Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Tüm iktidar örgüte!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Bugünleri yazmak, konuşmak isterken o kadar zorlanıyorum ki;

Ne konuşulur? Ne yazılır?
Doğrusu asıl ne sorgulanır.. sorgulanmalı? Bilemiyorum..

Buna kendimden mi başlamalıyım? Yoksa yaklaşık 50 yıldır hayat tümüyle durmuşçasına bu ülkeye bakanları mı sorgulamalıyım?

İzniniz olursa bunu hikayeleştirerek anlatmak isterim:

1970’lerde suni denge teorisiyle, yani devlete karşı ve devletin uzantılarına karşı şiddet kullanarak devleti daha fazla şiddete zorlayarak öncü bir siyasal yapı ile devleti yıkma iktidarı ele geçirme anlayışının sanki hayatın durması gibi ve aradan 50 yıl geçmemiş gibi bugün gerçekleşebilir ve hala suni denge varmış gibi acılarla, yenilgilerle, başkaldırıyla, ölümle hayata geçirmeye çalışanları anlamak, onları sorgulamamak mümkün mü?

Düşünebiliyor musunuz?

O günün Türkiye’si toplumun yüzde 70’i köylerde yaşayan bir Türkiye..
Bugün ise tam tersi..

O gün TV bile yok, sadece radyolar var..
Bugün tam tersi..

Bıraktın cep telefonunu, bilgisayarı, interneti..
Normal telefon bile sayısı belli..

Hiçbir teknolojik gelişmenin, bilimsel gelişmenin bu topraklara uğramadığı bir dönemde oluşturulan ideolojinin hiç değişmemesi, tıpatıp bugünkü gibi uygulanması sizce garip değil mi?

Hele ki şiddetle bunu gerçekleştirmek..

70’lerde kullanılan şiddetin yüzde birini bile bugün kullanma imkanının kalmadığı bir dönemde aynı düşünceyi savunmak..

En acıklısıysa kullandığı şiddet sonucu devlet şiddetinin sana iktidar yolunu açacağına inanmak..

12 Eylül faşizminin kullandığı devlet şiddetinden daha büyük şiddet olabilir mi? Bu şiddet iktidarın yolunu açmamışsa, bugün bir çocuğun öldürülmesini devlet şiddeti olarak tanımlayıp iktidar yolu açacağını düşünmek sizce hangi aklın ürünü?

PKK’nin kullandığı şiddetin milyonda birini kullanamayacak bir örgütsel yapı, PKK bahane edilerek 90 larda kullanılan imansız şiddetin boyutu devletin yıkılması ile sonuçlanmadı. Bırakın 76 milyonu 81 ili 16 milyonluk bir İstanbul’da iki mahallede var olarak iktidarı değiştirme devleti yıkma inancı sadece saflıkla izah edilemez derecede bir durumdur.

Bu nasıl bir suni denge imiş ki 50 yıldır devam ediyor? Çelik denge bile olsa, onu da vazgeçtim, nükleer denge bile olsaydı şimdiye kadar çatlardı. Ama maalesef o yüksek idealler; yani yoksulluğun – sefaletin – haksızlığın – devlet baskısının gerekçesi altına sığınarak sadece ama sadece örgütlerin canlı kalmasıdır.

Şiddetin tek amacı mağdur yaratmak, bu mağduriyet üzerinden örgüte insan kazandırmaktır.

Bakar mısınız?

50 yılda 4 darbe ve bir o kadar darbe girişimi oldu. Baş düşman ilan edilen aktörlerden çoğu artık yaşamıyor.

Dün birinci düşman olan patronlar kulübü TÜSİAD bugün dost..
Dün ortalama insan yaşı 50 iken bugün 72..
Etrafımızda diktatörlerden kimse kalmadı..
Bir tanesi ülkesini ateşe vermiş..
Çevremizdeki haritalar değişti..

Ama örgütün kendisi hiç değişmedi. Onu kuran kadroların hiçbiri yaşamazken, kendisi var..

Ve İstanbul’un göbeğinde milyonlarca insanın yaşadığı bu kentte iki mahallede yaşama şansı bulurken devleti yıkacağını söyleyebilmekte ve insanlar buna inanmakta!

Gel de kendini sorgulama.

Bu körlük nasıl olur da hepimizi esir alır?

Bu ülkede halk ayaklanmasının hiçbir verisi yokken, milyarda bir ihtimal dahilinde değilken bir örgütün yaşaması için çocuklarımız telef olmakta. Ak Parti karşıtlığı düşünme yetisini rehin almakta. Ve Ak Partiye muhalefet etmek için yüzlerce yol-yöntem var iken sadece ama sadece birilerinin ölmesinden öldürülmesinden medet ummak sizce sorgulanması gereken ir durum değil midir?

Yani el birliği ile hayatın kendisi için acı dışında hiçbirşey ifade etmeyecek bir örgütün yaşaması için bu kadar hazırlık, vicdani olabilir mi?

Bu örgüt bin yıl yaşasa bile sizin değerlerinize, yaşamınıza ve vicdanınıza ne katacaktır?

Sorgulamamı bitiriyorum..
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS