Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Yaşadıklarımıza Komplo Dediler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Dün yaşadıklarımıza komplo diyerek küçümseyenlere müsadenizle yakın ve uzak tarihimizdenbirkaç örnek vermek istiyorum. 

1- 12 Eylül 1980 ihtilali kardeş kavgasını bitirmek amacıyla yapıldı. Söylenen bu değil mi? Ama 30 yıl sonra şunu öğrendik; meğer 1978 de darbe kararı almışlar. Ve insanların birbirlerini daha fazla öldürmelerini olgunlaştırma olarak hayata geçirmişler. Ama bunu ancak 30 yıl sonra öğrenebildik. Meğer gerçekmiş komplo değilmiş. 
(Bugün Demokrasi diyen yaşı büyük isimlerin darbe yıllarında nerede olduğunuda bu ülke yıllar sonra gördü...)

2- Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in uçağını düşürenler devlet içerisindeki bazı odaklar ama biz bunu söylerken komplo teorisi dediler. Ve hatta o gün bize deli muamelesi çektiler. Küçümseyip aşağıladılar. 10 yıl sonra öğrendik ki Eşref Bitlis’in uçağı buzlama değil sabotajmış.

3- Diyarbakır Lice ilçesini PKK’liler bastı ve Tümgeneral Bahtiyar Aydın’ı PKK öldürdü dediler. Lice’yi yakıp yıktılar. Hiçbir liderin hiçbir siyasi temsilcinin Lice’ye girmesine müsaade etmediler. Ama 20 yıl sonra öğrendik ki Tümgeneral Bahtiyar Aydın’ı PKK’liler değil devlet içerisinde odaklar öldürmüş.

4- Düşünün, Tunceli alay komutanı Çillioğlu, odasında intihar etti dediler ama 20 yıl sonra öğrendik ki meğerse işkence edile edile dövüle dövüle devlet içerisindeki odaklar tarafından öldürülmüş.

5- Albay Mardin alay komutanı Rıdvan Özden PKK ile bir çatışma sonucu PKK’liler tarafından öldürüldü dediler.ama 20 yıl sonra öğrendik ki devlet içerisinde bir odak tarafından öldürülmüş.

6- 1993’te silahsız 33 asker hunharca katledildi. Sadece PKK yaptı dediler. Ama 20 yıl sonra öğrendik ki o gün Cumhurbaşkanı Özal PKK’ye affın MGK’da hayata geçirilmesini sağlamış. Ve barış o gün kalıcılaşacakmış.

7- 28 Şubat 1997 darbesi bize hep irticanın hortladığı laikliğin elden gittiği dindarların Ali Kalkancı Fadime Şahin ve aczimendilerden oluştuğunu, bunu aylarca bugünkü gibi TV’lerde gazetelerinden gündemden düşürmeyenlerin asıl niyetlerinin başka olduğunu 10 yıl sonra öğrendik.

8- 2003 2004 darbe girişimleri ve Türkiye’yi yeni bir karanlığa sürükleme hamlelerini konuştuğumuzda bizi aşağılayanlar 5 yıl sonra ‘Vay be doğruymuş’ dediler.

Biraz daha gerilere gittiğimizde Mustafa Suphi ve Arkadaşlarını Karadeniz’de boğanların Antikomünistler olduğu söylendi. Ama 70 yıl sonra buun bir devlet politikası olduğunu öğrendik.

9- Sabahattin Ali’yiodunla öldürenin bir meczup olduğunu söylediler ama 70 yıl sonra bir devlet politikası olduğunu öğrendik.

10- Adnan Menderes ve arkadaşlarını Türkiye’yi küçük amerika yaptıkları için idam ettiklerini söyleyenler, Türkiye’yi NATO’ya daha fazla bağlayanlar olduğunu 40 yıl sonra öğrendik.

11- Devletin Genelkurmayın tek olmadığını onlarca devletçik olduğunu onlarca farklı farklı askeri idaresi olduğunu söylediğimizde bize delisiniz diyenler 20 yıl sonra General Özden Örnek’in günlüklerinde buun böyle olduğunu görünce ‘Vay be’ dediler.

12- Uğur Mumcu’nun Öcalan’ın MİT ile ilişkisini araştırdığı için öldürüldüğünü söyleyenler 20 yıl sonra şunu gördüler; Bu 93 darbesinin kalıcılarştırılmasının en büyük suikastidir.

13-Fethullah Gülen ve Cemaati silahlı bir terör örgütü olarak lanse edilmişti. Halbuki bunun bir tasfiye operasyonu olduğunu yıllar sonra gördük.

14- Şiir okudu diye hapise atılan Başbakanın önündeki engellerin aslında demokrasi için değil kendini bitirir ümidi ile açıldığını da gördük.

Yani anlayacağınız bu hepimize çok basit gelen bir nedenden ötürü aynı anda Türkiye’nin her tarafında sistematik bir şekilde birayaklanmaya dönüştürülen bu karşı devrim darbe girişimi de eğer kafanızı biraz kaldırırsanız hiç de bir komplo teorisi değildi. Çünkü zihinlerimizi o kadar bulandırdılar ki, önce tümüyle hayal ürünü komplo teorileriyle gerçeği zehirleyerek gerçeği komplo teorisine çevirdiler. Ve bu konuda usta olduklarını da maalesef bize öğrettiler. Ama bugün bir olayın gerçek mi ya da komplo teorisi mi öğrenmek için 20 yılları bekleyecek bir zaman dilimi artık yoktur. Bir olayı ya anında ya 3-5 gün sonra ya da birkaç ay içerisinde tümüyle öğrenme şansına sahibiz. Yeter ki öğrenmek isteyelim.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS