

Çok iyi kumar oynar ve hile bilir. Özel olarak yetişmiştir. Kumardan hileyle kazandığı 45 bin frank ile kendi deyimiyle İzmir'deki vatan görevine başlamış olur Ahmet Esat…


Ahmet Esat'ın İzmir'deki hayatı bonkör bir Amerikalı gibi geçer; kısa sürede gece hayatının aranan siması olmuştur. Gece hayatı ile beraber özel göreve devam eder. Birçok şeyi de ve de gizi belgelerinde ifşa ederek görevini tamamlar bir yandan.

Ahmet Esat, üst düzey Yunan subaylarıyla da samimiyetini arttırır.

Yunan subayların en gizli toplantılarına dahi katılır, aldığı bilgileri İzmir'deki kendisi gibi görevli bulunan Uşaklı Alaattin Tirit oğlu vasıtasıyla Antalya mutasarrıfı Aşir Bey'e aktarır...

Ancak bir süre sonra ihbar sonucu yakalanır.


Tutukluluk dönemi sırasında hiçbir şekilde Türkçe konuşmaz kimliğinin meçhul kalmasını sağlar. Bu da onun donanımını üst düzeyde olduğunu gösterir.

Yunanlı hâkimler de onun Amerikalı biri olduğuna kanaat getirirler.

özellikle Yunanistan'a nakledilmiştir.

Atina'daki hapishaneden de kaçmayı başarır ve el becerileri konusunda yetenekli biri olduğundan caddede boş boş dolaşan birisinden çaldığı parayla bir Fransız şilebine kaçak olarak binip İzmir'e geri gelir. Yankesicilik maharetini de gösterir bir bakıma Bunu da şöyle anlıyoruz.


“İsmet İnönü Ahmet Esat'ı Yunan cephesinin gerisine İzmir'e göndermek için makamına çağırır Ahmet Esat'ın methini duymuştur. Bu arada yankesicilik yaptığını da işittiğinden pek meraklanmıştır, Esat'a bunları nasıl yaptığını anlatmasını ister, Esat Yunan cephesinin gerisinde yapacaklarını anlatmaya başlar bunun için gereksinimi olduğu şeyleri sıralar, sonra birden paşaya saatin kaç olduğunu sorar, İsmet İnönü elini cebine atar saate bakmak için ama saat yerinde yoktur. İsmet İnönü'nün hoşuna gider bu durum.”


devam.

Ahmet Esat;
Anadolu'ya geri döndüğünde ona yeni bir görev verilmiştir. Artık daha da üstün görevler alır. Millî mücadelede büyük faydalar sağlayan casusluk çalışmaları olmuş ve göstermiş olduğu çabalar, ele avuca sığmayan yapısı ile Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarınca büyük takdir toplamıştır.


Batı Trakya'ya gönderilir.

O esnada Yunan Ordusu'nun hizmetindeki Ermeni General Antranik'in karargâhına sızmayı başarır.

Çok değerli bilgileri Ankara'ya ulaştırır.


Ahmet Esat Tomruk, 1924 yılında Genelkurmaydaki istihbarat görevinden ayrılır.

Millî Mücadele dönemini içeren anılarını yazıp yayınlar.

1932'ye kadar da hafif sıklet boks şampiyonluğunu kimseye bırakmaz.

Amerikalı gazeteci ve filmci Harry Willy
Boksör Ahmet Esat
Namı diyar İngiliz Kemal

İşte bir vatan evladının belki de nice isimsiz kahramanların hizmet ettiği milli mücadele döneminin kahramanları gibi o da üstün yeteneklerini kullanmış vatanına hizmet etmiştir. Ancak maceraları anlatmakla bitmez, ancak her isimsiz kahraman gibi değeri bilinmez, unutulur ömrünün son yıllarında yalnızlık ve fakirlik çeker nihayetinde devlete başvurup emekli maaşı bağlanmasını ister bu onurlu insanın ferz adına kanun çıkarılmıştır.

“kanun no: 487 kabul tarihi: 26/6/1964
Madde 1 — millî mücadele kahramanlarından olup fevkalâde hizmetleri görülen İngiliz kemal Nami'yle maruf Ahmet Esat Tomruk'a hayatta bulunduğu müddetçe vatanı hizmet tertibinden (500) lira aylık bağlanmıştır.”

Ahmet Esat Tomruk yani İngiliz Kemal vatanına sayısız hizmetler etmiştir. Cesur gözü pek atılgan, ciddi, güçlü karakteri ile Mustafa Kemal Paşanın dikkatini çekmiştir.

Iki evlilik yapan İngiliz Kemal 14 Şubat 1966'da yaşama veda eder. Yaşama veda etmesiyle ardında hem sırlar hem de gizemler bırakır. Çözüleni çözenler var da çözülemeyen de biz de kalsın!

Ah Memleket! sevdana yürek gerek!
Selam olsun Nice sayısız isimli isimsiz kahramanlara!

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
ERKAN MACİT DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS